DAJ CYNK

Apple z Dual SIM nie bierze jeńców. iPhone XS po głównym telefonie pożre ten dodatkowy

12.09.2018

Dodane przez: Lech Okoń (LuiN)

Kategoria: Felietony

Interakcje: 5964

Apple iPhone XS i XS Max zmieniają zasady gry, łapczywie rzucając się na kolejną androidową niszę. Użytkownik nie potrzebuje już dodatkowego, tańszego telefonu z Androidem – wystarczy mu jeden, na dwie karty SIM.

Kuriozalna rewolucja

Po 11 latach od premiery pierwszego iPhone’a, dwóch miliardach urządzeń z iOS-em, osiągnięciu statusu najwyżej wycenianej firmy świata i oceanach hejtu ze strony posiadaczy telefonów z Androidem nagle piekło zamarzło. Nowe iPhone’y mają Dual SIM!

Gdy funkcję wprowadził Samsung, to było nic. Mam znajomych, którzy skusili się na Note’a tylko z tej przyczyny, ale w świecie Androida to jedynie nadrobienie zaległości, a nie innowacja. Natomiast w przypadku iPhone’ów nieroztropnym będzie bagatelizowanie tej nowości, a tym bardziej naśmiewanie się z niej.

Nie śmiej się z Apple’a, konkurencji wcale nie jest do śmiechu

Apple zwyczajnie litował się nad resztkami androidowych intruzów w otoczeniu jego klientów. Główny telefon dawno był już jego wśród majętnych mieszkańców globu. Ci jednak zwykle potrzebowali jeszcze dodatkowego numeru. Chcieli czasem oddzielić pracę od rozrywki albo uzupełnić niechlubne braki głównego urządzenia.

Tym sposobem obok iPhone’a na stole leżał smartfon z Androidem – czasem azjatycki flagowiec, innym razem średnia półka z dobrym akumulatorem. Gdy pojawił się tani SE, niekoniecznie musiał być to nawet telefon z Androidem, choć jakiś Samsung przydawał się do lepszych zdjęć.

Od jakiegoś czasu Apple jednak dogania konkurentów pod względem zdjęć… zostawał więc tylko ten nieszczęsny dodatkowy numer. Do teraz tkwiący w drugim telefonie.

Nie kupuj 2 telefonów – wybierz iPhone Xs

Dual SIM w nowych iPhone’ach zaboli konkurencję podwójnie. Pomimo absurdalnych cen, zakup jednego iPhone’a XS to nadal lepszy wybór niż ten sam XS + flagowy Samsung za tysiąc dolarów. Miłośnicy Apple’a są przeszczęśliwi – w końcu zaoszczędzą… na telefonach konkurencji.
 

Ale eSIM? Tego u nas nie ma!

eSIM w iPhone’ie Xs to najlepsze co mogło się nam przydarzyć. Nic tak nie zmusi operatorów do upowszechnienia tego standardu, jak potężny gracz stawiający nań we swoim flagowym urządzeniu. Operatorzy będą musieli dostosować się – tak jak to już robili wielokrotnie dla Apple’a, chociażby dostarczając karty nanoSIM.

Uparci mogą też kupić chińską wersję telefonu… z podwójnym gniazdem kart SIM. Warto jednak najpierw upewnić się, że obsługuje ona wszystkie częstotliwości LTE, na których nam zależy. Natomiast cierpliwi niech czekają na premierę standardu w Polsce. Samsung już coś przebąkiwał o eSIM w Polsce przy okazji premiery nowego smartwatcha, a Apple nie ukrywa funkcji Dual SIM na polskiej wersji strony.

Przed ostatecznym hip-hip hurra skutecznie zatrzymuje nas cena. Ceny iPhone'a Xs zaczynają się od 5 tys. zł, a iPhone'a Xs Max kończą na ponad 7 tys. zł. To, co tu dużo mówić, chore wartości.

Zobacz: Polskie ceny Apple iPhone Xs, iPhone Xr i iPhone Xs Max. Sięgają 7219 zł!

Komentarze
Zaloguj się
28. ~gość
0

2018-09-23 13:48:32 host: d223-60(...)pnet.pl

Mając tego Iphone kupuje via esim usługi data praktycznie na całym świecie za 30 USD /2 GB :) w końcu będzie można normalnie korzystać z telefonu za granica bo nasi Operatorzy w zasadzie nic ciekawego w tym aspekcie nie oferują ! Ich pazerność właśnie się skończyła bo jest super opcja na data w roamingu za bardzo dobre stawki ! Koniec z kosmicznie drogimi pakietami na swiat !

Odpowiedz

0

2018-09-15 13:46:30

@25 Orange daje 200 minut na USA. W abo dla firm z XXL. Tylko sam voice, bez danych niestety. Z Polski do UE, USA i Kanady jest no limit. Jak kupisz byle jaki SIM w USA to można dzwonić na niego z Orange bez limitu. Ja stosuję podobny trick w firmie. Mam VoIP'a od T-mobile i są w pakiecie za darmo połączenia do USA (obejmuje też przekierowania). Ustawiam przekierowanie na numer USA i ktoś dzwoni na polski a ja odbieram bez limitu. Problem to jedynie różnica czasu bo ludzie dzwonią w nocy :) A co to za pakiet Euroatlantycki? Możesz coś więcej podać? Co zawiera i jaki koszt? Zchodzimy off-topic więc coś dodam: Od paru ładnych lat używam właśnie dual SIM do tego w Samsungach. Jednak to nic. Dopiero jak wyjdzie nowy iPhone z dual sim to wtedy będzie prawdziwa i jedyna funkcjonalność tej usługi. Na razie tylko mogę jednocześnie mieć 2 numery w jednym telefonie i wykonywać połączenia i z jednego i z drugiego. Dzwoniąc z Samsunga czuje się jednak taki niedosyt.

Odpowiedz

26. ~gość
0

2018-09-15 04:42:12 host: 172.58.(...)142.132

JackLondon - tzn. nie są wliczone w abonament. I jednak cały czas co lokalny numer to lokalny :)

Odpowiedz

25. ~gość
0

2018-09-15 04:40:39 host: 96.68.2(...).97

JackLondon - który z Polskich operatorów daje daje roaming w USA za free/w cenie abonamentu? I w jakiej ofercie? Korzystam tutaj z pakietów Euroatlantyckich Plusa, działają dobrze ale są wliczone w abonament :)

Odpowiedz

0

2018-09-15 00:20:59

V. Aha. Na koniec pozdrowienia dla LuiN'a. Nadal sądzę, że wziąłeś kasę za ten artykuł (albo co innego, joke) DUAL SIM 'WYMYŚLIŁ' BENEFON w 2000 roku. Nie Apple w 2018! :) Get over it! Aha. I czekam na Twoją opinię odnośnie 12-miesięcznej gwarancji za iPhone'a za ponad 5k. To pytanie co zadałem z niezalogowanego konta :) Good nite.

Odpowiedz

1. LuiN
0

2018-09-17 22:24:13

Tak jak napisałem niżej, nigdzie nie twierdzę, że Apple wymyślił dual-sima. Proponuję przeczytanie tekstu raz jeszcze z uwagą, bo jedziesz Waść na pamięciówce. Natomiast nie pomyliłem się, że to Apple zrobi nam eSIM-ową rewolucję - po ostatnich deklaracjach operatorów widać, że to już dzieje się.

0

2018-09-15 00:20:31

IV. Także @17gość to nie tak będzie działać. Nadal SIM czy eSIM będzie 'twoją' własnością z możliwością 'przełożenia' do innego telefonu. Tylko na pewno będzie się to wiązało z wizytą na www bo fizycznie go nie będzie. Pewnie będziesz miał login oraz hasło do swojej kart eSIM i będzies mógł ją 'wsadzić' do każdego kompatybilnego telefonu. I nie nastąpi to od razu i nikt na pewno nie będzie zmuszał do przejścia na eSIM. Pewnie będzie tak jak z 2G. Po prostu umrze smiercią naturalną. W GSMARENA policzyli, iż zajmie to... 27 lat :) Także spokojnie czyjakolwiek Nokia 3310 już na pewno będzie tylko w muzeum.

Odpowiedz

0

2018-09-15 00:20:09

III. Otóż. Telefon 'łapiąc' sieć obcego operatora może nam zaoferować swój numer oraz plan. Skracając: jedziesz na wakacje poza Unię gdzie nie obowiązuje free roam. Dajmy na to do USA. Wiadomo roaming jest już tam w jednej z polskich sieci za free ale nie dla wysztkich. I co się dzieje. No np. Verizon wysyła nam pushup'a że: Mamy dla Ciebie numer, od razu. Z planem taryfowym no limit oraz 10GB danych za jedyne $20 w pakiecie na miesiąc (tak oczywiście zmyśliłem). No i w tym momencie można 'kupić' SIMa wprost z telefonu i cieszyć się lokalnymi stawkami. To oczywiście na razie przyszłośc. Ale już niedaleka.

Odpowiedz

0

2018-09-15 00:19:55

II. Obecnie eSIM jest wprowadzany przez Google (Pixel2) oraz Apple. Samsung zaczął od watch'a. Założenie technologii mi się bardzo podoba. Na początek ma te same funkcje, czyli podstawową zwaną 'provisioning'. Chodzi tutaj o to, że po logowaniu do sieci, aparat z automatu dostaje pełną konfigurację danego operatora (czyli to co mają już kart obecnie). Następną ciekawą funkcją na start usługi jest poza oczywistym wyborem operatora również wybór planu taryfowego. I tutaj otwiera się najciekawsza właściwość tego 'cuś'.

Odpowiedz

1. LuiN
0

2018-09-17 22:21:29

Apple też zaczął od watcha - Series 3 miał LTE, a Samsung miał eSIM w poprzedniej generacji Geara.

0

2018-09-15 00:19:37

I. Dobra. I did some digging. Więc eSIM, tak jak wstępnie wyjaśnił mi BMX (sorry nie mogłem się powstrzymać, ale przesłuchałem muzę :) jest to moduł eUICC mniejszy niż 6x5mm. Jest oczywiście zaimplementowany w płytę główną. Ma to na celu oszczędzanie miejsca np. w smart watch'ach ale w sumie również sądzę ma swoję funkcję dodatkową w telefonach. Otóż eliminuje następną 'szczelinę'. Chodzi np. o aparaty które są wodoodporne. Nie ma szufladki na SIM = nie ma potrzeby uszczelki i ryzyka przedostania się wody. Dochodzi dodakowo pewnie aspekt tańszego w produkcji.

Odpowiedz

0

2018-09-15 00:19:20

Sorry musiałem podzielić na parę części bo się za bardzo rozpisałem. Kolejność cyframi rzymskimi co by było łatwo odróżnić :)

Odpowiedz

18. ~gość
0

2018-09-14 10:18:24 host: 77.111.(...).9

@17.1: Duplikat czego? telefonu?

Odpowiedz

1. ~gość
0

2018-09-14 10:58:49 host: public-(...)rtel.pl

18). On jest tak zaslepiony tym apple, ze wszystko przeinaczy na ,,swoje'' . No ale co zrobisz? Fanatyk tez człowiek...

17. ~gość
1

2018-09-14 07:55:11 host: 140.101(...)160.246

Wiecie po co jest eSIM? Po to, żeby w razie awarii telefonu nie móc kupić taniego w markecie i przełożyć sobie swój numer. Za to będzie to można zrobić u operatora. Nowy telefon droższy o 50% lub dodatkowe zobowiązanie aneksem do umowy. O, tak właśnie z nas wyduszą więcej kasy pod pretekstem nowoczesności ;(

Odpowiedz

1. BRXzRRX
0

2018-09-14 08:31:03

Przecież głąbie jak zgubisz teraz telefon to możesz iść do opka i poprosić o duplikat, taka sama sytuacja będzie z eSIM, zgubisz boś głąb to pójdziesz do opka i ci wyda duplikat hahaha co za głupi ludzie tu się wypowiadają :D

2. ~gość
0

2018-09-14 09:36:33 host: public-(...)rtel.pl

1). A Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Wyzywasz kogoś,a sam podstawówki nie skończyłeś? Skompromitowałeś się tym wpisem. Powodzenia.

3. LuiN
0

2018-09-14 10:22:21

Dzwonisz na infolinię, podajesz kod abonencki i IMEI telefonu - bach, karta eSIM zainstalowana. Ewentualnie przerzucasz ją online. Potrzebujesz mieć ten sam numer telefonu w zegarku? Dodajesz IMEI do listy i gotowe. Nie musisz iść do salonu czy czekać aż go otworzą w poniedziałek - wszystko załatwiasz od ręki bez wychodzenia z domu.

4. ~gość
0

2018-09-14 10:40:26 host: public-(...)rtel.pl

3). Panie Ściana, sądzę że operatorzy nie mają "jaj" i tańczą tak, jak im apple zagra. Tak było z nano sim, którego powinni zahamować i pozostać przy jednym standardzie micro sim.

5. LuiN
0

2018-09-14 10:53:45

17.4 - Chyba pomyliły Ci się wątki. I nie wiem o co chodzi ze ścianą. My tutaj o wymianie eSIM a nie o tym jakie podejście mają operatorzy.

6. BRXzRRX
0

2018-09-14 10:57:46

LuiN bardziej mi chodziło o zamianie eSIM na zwykłą fizyczną kartę, bo jak widzisz w wątku sa tacy dla których telefon z eSIMem to będzie luksów i po zepsuciu się telefonu jedyny jaki im pozostanie to stara nokia 33 30 ...

7. LuiN
0

2018-09-14 11:02:41

@BRXzRRX No tak, tutaj jest płynność eSIM i fizyczny SIM mogą działać zamiennie z tym samym numerem. Na tej zasadzie Samsung czy Apple promują swoje zegarki - telefon zostawiasz w domu i np. idziesz pobiegać, cały czas mając telefon na nadgarstku. I żeby nie było - Apple eSIM nie wymyślił, ale pomógł właśnie go spopularyzować.

8. ~gość
0

2018-09-14 11:13:44 host: public-(...)rtel.pl

5). Mnie sie pomyliło? Przecież to pan jest głuchy na wszelkie tłumaczenia, emailem, stąd Ściana -- wszystko pan odbijasz lub przemilczasz. Nawet w tym newsie przekonujesz usilnie, ze to nie temat o podejsciu operatorów... a w temacie jasno jest dopisane cyt. ,,Nic tak nie zmusi operatorów do upowszechnienia tego standardu, jak potężny gracz stawiający nań we swoim flagowym urządzeniu. Operatorzy będą musieli dostosować się – tak jak to już robili wielokrotnie dla Apple’a, chociażby dostarczając karty nanoSIM.'' - a to jednak moze dotyczyć ich podejścia.

9. LuiN
0

2018-09-14 16:12:41

@8, Proszę zwrócić uwagę w jakim wątku Pan odpowiada.

1

2018-09-14 23:34:55

LuiN chcesz aby był poziom wypowiedzi odpowiedni a nie reagujesz na 'głąby' i tym podobne. Tak a propos to BRXzRRX się opamiętaj trochę. Bo myślałem, że jesteś ok gość. Można dyskutować ale nie obrażajmy innych. Nie ważne co napiszą. Trzymaj trochę poziom i emocje na wodzy. Niech to w końcu będzie portal dla prawdziwych komórkomaniaków a nie do bluzgania innych. Skoro @17gość to napisał to pewnie taka jest jego wiedza na ten temat. A ty skoro wiesz to mu wytłumacz jak jest na prawdę a nie zaczynaj od 'głąbów'. Po to chyba jesteś ekspertem w tej dziedzinie po sam Ci się pytałem o co chodzi z tym eSIM bo nie znam tematu i odpowiedziałeś normalnie. Więc zachowuj się do innych też z szacunkiem. Proszę.

11. Eragon
0

2018-09-14 23:42:23

@JackLondon Obecnie główna jak i forum są na etapie przejściowym, więc system komentarzy jak i ich moderacja nie są na najwyższym poziomie... ale będzie lepiej. I właśnie takie komentarze jak Twoje są najlepsze, bo potrafisz uargumentować je, bez zbędnego hejtu. Żeby każdy gość tak się wypowiadał... A co do samego eSIM, jestem ciekaw. Sporo możliwości, ale zapewne skończy się jak zwykle i okaże się że z punktu widzenia ZU, to rozwiązanie ma 10 wad i 1 zaletę.

0

2018-09-13 20:15:37

Obiecuję, że to już ostatni raz jak nad Tobą się będę znęcać :) Taki dzień. To jak Apple w przyszłym roku doda rysik to też powiesz, że był tylko w serii Note? A DeX? Od Note 9 jest wbudowany. Tak samo w tablet S4. A akcesoria? Nie lubię smartwatchy i wiem, że o gustach się nie powinno dyskutować ale Apple Watch w porównaniu do zegarka Samsunga wygląda jak taki zegarek co kupiłem dziecku żebym wiedział gdzie jest. Potem co jeszcze z akcesorii. Aha. Kamera 360? Ja tego używam w celach marketingowych i jest bardzo przydatne. Gear VR z kontrolerem? Dalej mi się nie chcę pisać. Idę na piwo...

Odpowiedz

1. LuiN
0

2018-09-14 07:00:40

To nie znęcanie, to wychodzenie poza temat dyskusji. Kamery 360 stopni działały na iPhone'ach przed premierą Gearów 360. W sumie to dosyć martwa gałąź ewolucji - nikt się tym już nie interesuje, podobnie jak VR-ami opartymi na telefonach. DeX jest wbudowany od P20 Pro - Huawei zrobił to wiosną :)

2. ~gość
0

2018-09-14 23:09:47 host: 188.146(...)bile.pl

To ja tylko nie zalogowany. Też wychodzisz poza temat. To że kamera w telefonie robiła 360 nie oznacza że Apple ma kamerkę 360. A DeX Apple nie ma. A ma nawet P20 :) Mówię LuiN tylko o tym że w artukule upierasz sie że jest to jakaś mega nowosc (dual sim) bo wprowadził to Apple. Reszta nie jest wazna ale jak jabłko to zrobiło to wow. Mam do Ciebie jeszcze prośbę. Wypowiedz się w kwestii gwarancji. Czy sądzisz że to jest ok? 12m za tel za ponad 5k? Ja uzywam do pracy. I jak mi Samsung dał gwarancję wymiany na nowy w przypadku awarii w 48h przez 3 LATA to było ważne.

3. LuiN
0

2018-09-17 22:19:16

Nie upieram się, że to nowość, tylko że ta zamiana w polityce rozwoju sprzętu Apple'a ISTOTNIE wpłynie na rynek, w tym na postępowanie naszych operatorów. Ostatnie ruchy w temacie eSIM pokazują, że nie myliłem się z tą prognozą.

15. ~gość
0

2018-09-13 20:13:31 host: public-(...)rtel.pl

Eee... co to za wymysły??? "Operatorzy będą musieli dostosować się - tak jak to już robili wielokrotnie dla Apple’a," Tu nie ma przymusu, nikt nie zechce i pa pa Appliozo!

Odpowiedz

1. LuiN
0

2018-09-14 10:29:36

I pyk, Orange w tym roku, T-Mo i Plus pracują nad wdrożeniem, tylko Play nie chce eSIM. Dalej mówisz, że Apple się nie liczy? Już nie mogę doczekać się telefonów bez SIM.

14. attention
0

2018-09-13 17:10:06

Śmiechłem hehheh bo chwala sie czymś co bylo norma już w 2k12...

Odpowiedz

1. LuiN
0

2018-09-13 18:04:26

Który to flagowiec miał eSIM w 2012 roku? Może jeszcze powiesz, że Samsung, który zwykłego duala ma od roku we flagowcach :)

0

2018-09-13 19:48:42

LuiN sorry ale nie daję rady. To, że żaden nie miał eSIM to się mogę zgodzić bo szczerze to pierwszy raz słyszę o tym wynalazku. Ale proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd tym że dual sim jest od roku we flagowcach! Już S4 miał dual sim a to było wieki temu. Potem S5, S6, S7, S8, S9 i wszystkie Note'y od 5 (z pominięciem 6 i wybuchającego 7) Także sorry ale Apple nie jesto odkrywcą. Nawet gdyby Samsung wprowadził to jak powiedziałeś od roku to i tak byłby pierwszy. Ale jak napisałeś "Gdy funkcję wprowadził Samsung, to było nic." Że co? Pomijam jeszcze Xiaomi i inne. Zazwyczaj piszesz fajnie ale tutaj, to jakby Ci normalnie zapłacili za propagandę.

3. LuiN
0

2018-09-14 06:58:18

Oj Jacku Londonie, i mówisz, że w Polsce sobie kupiłeś S4 Dual SIM? Nie pomyliło Ci się z wersjami Mini? Dualki praktycznie tylko w Azji miał Samsung, a Daul SIM w Note8 to była jedna z kluczowych cech telefonu.

4. ~gość
0

2018-09-14 23:11:39 host: 188.146(...)bile.pl

To ja Jack. Tak. W Polsc3. W M1 w budzie z tel z importu. Nie zmienia to faktu że były bo kupiłem jak chciałem.