DAJ CYNK

Głuche telefony 2018

Redakcja

Felietony

Są Ig-Noble, są Złote Maliny - a my czternasty (!) rok z rzędu ″nagradzamy″ największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony.

To już czternasty rok z rzędu, w którym nagradzamy największe telekomunikacyjne gwiazdy mijającego roku. Jak co roku, to Wasz głos będzie decydujący i to Wy wybierzecie zwycięzcę plebiscytu. Dlatego nie zapomnijcie o oddaniu głosu w ankiecie. Wyniki głosowania zaprezentujemy 7. stycznia.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, wybór zwycięzcy niektórych kategorii był dosyć trudny. Mamy wrażenie, że rynek powoli staje się nudny... w pozytywny sposób, mniej jest spektakularnych wpadek. Ale są jeszcze perełki, które zaraz Wam przedstawimy.

Wydarzenie roku

Głuchy Telefon 2018 w kategorii Wydarzenie roku otrzymuje Showmax. Decyzję serwisu o wycofaniu się z polskiego rynku z jednej strony rozumiemy, ale jednocześnie... jej nie rozumiemy. Powód decyzji wydaje się logiczny. Właściciel portalu nie chce utrzymywać platformy VoD w tylko jednym kraju tej części świata. Ale skoro serwis działa, zarabia na siebie, ma rosnącą popularność, Patryka Vegę(!) i zdobywa nowych partnerów, to... dlaczego?

Skutki tej decyzji mogą być jednak ciekawe. Czeka nas interesujący początek roku, bo operatorzy będę musieli na gwałt znaleźć jakiś zamiennik, który zajmie miejsce Showmaxa w ofertach abonamentowych. Nieśmiało proponujemy VoD TVP. Myślicie, że ktoś skorzysta z naszej propozycji?

Showmax znika z polskiego rynku
Telewizja Polska jest zainteresowana kupnem Showmaxa. Były już pierwsze kontakty zarządów w tej sprawie

Usługa roku

Drugi rok z rzędu Głuchy Telefon w kategorii Usługa roku wędruje do PKP Intercity za Wi-Fi w Pendolino. Spytacie - dlaczego, skoro Wi-Fi już prawie jest (w grudniu ruszyły pierwsze prace)? A dlatego, że wieloletnie perypetie w tej sprawie i jej zakończenie to idealny przykład do epizodu w kolejnej części Misia. Przypomnijmy w skrócie, jak to wyglądało.

PKP Intercity kupuje pociągi Pendolino od firmy Alstom. Okazuje się, że w wagonach nie ma dostępu do Wi-Fi, więc Intercity chce zamontować odpowiednią instalację. Firma Alstom nie chce tego robić za darmo, więc polski przewoźnik chce to zrobić na własną rękę. Rusza przetarg (a bo jeden...), jest zwycięzca, w ruch idą wiertarki i wtedy okazuje się, że nawiercenie dachu wagonów w celu zamontowania anten jest naruszeniem konstrukcji pociągów i pogwałceniem warunków gwarancji. Firma Alstom znowu proponuje odpłatną instalację bez naruszenia gwarancji. PKP Intercity dalej kombinuje jak sprawę ugryźć "po kosztach", a całość ciągnie się przez kolejne lata. Ale w końcu zarząd PKP Intercity w końcu zleca montaż Wi-Fi. Zajmuje się tym... firma Alstom. Inkasując za to większe pieniądze, niż kosztowałoby to w poprzednich latach. BRAWO!

Doczekaliśmy się: ruszył montaż instalacji internetowej w pociągach Pendolino
Pierwsze Pendolino z Wi-Fi mają trafić na polskie tory jeszcze w tym roku
Czy mamy przełom w sprawie Wi-Fi w Pendolino?
Pendolino coraz bliżej montażu Wi-Fi

Prepaid roku

Zwycięzcą Głuchego Telefonu 2018 w kategorii Prepaid roku zostaje Rebtel. Po imponujących sześciu miesiącach marka zniknęła z rynku. Wszystko zaczęło się w czerwcu, kiedy to do gry wszedł operator oferujący nielimitowane rozmowy i SMS-y wewnątrz sieci, 1 GB Internetu oraz kolejne pakiety danych w korzystnych cenach. Na początek z oferty mogli skorzystać tylko mieszkańcy Wrocławia, ale już w październiku usługa objęła całą Polskę. I zaczęły się schody, bo miesiąc później operator przestał przenosić numery.

Wyglądało to tak, jakby Rebtel nie chciał nowych klientów, bo nie wysyłał do ich operatorów wniosków o przeniesienie numerów do własnej sieci. Powodem miało być dużo większe zainteresowanie ofertą niż oczekiwano. Aż w końcu po kolejny miesiącu operator poinformował o wycofaniu się z polskiego rynku. Oficjalny powód - chęć skupienia się na rynku amerykańskim.

Rebtel tłumaczy problemy z przenoszeniem numerów. Znamy przyczyny wydłużonego czasu oczekiwania
[Aktualizacja] Rebtel wycofuje się z Polski, zaledwie pół roku od wejścia na rynek

Telefon roku

To kategoria, z którą mieliśmy sporo problemu. W tym roku żaden producent jakoś szczególnie nie zaskoczył nas negatywnie swoim produktem. Ostatecznie Głuchy Telefon 2018 w kategorii Telefon roku wędruje do Lenovo za Lenovo Z5. Żaden producent nie zdenerwował klientów w tym roku bardziej, niż Lenovo oszustwem w sprawie modelu Z5. Wszystko zaczęło się od tego zdjęcia:

Pokazał je światu sam prezes Lenovo, zapowiadając rekordowo wysoki stosunek powierzchni ekranu w stosunku do powierzchni przedniego panelu. Żadnych ramek, żadnych wcięć, naprawdę rewolucja. Aż w końcu przyszedł moment premiery smartfonu i dostaliśmy... to:

Czyli coś, co wygląda jak większość smartfonów, które trafiły na rynek w 2018 roku. Mało tego - na finalnych renderach, nawet po ujawnieniu "notchowego" oszustwa, Lenovo dalej oszukuje odchudzając ramki... To zdecydowanie nie było dobre zagranie ze strony Lenovo - nie róbcie z klientów idiotów.

Lenovo Z5 - historia wielkiego kłamstwa

Marka roku

Głuchy Telefon 2018 w kategorii Marka roku otrzymuje Folx Play Next. Folx był marką, która nie zagościła długo na polskim rynku. Konstrukcja oferty była nietypowa, a pikanterii dodawała informacja, że przygotowali ją "byli pracownicy sieci Play". Cała oferta, wraz z jej obsługą, opierała się na aplikacji mobilnej. Za pomocą kodów poleceń można było uzyskać darmowe miesiące, przez co na naszym forum pojawiła się fala "polecaczy".

I nagle bum, oferta znika z rynku, a na scenę wchodzi on, cały na fioletowo - rzecznik Play Marcin Gruszka. Ma obok siebie tych samych ludzi, którzy stworzyli Folxa i razem prezentują (droższe) Play Next. Ofertę z taką samą konstrukcją i działaniem opartym na aplikacji mobilnej. Fajnie, ale jak wynika z naszych informacji, jeśli Play nie poprawi oferty Nexta i nie zadba o odpowiednią promocję, to Głuchy Telefon 2019 za kolejne zniknięcie z rynku może mieć bardzo poważnego kandydata...

Play Next - nowa oferta dostępna w aplikacji mobilnej
Tymczasem w Play Next... drożej. Zmiana warunków promocji dla przenoszących numer

Promocja roku

Głuchy Telefon 2018 w kategorii Promocja roku wędruje do Orange za próbę przekupywania klientów w przypadku wydłużenia czasu usunięcia usterki Internetu. A konkretnie Internetu stacjonarnego dostarczanego za pomocą kabli miedzianych. W sytuacji, kiedy czas usunięcia awarii był dłuższy niż 8 dni, technicy mieli dać klientowi w prezencie bilety do kina lub powerbank.

Co w tym złego? Sam pomysł jest gody pochwały, ale sposób jego realizacji, niekoniecznie. Promocja okazała się ściśle tajna i sprawa wywołała spore poruszenie u pomarańczowego operatora, który za wszelką cenę chciał zachować tę informację w tajemnicy. Dlaczego? Czyżby Orange sam wstydził się próby przekupienia klientów? Tego się zapewne nie dowiemy.

Technicy Orange wynagrodzą spóźnienia

Człowiek roku

Odkąd zmienił się urzędujący prezes UKE, nagroda dla człowieka roku przestała być oczywistym wyborem. Ale w tym roku wyróżniającą się postacią był zdecydowanie Mark Zuckerberg i to on otrzymuje Głuchy Telefon 2018 w kategorii Człowiek roku.

Tzw. Afera Cambridge w pewnym momencie tego roku zatrzęsła Facebookiem. Zucbergerg był w związku z tym wielokrotnie przesłuchiwany, portal tracił wielkie pieniądze na giełdzie (w ciągu roku wycena spadła o ponad 40%), a użytkownicy zaczęli z niego odchodzić. Było głośno, kontrowersyjnie, ale kilka miesięcy później można mieć wrażenie, że miłość do Facebooka jest silniejsza, bo już chyba mało kto pamięta o aferach z początku roku.

Facebook pod lupą Federalnej Komisji Handlu
26% mieszkańców USA usunęło Facebooka ze swoich telefonów
Facebook chce dostępu do kont bankowych
Trzy amerykańskie stany chcą odwołania Marka Zuckerberga z szefostwa Facebooka

Wypowiedź roku

W tej kategorii nie mogło być inaczej. Niekwestionowanym zwycięzcą Głuchego Telefonu w kategorii Wypowiedź rokuprotestujący przeciwko sieci 5G w Gliwicach. Organizatorom protestu naprawdę gratulujemy. Zebranie tylu złotoustych osobistości w jednym miejscu zapewnił tysiącom Polaków szeroki uśmiech na twarzach. Warto przypomnieć choćby takie perełki:

Pod ścianę!

Doktor Mengele polskiego przemysłu informatycznego.

5G to kopie systemów mózgu. To nadanie pola, obudowanie w szkielet i materie ludzkich neuronów i wchodzenie interakcje z falami mózgowymi, które są sprzężone z systemem hormonalnym. To jest dosłownie zaburzanie systemu hormonalnego. Wywoływanie chorób. Sprowadzenie społeczeństwa na funkcjonowanie na hormonie kortyzonie. 

Funkcjonuje w realu na falach teta i delta, na takich falach funkcjonują jednostki specjalne, służby wywiadu i w ogóle szkoły elitarne.

Dopiero za kilka lat poznamy, nie wiem... wyniki zwiększonego raka mózgu.

Przypomnijmy to sobie raz jeszcze.

Byliśmy na proteście przeciwko 5G. Protestujących nie trzeba się bać - wystarczy dać im mówić
Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G
Testy 5G powodem masowej śmierci ptaków. Manipulacja środowisk anty-5G?

Wybór Czytelników

Ankieta
10%
14%
20%
3%
16%
4%
6%
27%

Wszystkich głosujących: 1729

Źródło ankiety: Głuche telefony 2018

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł