Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Jaki jest najlepszy telefon 2022 roku? Które marki okazały się tegorocznymi zwycięzcami, a którym szczęście dopisało nieco mniej? My już wiemy, a teraz po gorącej debacie dzielimy się z Wami naszymi typami. Oto ranking 10 najgorętszych smartfonów 2022 roku według redakcji TELEPOLIS.PL. Teraz czekamy na Wasze głosy!

Redakcja Telepolis
36
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

W 2022 roku rynek smartfonów wyraźnie zwolnił

To nie był rok wodotrysków na rynku smartfonów. Pocovidowa stagnacja w Azji trwa w najlepsze, a galopująca inflacja i osłabienie złotówki w stosunku do dolara sprawiły, że obecne modele zamiast tanieć, po wakacjach nagle wypadały nam z rankingów, ze względu na zbyt wysoką cenę. Już w październiku pisaliśmy, że tak słabej sprzedaży telefonów nie było od 2014 roku.

Dalsza część tekstu pod wideo

W zależności od firmy analitycznej, mowa jest o spadkach o 7,6 do nawet 12% rok do roku. Wśród wielkiej piątki tracą wszyscy, za wyjątkiem Apple’a. W IV kwartale przewaga amerykańskiego producenta prawdopodobnie jeszcze bardziej się wzmocniła - to co roku najlepszy kwartał u Apple’a. Ale nawet i u niego są nieustanne problemy z łańcuchami dostaw - po ostatnich zamieszkach w Foxconnie mówiło się o brakujących 6 mln sztuk iPhone’ów 14 Pro i Pro Max.

Paradoksalnie jednak, pomimo spadku liczby sprzedanych urządzeń, średnia cena telefonów, które kupiliśmy w 2022 roku wzrosła o aż 10% rok do roku (3Q2022). Counterpoint argumentuje, że to efekt większej odporności segmentu premium na niepewność gospodarczą i olbrzymi udział urządzeń 5G. Te ostatnie stanowiły pod koniec 2022 roku aż 46% sprzedawanych telefonów i przyniosły producentom imponujące 80% przychodów.

Najlepsze telefony nie dla Polaków

Najlepsze sprzętowo smartfony 2022 roku trafiły do sprzedaży wyłącznie w Azji. To tam pojawił się smukły Xiaomi Mix Fold 2 czy wyposażony w calową matrycę aparatu Xiaomi 12S Ultra, tam też zadebiutował w ostatnich dniach kompaktowy składak Oppo Find N2, następca również niedostępnego w Polsce Find N1. Wróciły też opóźnienia premier europejskich w stosunku do chińskich... w tym nawet o całą generację.

Galopujący jeszcze rok wcześniej realme, w 2022 roku wyraźnie wyhamował. Potencjalny lider średniego segmentu praktycznie zniknął z mediów, tak jakby zapomniał o polskim rynku, a jeszcze rok wcześniej zapowiadał się tak dobrze. U Oppo jest stabilnie i innowacyjnie, ale tylko w Chinach. Bardzo pozytywnie zaskakuje jakością vivo, należący do tej samej grupy kapitałowej co realme i Oppo. Teraz to właśnie vivo można nazwać hipsterską marką BBK, niejako to właśnie ta marka przejęła rolę OnePlusa (też ta sama grupa).

Bez specjalnych wodotrysków, acz skutecznie swoją rolę podkreśliła Motorola. Jesienne premiery okazały się niemal kopią tego co zaprezentowało Xiaomi, tylko Motorola zrobiła to lepiej. U Motoroli nie była to tylko topowa specyfikacja, ale też styl. Firma uderzyła w wibracje indywidualistów i skierowała swoją uwagę w stronę trendów mody. Trwająca aktualnie współpraca z Pantone doskonale odzwierciedla plan firmy. Telefony mają być dopasowane do użytkownika, a nie odwrotnie i mają być elementem ubioru.

Z kolei Huawei, po niezależnych od niego utrudnieniach zdaje się wracać na dawną ścieżkę. O ile on sam musi specjalnymi sposobami zapewniać dostęp do pełni usług (GSpace daje dostęp do usług Google’a), o tyle już wydzielony Honor nie ma amerykańskich sankcji, a współpraca z francuskim Wiko daje nadzieję na powrót na polski rynek obiektywnie najlepszych telefonów, bez ograniczeń programowych.

O Samsungu można powiedzieć wiele, albo i nic, a i tak sobie poradzi. Wydaje nam się, że słuszną decyzją było połączenie serii Note ze z pozoru mniej biznesowymi S-kami. W ocenie autora wstępu do tekstu (naczelnik LuiN) to właśnie Galaxy S22 Ultra jest najpotężniejszym telefonem roku. Ale już gdy dojdą emocje i indywidualne preferencje, wybór nie musi być wcale taki oczywisty. Nasi redaktorzy w nieprzymuszony, indywidualny sposób oceniali poszczególne smartfonowe premiery i trzeba przyznać, że nasze top10 2022 roku jest zaskakujące. Absolutnie nie zależało nam na tym, by w rankingu byli wszyscy producenci - są dokładnie te modele, na które głosowali spece z naszej ekipy. Bez koloryzowania i kombinowania.
 

Gorące Telefony 2022 - zasady tworzenia rankingu

Do rankingu trafiły wyłącznie telefony, które miały swoją polską rynkową premierę w 2022 roku. Naszym głównym kryterium wyboru była kwestia czy dany model "jest hot" — przyciągnął uwagę tłumów, wyróżnia się innowacyjnością czy — bardziej pragmatycznie — solidnością. Nie jest to więc bezpośrednie porównanie możliwości poszczególnych urządzeń, tylko bardziej lista pewniaków, które podbiły serca naszej redakcji. Każde z urządzeń na gorącej liście jest na swój sposób wyjątkowe i, co tu dużo mówić, godne polecenia.

Redaktorzy przyznawali od 1 do 10 punktów dla każdego z nominowanych telefonów. Nominacji było w tym roku w sumie 20. O ile zwycięzca plebiscytu odnotował dużą przewagę nad rywalami, tak walka o pozostałe miejsca była bardzo zacięta. Finalny kształt redakcyjnego TOP 5 okazał się dużym zaskoczeniem nawet dla nas samych.

Na ostatniej stronie artykułu dostępna jest ankieta, w ramach której możecie oddać swój głos na telefon, który według Was był najbardziej przełomowy w 2022 roku.

Zapraszamy też do naszych zestawień z poprzednich lat, które do tej pory odwiedziliście przeszło 1,7 mln razy: 20212020201920182017201620152014201320122011201020092008.

10. Samsung Galaxy A53 – średniak idealny


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Flagowce są po to, żeby się nimi zachwycać, natomiast smartfony ze średniej półki są po to, żeby ich używać. Samsung Galaxy A53, którego w redakcji pieszczotliwie ochrzciliśmy "smartfonem naszych żon", w zasadzie perfekcyjnie uosabia to krótkie stwierdzenie. To telefon, który nie musi i nie próbuje budzić większych emocji. On ma po prostu działać i spełniać swoją rolę.

Z Samsungiem Galaxy A53 na przestrzeni minionego roku styczność mieliśmy kilkukrotnie, w różnych okolicznościach. Za każdym razem robił na nas olbrzymie wrażenie - i to mimo swojej niepozornej specyfikacji.

Bo nie da się ukryć, że Samsungowi Galaxy A53 daleko do flagowców. Procesor Samsung Exynos 1280 na papierze stanowi wręcz krok wstecz względem Snapdragona 778G w modelu A52s. Także poczwórny aparat z głównym modułem o rozdzielczości 64 Mpix teoretycznie nie robi dziś na nikim wrażenia. Nie zmienia to jednak faktu, że takie parametry potrafią zagwarantować komfortową pracę w niemal każdych warunkach.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Mocne strony Galaxy A53 kryją się natomiast gdzie indziej. Choć nie wiem, czy akurat "kryją się" jest właściwym określeniem w odniesieniu do wysokiej klasy wyświetlacza Super AMOLED o przekątnej 6,5" oraz odświeżaniu 120 Hz. Tutejszy ekran przyciąga wzrok od pierwszych chwil i patrzy się na niego z nieskrywaną przyjemnością.

Świetne wrażenie sprawiają także tutejsze głośniki stereo, a wodoszczelna obudowa (IP67) stanowi praktyczny dodatek, który chętnie zobaczylibyśmy także u konkurentów.

Wreszcie wisienką na torcie jest tutejsze oprogramowanie. Android 13 z nakładką One UI 5 to dopracowany system z czytelnym interfejsem i masą praktycznych funkcji. No i, co by nie mówić, Koreańczycy naprawdę podnieśli poprzeczkę, jeśli chodzi o aktualizacje i wsparcie dla swoich urządzeń - także w segmencie średnim.

Mocno kibicujemy, żeby Samsung kontynuował dobrą passę i przyszłoroczna seria Galaxy A była co najmniej równie udana. I kto wie, może w końcu doczekamy się szybkiego ładowania z prawdziwego zdarzenia? Bo brak tej funkcji w Galaxy A53 stanowi chyba jedyną poważną wadę na telefonie, który pod każdym innym względem jest przykładem średniaka idealnego.

Samsung Galaxy A53 5G

  9. Samsung Galaxy Z Fold4 5G – składany towarzysz biznesmena


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Składane smartfony z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a prym wśród nich cały czas wiodą modele produkowane przez firmę Samsung. Jednym z nich jest Galaxy Z Fold4, który w głosowaniu redakcji TELEPOLIS.PL zajął 9. miejsce. Urządzenie jest wizualnie niemal identyczne jak model z 2021 roku, jednak dokonano tu również jednej istotnej zmiany. Dotyczy ona wyświetlacza okładki, który stał się szerszy. 6,2-calowy panel Dynamic AMOLED 2X ma rozdzielczość 904 x 2316 pikseli (było 832 x 2268 piksele). Wewnętrzny, zginany panel ma ponownie przekątną 7,6 cala, ale i w tym przypadku zwiększono szerokość panelu Dynamic AMOLED 2X. Jego rozdzielczość zmieniła się z 1768 x 2208 pikseli na 1812 x 2176 pikseli. Oba ekrany mogą odświeżać obraz z częstotliwością do 120 Hz, zmieniającą się dynamicznie w zależności od potrzeb. Większy panel można obsługiwać za pomocą specjalnej wersji rysika S Pen, który jednak sprzedawany jest oddzielnie.

Upgrade'u doczekał się zestaw fotograficzny. Główny aparat z tyłu ma rozdzielczość 50 Mpix (było 12 Mpix), przysłonę f/1.8 oraz optyczną stabilizację obrazu. Towarzyszy mu aparat o rozdzielczości 12 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym (taki sam, jak w poprzedniku) oraz 10-megapikselowy teleobiektyw z OIS i zoomem optycznym 3X (było 12 Mpix i powiększenie 2X). Aparaty do selfie są takie, jak rok temu: 4-megapikselowa jednostka ukryta pod powierzchnią wewnętrznego wyświetlacza oraz 10-megapikselowy aparat "patrzący" przez otwór w ekranie okładki. Konstrukcja smartfonu pozwala również robić autoportrety za pomocą głównego aparatu fotograficznego. Wystarczy otworzyć telefon i skorzystać z ekranu okładki.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Wewnątrz odpornej na działanie wody obudowy (IPX8) pracuje układ Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, wspierany przez 12 GB pamięci RAM. Taki duet zapewnia bardzo wysoką wydajność, która przekłada się na płynne działanie interfejsu systemowego oraz wszystkich zainstalowanych na pokładzie aplikacji i gier. Galaxy Z Fold4 to wciąż całkiem nowy flagowiec, więc mocy nie powinno mu zabraknąć jeszcze przez kilka lat. Do przechowywania danych smartfon oferuje 256 GB, 512 GB lub 1 TB szybkiej pamięci masowej (UFS 3.1). Urządzenie obsługuje komplet nowoczesnych standardów łączności bezprzewodowej, na czele z 5G (działa we wszystkich sieciach 5G w Polsce) i Wi-Fi 6E. Możemy również skorzystać z eSIM.

Uzupełnienie wysokiej wydajności i doskonałej jakości obrazu stanowi świetna jakość dźwięku z głośników stereo. Przydatna rzecz podczas oglądania filmów czy korzystania z innych multimedialnych rozrywek, ale nie tylko. Z kolei zginana konstrukcja pozwala łatwo zmienić Galaxy Z Fold4 w mini laptopa. Jeśli połączymy to z obsługą rysika S Pen, otrzymamy sprzęt niemal doskonały do bardzo różnorodnych zastosowań, w tym biznesowych. Aby korzystanie z tego wszystkiego było możliwe, potrzebna jest energia. Za jej dostarczanie odpowiada akumulator o pojemności 4400 mAh, który można szybko naładować zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Całość oryginalnie pracuje pod kontrolą systemu Android 12L z możliwością aktualizacji do Androida 13 oraz interfejsu One UI 5.

Samsung Galaxy Z Fold4

8. Samsung Galaxy Z Flip4 - klapkowiec dla znudzonych paletkami


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Składane smartfony to przyszłość – może nie jedyna ścieżka rozwoju, ale nie ma wątpliwości, że z czasem taki sprzęt będzie zyskiwał na znaczeniu. Dziś główną barierą w popularyzacji takiego sprzętu jest jego zbyt wysoka cena, także w stosunku do możliwości. 

Samsung Galaxy Z Flip4 nie rozwiązuje całkiem tego problemu, ale dzięki temu, że jest już dostępny za około 4 tysiące zł, staje się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych telefonów. Ten kompaktowy klapkowiec jest warta rozważenia propozycją dla geeków, spragnionych czegoś innowacyjnego, ale też – dla pań, które nie chciałyby na co dzień nosić telefonu z ekranem 6,7 cala, nawet w największej torebce. Może w niej Galaxy Z Flip4 nawet lepiej się sprawdzi niż w kieszeni męskich dżinsów.

A te 6,7 cala to jest właśnie przekątna elastycznego, pięknego ekranu Dynamic AMOLED (1080 x 2640, 426 ppi, 120 HZ), dostępnego po rozłożeniu Galaxy Z Flip4. Gdy zamkniemy telefon, do naszej dyspozycji pozostaje mniejszy wyświetlacz zewnętrzny Super AMOLED o przekątnej 1,9 cala oraz rozdzielczości 280 x 512. Na nim prezentowane są powiadomienia i najważniejsze treści, które pozwalają nie otwierać telefonu bez wyraźnej. 

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Czy taka konstrukcja jest absolutną przyszłością telefonów? Obecnie jeszcze nie, można wskazać jej kilka potencjalnie słabych punktów – większą podatność na uszkodzenia czy nie zawsze idealną wygodę obsługi – jednak Samsung dopracował sporo w tym modelu, zwiększył trwałość zawiasu i elastycznego ekranu, a całość jest po prostu intrygującą alternatywą dla nudnych paletek.

A co z wydajnością i codzienną użytecznością Samsunga Galaxy Z Flip4? O to nie ma obaw. Smartfon napędzany jest układem Snapdragon 8+ Gen 1, ma 8 GB pamięci RAM oraz pamięć wewnętrzna UFS 3.1 o wielkości 128 lub 256 GB, gwarantuje więc świetną wydajność. Sprawdzi się na co dzień, do buszowania w internecie, do gier i multimediów.

Komunikacyjnie też jest bez zarzutu – ma 5G, szybkie LTE, eSIM, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, a do tego sprawną lokalizację GPS, GLONASS, Galileo i BDS.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Trochę słabiej Galaxy Z Flip4 prezentuje się od strony fotograficznej – podwójny moduł z matrycami o rozdzielczości 12 Mpix (standardowy aparat z przysłoną f/1.8 i OIS oraz szerokokątny f/2.2 z kątem widzenia 123˚) wyraźnie odstaje od możliwości tradycyjnych smartfonów z tej samej półki cenowej. Robione nim zdjęcia są przyzwoite, ale dalekie od oczekiwań wymagających użytkowników.

Do zalet Galaxy Z Flipa4 trudno też zaliczyć akumulator o pojemności 3700 mAh. Jest mały, więc na długi czas pracy nie ma co liczyć, jednak z drugiej strony nie jest tak źle – smartfon bez trudu wytrzyma cały dzień w standardowym profilu zastosowań. Niezbyt szybkie ładowanie 25 W wymaga przy tym ponad godziny „na kablu”.

Samsung Galaxy Z Flip4

7. Huawei Mate 50 Pro – powrót króla mobilnej fotografii


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Jedni mówią, że Metallica skończyła się na albumie Kill 'Em All. Inni, że ostatnim dobrym Huaweiem był model P30 Pro. Co do pierwszego nie będziemy się wypowiadać (ale zachęcamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach 😉). Jeśli zaś chodzi o drugie... cóż, pewnie sami jeszcze niedawno przyznalibyśmy rację, ale wtedy na scenę wkroczył on, cały na pomarańczowo: Huawei Mate 50 Pro.

Nowy flagowiec Huawei udowodnił, że chiński producent nadal potrafi zrobić dobry telefon. Ba, jeśli chodzi o mobilną fotografię, Mate 50 Pro dosłownie zmiótł całą konkurencję.

Aparat nowego Mate'a to zresztą konstrukcja bardzo ciekawa. Na pokładzie mamy potrójną jednostkę z głównym modułem o rozdzielczości 50 Mpix, peryskopowym tele oraz modułem ultraszerokokątnym. Na pierwszy rzut oka standard, ale diabeł tkwi w szczegółach. Chociażby w obiektywie o zmiennej przysłonie, z którym sparowano główny aparat, albo zaawansowanym algorytmom przetwarzana obrazu, które gwarantują niemal bezstratne dziesięciokrotne cyfrowe przybliżenie.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Właśnie za tego typu nowatorskie rozwiązania pokochaliśmy swego czasu fotograficzne smartfony Huaweia, a Mate 50 Pro udowadnia, że mimo ostatnich problemów firma bynajmniej nie zamierza sobie tego segmentu odpuszczać.

Poza tym Huawei Mate 50 Pro to flagowiec pełną gębą. To telefon świetnie wykonany, z potężnym procesorem w postaci Snapdragona 8+ Gen 1 i świetnym wyświetlaczem OLED o przekątnej 6,74" i odświeżaniu 120 Hz. Oczywiście nie mogło zabraknąć takich udogodnień jak wodoszczelna obudowa (IP68), głośniki stereo czy wytrzymały akumulator o pojemności 4700 mAh oraz z obsługą szybkiego ładowania (także bezprzewodowego).

Zupełnie szczerze, Huawei Mate 50 Pro mógłby śmiało powalczyć o tytuł Smartfona Roku. Niestety mimo licznych zalet nadal wiszą nad nim ciemne chmury związane z amerykańską blokadą. W efekcie dostaliśmy więc bodaj jedynego tegorocznego flagowca bez obsługi 5G, a i brak oficjalnego wsparcia dla usług Google stanowi poważną rysę na urządzeniu, które aspiruje do roli lidera segmentu premium. Szkoda. Wielka szkoda.

Huawei Mate 50 Pro

 6. Samsung Galaxy S22 – kompaktowy flagowiec dla tradycjonalistów


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Rosnąca konkurencja na rynku smartfonów i coraz większa liczba dobrze wyposażonych modeli sprawiają, że kolejne generacje flagowej serii Samsunga stają się trochę niedocenianie. Koreański producent trzyma się podobnej stylistyki od lat, jego telefony wydają się trochę nudne, to nie jest sprzęt, który wzbudza wielkie emocje.

Wystarczy jednak wziąć do ręki najmniejszy model z flagowej serii Samsunga – Galaxy S22 – by się w nim zakochać. Płaska, szklana obudowa, metalowe ramki i piękny ekran Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 6,1 cala (1080 x 2340, 120 Hz) sprawiają, że z telefonu wygodnie się korzysta, czerpiąc z tego dużą przyjemność. W czasach, gdy dominują coraz większe smartfony z ekranami 6,7 cala, nasz mały Galaxy S22 staje się bardzo rozsądnym wyborem dla użytkowników poszukujących czegoś bardziej kompaktowego.

Pod względem szybkości pracy Samsungowi Galaxy S22 też niewiele brakuje. Sercem telefonu jest producencki układ Exynos 2200 (4 nm, główny rdzeń Cortex-X2 2,8 GHz, GPU Xclipse 920, który nie ma takiego kopa jak jednostki Qualcomma, jednak w większości codziennych zastosowań sprawdzi się idealnie. Nie jest to najlepszy smartfon dla graczy, ale to chyba jedyne jego ograniczenie. Pamięć RAM o wielkości 8 GB RAM oraz wewnętrzna UFS 3.1 w rozmiarze 128 lub 256 GB zapewniają wysoki komfort pracy.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Smartfon bez zarzutu sprawdzi się też w zastosowaniach komunikacyjnych – ma Dual SIM, eSIM, 5G, Wi-Fi 6, Bleutooth 5.2 i NFC, a także świetne funkcje lokalizacyjne dzięki odbiornikom GPS, GLONASS, BDS i Galideo.

Dla Galaxy S22 jest już dostępny Android 13 i interfejs One UI 5.0. Nakładka jest jak cały telefon – trochę nudna, ale im dłużej się z niej skorzysta, tym bardziej się ją docenia. Działa sprawnie, jest logiczna, trudno się czepiać.

Sekcja aparatów to solidne, choć nie wyróżniające się połączenie modułu 50 Mpix (1/1,56”, 23 mm, f/1.8, OIS), aparatu tele 10 Mpix (70 mm) oraz szerokokątnego 12 Mpix (120 stopni). Nie ma więc żadnej rewolucji, jest za to bardzo dobry aparat pozwalający na robienie ładnych, wyraźnych zdjęć w każdej sytuacji. Niezła jest tez kamera z opcją nagrywania 8K (24 kl./s.) i świetnie się spisującym 4K w 60 kl./s.

Mankamentem Galaxy S22 jest niezbyt wielki akumulator 3700 mAh. Smartfon zapewni około 6 godzin SoT w pełnym obciążeniu, może się też zdarzyć, że nawet przy lżejszym używaniu trzeba go będzie podładować w środku dnia. Tu też nie pomaga zasilanie z mocą 25 W – trzeba się więc uzbroić w cierpliwość.

Samsung Galaxy S22 nie jest absolutnie topowym modelem pierwszego wyboru, ale jego atuty sprawiają, że można szybko i bardzo mocno polubić – na tyle, że nawet teoretycznie lepsze smartfony nie będą już kusiły. 

Samsung Galaxy S22

  5. Samsung Galaxy S22 Ultra – smartfon prawie idealny


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Jeszcze w 2020 roku Samsung miał dwie linie flagowych smartfonów, które w dobie pojawiających się w coraz większej liczbie "składaków" możemy nazwać "klasycznymi". Obie te linie zostały ostatecznie połączone w 2022 roku, czego wynikiem jest model Galaxy S22 Ultra. Koreański producent połączył w tym urządzeniu wszystko to, co miał najlepszego, czyniąc z tego telefonu godnego następcę Galaxy S21 Ultra. Jednocześnie miłośnicy rodziny Galaxy Note otrzymali smartfon z ekranem niemal pozbawionym zaokrąglonych rogów, który można obsługiwać rysikiem S Pen, chowanym wewnątrz obudowy. Sam wyświetlacz to 6,8-calowy panel Dynamic AMOLED 2X o rozdzielczości QuadHD+, z dynamicznym odświeżaniem obrazu do 120 Hz oraz bardzo wysoką jasnością, sięgającą w szczycie poziomu 1750 nitów. To wszystko przekłada się na niemal idealny obraz, czytelny w każdych warunkach.

Kolejna rzecz, która różni ten smartfon od poprzednika, to brak jednej, dużej "wyspy" fotograficznej na tylnym panelu. Zamiast niej mamy tu pojedyncze obiektywy, które wystają ponad otaczającą je powierzchnię. Wygląda to zdecydowanie lepiej i prawdopodobnie zostanie powtórzone w 2023 roku również w innych flagowcach koreańskiego producenta. Jak przystało na topowy smartfon Samsunga, fotograficzny zestaw również potrafi zaimponować. Do dyspozycji mamy tu łącznie pięć aparatów z autofocusem i nagrywaniem wideo w jakości 4K@60fps. Trzy aparaty (główny oraz dwa teleobiektywy z powiększeniem optycznym 3X i 10X) oferują też optyczną stabilizację obrazu. Główna jednostka korzysta z matrycy o rozdzielczości 108 Mpix i nagrywa filmy w jakości 8K. Z kolei aparat ultraszerokokątny dysponuje specjalną stabilizacją cyfrową o nazwie Super Steady, dzięki czemu jest idealny do nagrywania filmów, a także... robienia zdjęć makro.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Samsung Galaxy S22 Ultra ma też mocne głośniki stereo, przy pomocy których można nawet rozkręcić niewielką imprezę. Oferują one świetną jakość dźwięku, co może się przydać na przykład podczas korzystania z multimediów. W komplecie otrzymujemy też możliwość skorzystania z sieci 5G, również tych działających w Polsce. Jest też łączność Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 czy NFC. Wewnątrz smartfonu możemy umieścić dwie karty nanoSIM lub użyć wbudowanej karty eSIM. Z tej ostatniej pozwalają już korzystać wszystkie duże telekomy w naszym kraju, czyli operatorzy sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile. Chwilę to trwało, ale się doczekaliśmy.

Sercem smartfonu jest układ Exynos 2200, czyli najwydajniejszy jak dotąd SoC firmy Samsung. Pracuje on w szczelnym wnętrzu szklano-aluminiowej obudowy (certyfikat IP68) i ma do towarzystwa 8 lub 12 GB RAM-u i 128, 256 lub 512 GB pamięci masowej. Galaxy S22 Ultra jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh, co powinno wystarczyć na cały dzień korzystania z urządzenia, a nawet więcej, jeśli się trochę postaramy. Baterię można szybko naładować przewodowo lub bezprzewodowo, a w razie potrzeby użyć jej do bezprzewodowego zasilania innych sprzętów: drugiego smartfonu, zegarka czy słuchawek. Nad całością czuwa, po aktualizacji, system Android 13 z interfejsem One UI 5.

Samsung Galaxy S22 Ultra

4. OPPO Find X5 Pro – Intrygująca obudowa i aparat Hasselblad


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


OPPO Find X5 Pro to wyjątkowo urodziwy model, w którym naprawdę można się zakochać. Jego obudowa przyciąga wzrok nietypową bryłą i materiałem – to bardzo odporna płyta z ceramiki, idealnie oblewająca aparaty. Nawet w wersji czarnej, z definicji nudnej, jest to kształt intrygujący.

Aparaty również obiecują wiele, zwłaszcza że OPPO obiecuje nam wyjątkowe możliwości przetwarzania obrazu przez procesor MariSilicon X, obsługujący w pełni 10-bitowy proces. Przy konstrukcji aparatu zaś OPPO współpracował z legendarną marką Hasselblad. Co ciekawe, ta współpraca nie zaowocowała kosmicznym zoomem. Tabelki ze specyfikacją aparatów wyglądają wręcz skromnie: aparat główny, aparat szerokokątny i zoom x2. OPPO Find X5 Pro wygrał jednak inaczej. Okazał się mistrzem fotografii wieczornej i nocnej, z którym niewielu jest w stanie konkurować.

OPPO Find X5 Pro przyciągnął też uwagę środowiska fotografów, co nie zdarza się często smartfonom. W jego aplikacji do robienia zdjęć znalazł się wyjątkowy tryb X-Pan, odtwarzający  zdjęcia panoramiczne, robione aparatem Hasselblad o tej samej nazwie. Nie można przejść obojętnie także obok trybu manualnego, wzorowanego na interfejsie aparatów Hasselblad.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

OPPO Find X5 Pro należy do grona smartfonów z topową specyfikacją 2022 roku. Jest tu więc Snapdragon 8 1. generacji, doskonały ekran AMOLED, świetne głośniki stereo i wiele innych bajerów. W połączeniu ze słuchawkami OPPO Enco X2 może nawet nagrywać dźwięk przestrzenny, czym z pewnością zachwyci vlogerów. Całość zasila akumulator o pojemności 5000 mAh, który można oczywiście ładować szybką ładowarką SuperVOOC o mocy 80 W oraz bezprzewodowo z mocą do 50 W.

Nie można przejść obojętnie obok faktu, że OPPO Find X5 Pro był na szczycie listy smartfonów aktualizowanych do Androida 13.

Oppo Find X5 Pro

3. Asus Zenfone 9 – kompaktowy smartfon roku

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Można byłoby pomyśleć, że po zakończeniu linii mini przez Apple, na rynku nie będzie już żadnego sensownego wyboru mniejszych smartfonów. Jednak w zeszłym roku najpierw pojawił się bardzo udany model Asus Zenfone 8, a teraz byliśmy świadkami premiery jego następcy.

Przed smartfonem Asus Zenfone 9 stało zatem nie lada zadanie, gdyż musiał wypełnić bardzo ważną niszę i jednocześnie utrzymać wysoki poziom swojego poprzednika. Na szczęście, ze swoich zadań wywiązał się znakomicie.

W przypadku Asusa Zenfone 9 mamy do czynienia z pewną umownością jego kompaktowości. Powiedzmy sobie szczerze, przekątna ekranu 5,9 cala to nie jest wcale mało, biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka lat temu iPhone’y z plusem (6+,7+,8+) miały wyświetlacze o przekątnej 5,5 cala. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to nadal o wiele mniej niż wynosi aktualny standard. Nie liczy się tu wyłącznie sam rozmiar ekranu, a również jego jakość. Wyświetlacz Asusa Zenfone 9 charakteryzuje się doskonałym, niemal stuprocentowym pokryciem najpopularniejszych palet barw (sRGB, Adobe RGB, DCI-P3), przy minimalnym średnim błędzie ΔE, wynoszącym zaledwie 0,66.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Asus Zenfone 9 jest jednym z najmocniejszych urządzeń, które ujrzały w tym roku światło dzienne. Jego sercem jest flagowy układ Snapdragon 8+ Gen 1, wytworzony w procesie technologicznym 4 nm. Do tego, do dyspozycji użytkownika oddano nawet 16 GB pamięci RAM LPDDR5 i 128 GB lub 256 GB pamięci masowej w standardzie UFS 3.1. To wszystko przekłada się na doskonałe wyniki w popularnych benchmarkach. W przypadku AnTuTu v9 udało się z łatwością złamać pułap miliona punktów.

Trzeba pochwalić Asusa za uczciwe podejście do klienta. W pudełku znajdziemy nie tylko smartfona i kabel, ale również ładowarkę wraz z obudową. Producent postarał się również o wysokiej jakości głośniki stereo, a dla bardziej wymagających znalazło się wejście Jack 3,5 mm. W połączeniu z przyzwoitą konfiguracją aparatów stabilizacją HyperSteady i możliwością nagrywania w 4K i 8K sprawia, że Asus Zenfone 9 jest jednym z najlepszych smartfonów, jakie wyszły w 2022 roku i najrozsądniejszym wyborem wśród kompaktowych urządzeń.

ASUS Zenfone 9

183 opinii
ASUS Zenfone 9

ASUS Zenfone 9

183 opinii

  2. vivo X80 Pro – takiego aparatu jeszcze nie było


Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Sztandarowy model vivo z 2022 roku zasłużył na wysokie miejsce w rankingu dzięki nietypowemu podejściu do fotografii. Nie jest to jednak kwestia kolejnej kombinacji soczewek i matryc, która ledwo mieści się w obudowie. Zeiss i vivo podeszli do sprawy od strony oprogramowania. Owocem jest tryb kolorów Zeiss, dostępny w aplikacji aparatu, świetnie odwzorowujący kolory. Zdjęcia robione w tym trybie są naturalne, stonowane i dzięki temu zyskują profesjonalny charakter. Aplikacja ma też doskonały tryb manualny, który pozwala wygodnie dopasować parametry aparatu. W rękach osoby zaznajomionej z technikami fotograficznymi to potężne narzędzie.

Do tego dokładają się wysokiej jakości soczewki, pokryte powłokami Zeiss, redukującymi odbicia światła i zniekształcenia. W sumie są tu cztery aparaty: Teleobiektyw o ogniskowej odpowiadającej 125 mm to ścisła czołówka zoomów, a 50 mm przecudnie sprawdza się przy robieniu portretów. Aparat główny (23 mm) ani razu mnie nie zawiódł, ultraszerokokątny (14 mm) zaś często ratował sytuację, nie zaburzając przy tym geometrii i barw zdjęć.

Wisienką na torcie jest stabilizacja obrazu, wykorzystująca mikrogimbal. Już wcześniejsze modele vivo z serii X powalały, ale tu można stanąć na głowie i nadal kręcić filmy prosto. Serio – stabilizacja sprowadza ujęcia do pionu bez zająknięcia.

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Specyfikacja vivo X80 Pro wymienia najmocniejszy dostępny w momencie premiery czip, a więc Smapdragona 8 Gen 1. Nie jest to czip słynący z wysokiej kultury pracy, ale vivo jakimś cudem poskromił gorący temperament. Model X80 Pro działa najstabilniej i jest najchłodniejszy ze wszystkich smartfonów z tym SoC, które nasza redakcja testowała. Potężnemu układowi towarzyszy 12 GB RAM-u i 256 GB pamięci na dane, ekran AMOLED jest oczywiście najwyższej jakości i nie zabrakło głośników stereo. Całość została zamknięta w eleganckiej, wodoodpornej obudowie.

vivo X80 Pro zasila akumulator o pojemności 4800 mAh. Czy to dużo, czy mało, nie ma w tej chwili znaczenia, bo można ten smartfon błyskawicznie naładować. W zestawie znajduje się ładowarka FlashCharge o mocy 80 W. Dodatkowo można go ładować indukcyjnie z mocą do 50 W. Obok takiego tempa życia nie da się przejść obojętnie.

Vivo X80 Pro

40 opinii
Vivo X80 Pro

Vivo X80 Pro

40 opinii

1. iPhone 14 Pro Max – otarł się niebezpiecznie o doskonałość

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!


Wielu użytkowników może być zawiedzionych tegoroczną postawą Apple, gdy okazało się, że iPhone 14 to tak naprawdę kalka zeszłorocznego urządzenia w dużo wyższej cenie. Można ogólnie narzekać na rekordowo wysokie ceny w Polsce najnowszej generacji smartfonów giganta z Cupertino. Nie da się jednak zaprzeczyć, że iPhone 14 Pro Max bije konkurencję na głowę i jest urządzeniem topowym w każdym calu.

Wprowadzono kilka ważnych zmian względem modelu z zeszłego roku. W przypadku iPhone’a 14 Pro Max możemy mówić chociażby o rezygnacji z dużego wcięcia na rzecz dwóch otworów w ekranie czy większej rozdzielczości głównego aparatu fotograficznego z tyłu. Pojawił się też wydajniejszy procesor oraz nowe funkcje, w tym wykrywanie wypadku.

Rewolucji nie ma natomiast w samej prezencji urządzenia. Stylistyka smartfonów Apple od lat pozostaje bez zmian (może poza kilkoma detalami), przez co wygląd od razu kojarzy się z marką. Samo urządzenie wykonane jest solidnie, jest dość ciężkie (240 g) i na pierwszy rzut oka wiemy, że mamy do czynienia z marką i smartfonem z najwyższej półki.

W przypadku ekranu mamy do czynienia z panelem  LTPO Super Retina XDR OLED o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości 1290 x 2796 pikseli, co daje nam gęstość pikseli na poziomie 460 ppi. Wyświetlany obraz charakteryzuje się wysokim kontrastem i dobrze odwzorowaną paletą barw sRGB oraz niskim błędem ΔE (średnio 0,36)

Najlepszy telefon 2022 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Sercem iPhone’a 14 Pro Max jest układ A16 Bionic, czyli najwydajniejsza technologia mobilna Apple. Do dyspozycji dostajemy 6 GB pamięci RAM, co przekłada się na świetne wyniki wydajnościowe. W benchmarku AnTuTu v9 udało mu się zgromadzić prawie milion punktów. Pojawiają się jednak, zresztą jak co roku, zastrzeżenia co do pojemności i czasu pracy baterii. Mamy tu do czynienia z ogniwem 4323 mAh, co przy tak dużym ekranie nie jest zbyt wiele, ale nawet podczas intensywnego użytkowania powinno przełożyć się na cały dzień pracy.

Nie można oczywiście zapomnieć o aparatach, które co roku są jednym z najmocniejszych punktów iPhone’ów. W przypadku 14 Pro Max zastosowano główną matrycę o rozdzielczości 48 Mpix, czyli wyższej niż miało to miejsce w poprzednich latach. Zdjęcia robione przez to urządzenie jak zwykle charakteryzują się ostrością, stabilizacją i dużą szczegółowością oraz świetnym odzwierciedleniem kolorów. W przypadku nagrywania możemy liczyć na 4K w 60 klatkach na sekundę i optyczną oraz cyfrową stabilizację.

Apple iPhone 14 Pro Max

 

Podsumowanie i punktacja

Tegoroczny ranking okazał się zaskakujący z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim po raz pierwszy od dawna nie ma w czołowej dziesiątce żadnego urządzenia spod szyldu Xiaomi. Ostatnio z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2015 roku, czyli jeszcze zanim chiński producent wkroczył na polski rynek. Szczerze? Po podliczeniu głosów sami byliśmy tym faktem mocno zaskoczeni, tym bardziej że w ofercie "chińskiego Apple" na 2022 bynajmniej nie brakowało ciekawych telefonów. Oferta konkurencji okazała się jednak ciekawsza. W pewnym sensie to bardzo dobrze - widać, że nawet ten skostniały nieco rynek w dalszym ciągu potrafi zaskoczyć.

W czołówce pojawiła się też spora reprezentacja spod szyldu BBK. Już w zeszłym roku w plebiscycie wysoko uplasowały się smartfony Realme. Tym razem do czołówki przedarły się Vivo X80 Pro i Oppo Find X5 Pro, czyli jedne z większych zaskoczeń tego roku. Chińscy producenci coraz odważniej poczynają sobie w segmencie premium, a ich flagowce coraz mocniej zagrażają pozycji dotychczasowych liderów. Nie możemy się doczekać, co z tej rywalizacji wyniknie w przyszłym roku. No ale zwycięzca może być tylko jeden. Choć iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max nie przyniosły może rewolucji, to przypadł nam do gustu jak nigdy, zdobywając 55 na 70 możliwych głosów, gwarantując sobie pierwsze miejsce w naszym rankingu (i to z przewagą aż 11 głosów). Czy w przyszłym roku Apple uda się podobny wyczyn? Z chęcią się przekonamy!

Szczegółowe wyniki głosowania zawiera poniższa tabela. Na jej końcu znalazły się telefony, które nie zmieściły się w pierwszej dziesiątce, ale dostały trochę punktów.

Pozycja Model telefonu Liczba punktów
1 Apple iPhone 14 Pro/Max 55
2 Vivo X80 Pro 44
3 Asus Zenfone 9 40
4 Oppo Find X5 Pro 37
5 Samsung Galaxy S22 Ultra 31
6 Samsung Galaxy S22 28
7 Huawei Mate 50 Pro 24
8 Samsung Galaxy Z Flip4 24
9 Samsung Galaxy Z Fold4 20
10 Samsung Galaxy A53 5G 14
11 Motorola Edge 30 Ultra 12
12 Xiaomi 12 12
13 Realme GT 2 Pro 11
14 Nothing Phone (1) 8
15 Xiaomi 12T Pro 7
16 OnePlus 10T 5
17 vivo V23 5
18 Xiaomi POPCO F4 GT 4
19 Apple iPhone SE 2022 2
20 Sony Xperia 1 IV 2
Pokaż więcej


Do wybrania został jeszcze najgorętszy telefon 2022 roku w głosowaniu naszych Czytelników. Zapraszamy do dyskusji oraz wzięcia udziału w ankiecie. Jej wyniki ogłosimy 14 stycznia.