Nowelizacja megaustawy przeszła przez Sejm. Jeszcze Senat i podpis prezydenta
Nowelizacja megaustawy została przyjęta przez Sejm RP. To dobry krok do tego, by rozbudowa sieci telekomunikacyjnych w Polsce była łatwiejsza dla operatorów.

W maju tego roku Rada Ministrów RP przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, czyli tak zwaną nowelizację megaustawy. Celem tych zmian jest likwidacja barier administracyjno-prawnych, które hamują rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Związane są one między innymi z obowiązującymi w Polsce normami promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal radiowych i mikrofal, z których ma korzystać technologia 5G. Są one zdecydowanie za niskie, by móc w naszym kraju myśleć o efektywnym wdrożeniu nowej technologii.
- Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego Internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza. Dzięki nowym przepisom Internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma – na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione.
- powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski



Zobacz: Nowelizacja megaustawy została przyjęta przez rząd - informuje Ministerstwo Cyfryzacji
Zobacz: Instytut Łączności: Pojemność istniejących sieci mobilnych wyczerpie się już za 2-3 lata. Konieczna zmiana norm PEM
Zobacz: Prezes UKE o normach PEM - bez ich zmiany nie będzie 5G, ani Internetu LTE
Projekt zmian w prawie trafił następnie do Sejmu. Wczoraj odbyło się głosowanie, którego wyniki są optymistyczne. Za przyjęciem nowelizacji było 375 posłów, przy 21 głosach przeciwnych i 26 wstrzymujących się. Projekt trafi teraz do Senatu, a jeśli ten również opowie się za przyjęciem zmian, dokument będzie musiał zostać podpisany przez prezydenta, a wtedy może już wejść w życie.
Nowelizacja megaustawy to między innymi:
- likwidacja barier admnistracyjnych ograniczających rozwój sieci telekomunikacyjnych,
- powołanie Funduszu Szerokopasmowego,
- wprowadzenie umów inwestycyjnych samorządów,
- polepszenie zasięgu usług telekomunikacyjnych w uzdrowiskach, parkach narodowych i rezerwatach przyrody,
- zapewnienie przestrzegania przepisów w zakresie natężenia pól elektromagnetycznych,
- danie Prezesowi UKE prawa do zawierania umów zasięgowych z telekomami.
Zobacz: MC: Internet rzeczy to przyszłość polskiej gospodarki
Zobacz: W Rzeszowie ma powstać pierwsza publiczna sieć 5G
Zobacz: Powstała Biała Księga Ministerstwa Cyfryzacji - Pole Elektromagnetyczne a człowiek
- Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego Internetu także te gospodarstwa domowe, które - właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci - w tej chwili są wykluczone.
- powiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk