DAJ CYNK

Fotopojedynek: Lumia 950 XL vs Galaxy S9+

01.04.2018

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Galerie zdjęć

Interakcje: 29399

Samsung Galaxy S9+ to obecnie jeden z najlepszych smartfonów pod względem fotograficznym. Bardzo jasny obiektyw, dobra matryca firmy Sony oraz odpowiednio dopracowane oprogramowanie sprawiają, że użytkownicy tego telefonu powinni być zadowoleni z uzyskanych efektów. My postanowiliśmy sprawdzić, jak nowy produkt Samsunga wypada z debiutującą w październiku 2015 roku Lumią 950 XL ze stajni Microsoftu. Telefon ten pod względem fotograficznym reprezentuje dobrą szkołę Nokii z bardzo dobrą matrycą oraz optyką Carla Zeissa.Samsung Galaxy S9+ to obecnie jeden z najlepszych smartfonów pod względem fotograficznym. Bardzo jasny obiektyw, dobra matryca firmy Sony oraz odpowiednio dopracowane oprogramowanie sprawiają, że użytkownicy tego telefonu powinni być zadowoleni z uzyskanych efektów. My postanowiliśmy sprawdzić, jak nowy produkt Samsunga wypada z debiutującą w październiku 2015 roku Lumią 950 XL ze stajni Microsoftu. Telefon ten pod względem fotograficznym reprezentuje dobrą szkołę Nokii z bardzo dobrą matrycą oraz optyką Carla Zeissa.

Zdjęcia do pojedynku były zbierane jednego dnia i wieczoru (31 marca 2018 roku), w przeciętnych warunkach pogodowych i bez idealnych warunków oświetleniowych. Aparaty w obu smartfonach miały takie same warunki podczas robienia zdjęć, w obu uruchomiony był tryb automatyczny z także automatycznym trybem HDR. Punkt ostrzenia był albo wybierany ręcznie, albo pozwalaliśmy, by to automat wybrał.

Dla lepszego porównania zdjęć przy pomocy slidera, wszystkie zostały zmniejszone do wymiarów 800 x 600 pikseli. Zdjęcia pokazujące zbliżenie w przypadku Samsunga zostały przygotowane poprzez wycięcie z oryginału fragmentu 800 x 600 pikseli bez zmiany rozdzielczości całości. W przypadku Lumii musieliśmy dokonać niewielkiego zmniejszenia z uwagi na większą rozdzielczość matrycy w smartfonie Microsoftu (20 Mpix wobec 12 Mpix w Samsungu). W przypadku zdjęć z przedniego aparatu było odwrotnie (tu matryca Samsunga ma większą rozdzielczość). Oryginalne zdjęcia dołączyliśmy na ostatniej stronie.

Trochę o sprzęcie

Microsoft Lumia 950 XL została wyposażona w matrycę o rozdzielczości 20 Mpix i wielkości 1/2,4" oraz w obiektyw Zeissa z przysłoną f/1.9. Przedni aparat ma 5 Mpix. W przypadku Samsunga mamy do czynienia z podwójnym aparatem, jednak podczas testów była używana tylko część z "normalnym" obiektywem. Tutaj sensor ma rozdzielczość 12 Mpix i wielkość 1/2,55", natomiast obiektyw ma zmienną przysłonę, f/1.5 i f/2.4. Przełączanie w trybie automatycznym następuje zgodnie z ilością światła zastanego - gdy jest go dużo, stosowany jest mniejszy otwór, gdy światła jest mniej - większy. Aparaty obu smartfonów zostały wyposażone w optyczną stabilizację obrazu. Samsung Galaxy S9+ ma jednodiodową lampę doświetlającą, natomiast w przypadku Lumii są trzy, każda w innym kolorze.

Zobacz: Test telefonu Microsoft Lumia 950 XL
Zobacz: Test telefonu Samsung Galaxy S9+

Który aparat wygra? Ocenę pozostawiamy naszym czytelnikom (na końcu umieściliśmy stosowną ankietę). My ograniczymy się do prezentacji zdjęć i ewentualnego komentarza dotyczącego warunków, w których zostały zrobione.

Wiosenne krajobrazy

1. Drzewo oświetlone Słońcem przebijającym się przez chmury. Punkt ostrzenia wybrany na konarze, w miejscu jego rozgałęzienia na dwie główne części.
 

 


2. Wiejski krajobraz z automatycznym ostrzeniem. Na zbliżeniu ciągnik rolniczy.
 
 


3. Tym razem zdjęcia, na których punkt ostrzenia został wybrany na widocznym po prawej stronie kościele.
 
 


4. Błotne kałuże na polnej drodze. Punkt ostrzenia dobrany automatycznie.
 
 

 

Komentarze
Zaloguj się