DAJ CYNK

Powstała polska wersja strony Zrozumieć PEM, poświęcona projektowi Światowej Organizacji Zdrowia

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 7688

Osoby szukające wiarygodnych informacji na temat sieci 5G oraz promieniowania elektromagnetycznego mają obecnie spory problem. Wśród polskojęzycznych stron internetowych w wyszukiwarkach królują serwisy pseudonaukowe i promujące teorie spiskowe. W końcu powstała jednak polska wersja strony internetowej Zrozumieć PEM, poświęconej programowi Projekt PEM Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Projekt PEM

Portal Zrozumieć PEM to kompendium wiedzy dotyczące pojęć związanych z telefonią komórkową oraz zagadnieniami związanymi z wpływem promieniowania elektromagnetycznego (PEM) na organizm człowieka.

WHO rozpoczęła Projekt PEM w 1996 roku. Jego celem jest jest ocena dowodów naukowych dotyczących potencjalnych skutków zdrowotnych PEM w zakresie częstotliwości od 0 do 300 GHz. Wynika to z tego, że zagadnienia związana z polami elektromagnetycznymi wysokich częstotliwości to obecnie jedno z najszybciej rozwijających się zjawisk na świecie.

Zobacz: Prezes UKE o normach PEM - bez ich zmiany nie będzie 5G, ani Internetu LTE

PEM a ryzyko zachorowań na raka

Bardzo często można natknąć się na zdania mówiące o niemal idealnym powiązaniu promieniowania elektromagnetycznego z chorobami nowotworowymi, głównie mózgu. Zawsze pada przy tym argument, że IARC - Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała PEM jako zjawisko Potencjalnie kancerogenne. Co to oznacza?

Dowody zostały poddane krytycznej analizie i ocena ogólna stwierdza, iż są one zbyt ograniczone w odniesieniu do użytkowników telefonów bezprzewodowych jeśli chodzi o ocenę ryzyka wystąpienia glejaka i nerwiaka akustycznego, a także iż są nieodpowiednie do wyciągania wniosków co do innych typów nowotworów. Dowody z analizy opisanej powyżej ekspozycji zawodowej i środowiskowej oceniono podobnie jako nieadekwatne.

Do tej samej grupy czynników zaliczany jest np. zawód stolarza, olej napędowy oraz benzyna.

Zobacz: Protest przeciwko sieci 5G w Polsce był smutny. Teorie o szkodliwym PEM wybrzmiały w sejmie

Obalanie mitów

Na stronie internetowej znajduje się też spis popularnych mitów dotyczących telefonów komórkowych, takich jak prażenie popcornu za pomocą telefonu, przyciąganie piorunów w czasie burzy, czy też stosowanie specjalnych osłon, które mają tłumić promieniowanie. Lista ma być stale aktualizowana.

Zobacz: Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G

Kompendium wiedzy

Strona internetowa emfexplained.info/pol/ to kompendium wiedzy, z którego możemy się dowiedzieć w jaki sposób ustalane są normy promieniowania elektromagnetycznego, czym różnią się od siebie kolejne generacje telefonii komórkowej oraz jakie jest zdanie naukowców na temat wpływu m.in. sieci 5G na zdrowie człowieka. Warto też spojrzeć na wykaz badań, które do tej pory były przeprowadzone w celu analizy, czy PEM faktycznie jest szkodliwe.

Zobacz: UKE: stanowiska Orange, Play, Plusa i T-Mobile w sprawie dystrybucji częstotliwości sieci 5G
Zobacz: Marek Zmyślony: wciąż za mało wiemy na temat wpływu 5G na zdrowie ludzi
Zobacz: Koreańskie 5G rozwija się bardzo dobrze. Do przyszłego miesiąca ma mieć milion użytkowników

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: emfexplained; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu