DAJ CYNK

[Aktualizacja] W Rzeszowie ma powstać pierwsza publiczna sieć 5G

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 10421

W Rzeszowie ma powstać pierwsza w Polsce publiczna sieć 5G. Jej budową zajmie się Exatel oraz Fibrain - informuje Marta Rzeźnicka na portalu rpkom.

Władze miasta oraz przedsiębiorcy podpiszą list intencyjny w sprawie budowy sieci 5G w Rzeszowie. Obok Exatela, budową sieci ma zająć się firma Fibrain, która zajmuje się dostarczaniem infrastruktury światłowodowej.

Zobacz: Exatel ma wizję sieci 5G w Polsce - wspólna sieć krajowa i konsorcjum z operatorami

Sieć 5G w Rzeszowie zostanie wykorzystania przy tworzeniu projektu inteligentnego miasta. Jednym z jego składowych będzie autonomiczny autobus.

Zobacz: Gdzie jeszcze ruszyła sieć 5G? W Finlandii

Nie wiadomo jeszcze w jakim paśmie miałaby pracować sieć oraz kto będzie dostarczycielem sprzętu. I ta informacja może być tutaj najciekawsza. Exatel jest spółką skarbu państwa. Cały czas nie wiemy jeszcze, jakie jest zdanie rządzących w kwestii obecności infrastruktury Huaweia w Polsce. Dlatego też decyzja państwowej spółki w tej sprawie mogłaby być duża sugestią.

Zobacz: Spór UKE i Miniterstwa Cyfryzacji o rekompensaty za pasmo 700 MHz

AKTUALIZACJA

EXATEL wydał oficjalny komunikat w tej sprawie. Wynika z niego, że 5 lipca, w Rzeszowie,  operator podpisał list intencyjny na dostarczenie sieci 5G na potrzeby projektów inteligentnego miasta. Stronami byli: prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Lesław Bańdur  - Dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa, Marcin Słowik – Członek Zarządu FIBRAIN, a także wiceprezes odpowiedzialny za pion techniki oraz badań i rozwoju EXATEL Rafał Magryś.

Poza autonomicznym autobusem EXATEL  zapowiada jeszcze inne projekty wykorzystujące 5G. Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów. 

- Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast – powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. - Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych – od WiMAX do LTE, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: rpkom, wł, EXATEL

Przewiń w dół do następnego wpisu