Megaustawa przyjęta przez senat wraz z poprawkami. Projekt wraca do sejmu

Zgodnie z przewidywaniami, senat przyjął projekt tzw. Megaustawy z uwzględnienie poprawek dotyczących wykreślenia z niej zapisów dotyczących bezprzewodowej transmisji danych oraz zwiększenie rekompensaty nadawcom telewizji za uwolnienie pasma 700 MHz.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
18
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Megaustawa przyjęta przez senat wraz z poprawkami. Projekt wraca do sejmu

Poprawki do Megasutawy przyjęte jednogłośnie

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Komisji Infrastruktury jednogłośnie zostały przyjęte poprawki do Megastawy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Przypomnijmy, że w pierwszym zestawie poprawek (łącznie pięć poprawek w dwóch blokach) chodziło w nich o wykreślenie zapisów dotyczących punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu. Drugi zestaw poprawek podniósł wysokość rekompensaty dla nadawców telewizji za uwolnienie pasma 700 MHz na rzecz budowy sieci 5G. Dzięki temu wysokość opłat za rezerwacje nowych częstotliwości nadawania będzie mogła zostać obniżona o 80%, zamiast pierwotnych 50%. O wysokości rekompensat zadba UKE, ale Minister Cyfryzacji będzie miał możliwość ingerencji w podjętą decyzję.

Ministerstwo Cyfryzacji pozytywnie zaopiniowało poprawki.

Senat przyjął ustawę

Senat przegłosował Projekt Ustawy o zmianie Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych Ustaw. 67 senatorów było za przyjęciem projektu, nikt nie był przeciwko, a 17 się wstrzymało.

Teraz Ustawa ponownie trafi do sejmu, gdzie zajmie się nią Komisja Cyfryzacji. Kiedy, to nie jest jeszcze jasne. Na najbliższym posiedzenie sejmu, które odbędzie się 9 sierpnia, może się to nie udać. Głównym tematem posiedzenia będzie odwołanie obecnego Marszałka Sejmu, więc na komisję może posłom nie wystarczyć czasu.

Megaustawa dla sieci stacjonarnych i kontroli norm PEM

Megaustawa wprowadza szereg ułatwień dotyczących rozbudowy sieci stacjonarnych, w tym obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego oraz utworzenie Funduszu Szerokopasmowego. Precyzuje i uszczelnia również przepisy dotyczące kontroli emisji promieniowania elektromagnetycznego, co wynikało z krytycznego raportu NIK w tej sprawie.

Więcej na temat wprowadzonych zmian znajduje się w naszych poprzednich wiadomościach dostępnych pod poniższymi odnośnikami.