DAJ CYNK

Po co nam to 5G? Polscy przedsiębiorcy nie mają wątpliwości

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6990

Po co nam to 5G? Polscy przedsiębiorcy nie mają wątpliwości

Po co nam właściwie to 5G, skoro mamy LTE? Takie pytanie często zadają osoby sceptycznie nastawione do nowego standardu sieci. Ekstremalni przeciwnicy nie pytają, tylko od razu piłują maszty. Polscy przedsiębiorcy nie mają za to wątpliwości, że 5G bardzo im się opłaci. Spora jednak część obawia się o wpływ tej technologii na zdrowie.

Zobacz: Telefonów z 5G w tym roku będzie o 180 milionów więcej

71,5% przedsiębiorców uważa, że technologia 5G zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki wobec innych krajów Unii Europejskiej, a tylko 3% zdecydowanie wyklucza taką możliwość. Polskie firmy oczekują szybkiego wdrożenia technologii 5G i wykorzystania jej potencjału do rozwoju gospodarki. To wyniki badania Ericsson Polska zrealizowanego we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą. 

Największe nadzieje na polepszenie koniunktury dzięki technologii 5G widzą managerowie średnich przedsiębiorstw (50-249 pracowników). 75,6% respondentów z tej grupy uważa, że sieć 5G zdecydowanie zwiększy lub będzie miała pozytywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. 

Uczestnicy badania Ericsson bardzo optymistycznie podchodzą do prognoz wprowadzenia technologii 5G na terenach miejskich i głównych szlakach transportowych w Polsce do 2025 roku. 62,3% jest przekonanych o realności wprowadzenia technologii 5G w Polsce w tym terminie, w tym 13% uznaje taki scenariusz za wielce prawdopodobny.

Przejście z 4G na 5G przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i wielu branżom. 5G zapewnia większą wydajność sieci, wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie większej przepustowości. Technologia ta umożliwi również rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm. Jednak wykorzystanie tego potencjału wymaga inwestycji w technologie, a także rozwoju przedsiębiorstw, wypracowania nowych modeli wprowadzania produktów i usług na rynek oraz dostosowań o charakterze organizacyjnym w skali infrastruktury krajowej – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Czy 5G ma negatywny wpływ na zdrowie?

Większość badanych managerów interesuje się nowymi technologami i potrafi wskazać wyzwania stojące przed wdrożeniem technologii 5G w Polsce. Ponad połowa (51,3%) średniej wielkości przedsiębiorstw jako główne bariery wskazała obawy związane z bezpieczeństwem i kontrolą danych. 46% ogółu respondentów główną barierę, która mogłaby opóźnić wprowadzenie technologii 5G w Polsce, widzi w budowie infrastruktury sieci.

Zobacz: Bezpieczne sieci 5G: Komisja Europejska zatwierdza unijny zestaw narzędzi. Huawei się cieszy

Za równie problematyczne respondenci uznali obawy związane z negatywnym wpływem technologii 5G na zdrowie (42%). Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma wystarczających dowodów potwierdzających szkodliwe oddziaływanie pola elektromagnetycznego o natężeniu wykorzystywanym w telekomunikacji na ludzkie zdrowie.

Zobacz: Wdrażanie 5G idzie opornie - na świecie jest około 4 mln użytkowników tej technologii
Zobacz: Aukcja 5G: Ministerstwo Cyfryzacji chce zmian. Nawet 8 mld zł do budżetu
Zobacz: W Krakowie ruszyło burzenie "masztów 5G". Akcja zatrzymana przez Policję

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ENISA, Ericsson

Źródło tekstu: Ericsson

Przewiń w dół do następnego wpisu