DAJ CYNK

Najlepszy Telefon 2018 - wybraliśmy Top10 najgorętszych smartfonów mijającego roku

Dodane przez: Lech Okoń, Marian Szutiak, Arkadiusz Dziermański

Kategoria: Rankingi

Interakcje: 124049

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 najgorętszych smartfonów 2018 roku. Urządzenia zawarte w 11. edycji rankingu Gorące Telefony to prawdziwe perełki, które naszym zdaniem miały największy wpływ na polski rynek w 2018 roku i są zdecydowanie godne polecenia.

2018 rok w świecie smartfonów

Miniony rok był "tym drugim", gdy chodzi o generacje urządzeń. Samsung odgrzał Galaxy S8 i Note8, a Apple odświeżył iPhone'a X. To czas wielkiej próby dla miłośników obu marek. Z jednej strony iphone'owe S-ki zawsze oferowały lepszą wydajność i dopieszczenie, z drugiej zaś trzeba było się nagłowić jak uzasadnić zakup telefonu wyglądającego identycznie jak przed rokiem?

Smartfonową nudę ewidentnie wykorzystał Huawei, który zdecydowanie najwięcej "narozrabiał" na rynku w 2018 roku. Co istotne, odważne premiery chińskiego producenta intensywnie polewał strumień gotówki płynący z silnego marketingu i tym sposobem nowości z serii P i Mate dotarły do świadomości użytkowników. Nie można tego powiedzieć o flagowcach Sony Xperia XZ3 czy HTC U12+, którym absolutnie niczego nie brakuje, by je wielbić, za wyjątkiem odpowiedniego rozgłosu. A mówimy tutaj przecież o starych markach, które miały czas na to, by zdobyć serca klientów i nauczyć się, jak o tych klientów walczyć.

Zamiast o nich, dyskusje stale kręcą się wokół kochanego przez Polaków Xiaomi i absurdalnie taniego Pocophone'a, z zaciekawieniem obserwujemy powrót marki Meizu na polski rynek, która po pojawieniu się w cennikach Play, pewnie już w Polsce zostanie, a jednym z największych hitów początku 2019 roku mogą okazać się smartfony OPPO, które w końcu wchodzą na nasz rynek. Stop jednak, zatrzymajmy się jeszcze na 2018 roku.

Elastyczne ekrany pojawiły się i zarazem nie pojawiły się na rynku. Producenci chwalą się nimi, prototyp pokazał nawet Samsung, ale jak nie mogliśmy ich kupić w sklepach, tak nadal nie możemy. Nie, nie ma szans na to, by prognozy z końca 2016 roku ziściły się - w 2019 roku zdecydowanie wyginane ekrany nie będą miały 20% światowego rynku. Światełkiem w (zginanym) tunelu mogą być doniesienia o tym, że Huawei już ma składany smartfon, natomiast informacje o cenie rzędu 2000 dolarów skutecznie studzą entuzjazm.

W 2018 roku zdecydowanie natomiast producentom udało się przyspieszyć szybkość ładowania telefonów - do naładowania akumulatora 4200 mAh wystarcza niespełna godzina, natomiast ładowanie bezprzewodowe rozpędziło się z 10W do 15W. Rozwiązania typu Samsung Dex, przekształcające smartfon w komputer, nie wymagają już specjalnej stacji dokującej, a od niedawna też w ogóle przewodów. Z kolei do świata mobilnej fotografii rześko wkroczyły rozwiązania z 3 modułami fotograficznymi, które nie dość, że potrafią robić zdjęcia w kompletnych ciemnościach, to jeszcze mają większe niż do tej pory przybliżenia czy dodatkowy aparat ultra-szerokokątny. Powoli przestają też dziwić czytniki linii papilarnych ukryte w ekranie, skuteczne i bezpieczne rozpoznawanie twarzy (z bezpieczeństwem początkowo było nie najlepiej), a po iPhone'ie X przyszedł czas na interfejsy obsługiwane gestami. Inżynierowie dwoją się i troją też, by pozbyć się "notcha", czyli wcięcia w ekranie, ale z zachowaniem skanowania twarzy, nie będzie to zadanie proste.

2018 rok nie był okresem radykalnych zmian i eksperymentów na użytkownikach, a mimo to dało się zauważyć rosnące ceny urządzeń. 4000+ nikogo już nie zaskakuje, szczególnie po nawet ponad 7000 zł u Apple'a. Nie znaczy to jednak, że niema dobrych telefonów za mniejsze pieniądze, o czym szczegółowo piszemy tutaj.

Zasady tworzenia rankingu

Do rankingu trafiły wyłącznie telefony, które miały swoją polską rynkową premierę w 2018 roku. W czasie redakcyjnej dyskusji nad kształtem zestawienia wzięliśmy pod uwagę wszystkie premiery - zarówno najtańsze telefony, jak i urządzenia kosztujące kilka tysięcy złotych. Co warto podkreślić, nie jest to ranking porównawczy urządzeń, tylko próba wskazania najgorętszych nowości. Pod uwagę wzięliśmy mnóstwo czynników, od designu, przez listę funkcji i innowacyjność, interfejs, stosunek ceny do jakości, popularność w komentarzach, po wreszcie osobiste preferencje. Każde z urządzeń na gorącej liście jest na swój sposób wyjątkowe i co tu dużo mówić - godne polecenia.

Tegoroczne zestawienie nieco różni się od dotychczasowych. Przede wszystkim w głosowaniu udział wzięło aż 9 osób. Oprócz 6 członków redakcji, swoje listy przesłało też trzech moderatorów z Forum TELEPOLIS.PL (Eragon, saczi i Morvius). W efekcie na liście nominowanych pojawiły się rekordowo aż 24 modele smartfonów, a finalna dziesiątka jeszcze szerzej odzwierciedla różnorodne potrzeby użytkowników smartfonów.

Na ostatniej stronie artykułu dostępna jest ankieta, w ramach której możecie oddać swój głos na telefon, który według Was był najbardziej przełomowy w 2018 roku.

Zapraszamy też do naszych zestawień z poprzednich lat, które do tej pory odwiedzono przeszło milion razy: 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu