DAJ CYNK

Gdzie jeszcze ruszyła sieć 5G? W Finlandii

04.07.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 3884

Ważne 1

0

Wdrażanie sieci i usług 5G w Europie nabiera coraz większego tempa. Obok zapowiedzi budowy sieci 5G w Niemczech i startu oferty w Wielkiej Brytanii, nowy standard zadebiutował także w Finlandii.

Pierwsze komercyjne usługi 5G w Kraju Reniferów, a także w całej Skandynawii, uruchomił operator Elisa. Chociaż infrastruktura 5G powstawała już wcześniej, to dopiero teraz ruszyła komercyjna sprzedaż terminali.

Zobacz: Deutsche Telekom zaczyna wdrażanie 5G w Niemczech
Zobacz: W Europie przybywa ofert 5G, do wyścigu dołącza Vodafone UK

Fiński operator poinformował, że wczoraj sprzedał swój pierwszy smartfon 5G. Wydarzeniu temu nadano szczególną, chociaż też nieco zabawną oprawę. Wkrótce po tym, gdy helsiński salon Elisy rozpoczął sprzedaż nowych terminali, pojawił się klient, mieszkaniec miasta Tempere, który zdecydował się na smartfon ZTE Axon 10 Pro 5G. Ku zaskoczeniu nabywcy, wręczenia pierwszego sprzedanego telefonu 5G dokonał prezes Elisa Corporation, Veli-Matti Mattila, który pogratulował mu decyzji o wyborze urządzenia 5G. 

Zobacz: Play uruchamia sieć 5G w Toruniu
Zobacz: Sieć 5G w Korei ma już ponad 260 tys. klientów

Operator Elisa uruchomił sieć 5G w Turku, Tempere i mieście Jyvaskyla.  O dziwo w stolicy Finlandii, Helsinkach, sieć piątej generacji jeszcze nie jest dostępna w pełni swoich możliwości, ale trwają testy pilotażowe i wkrótce spodziewane jest przyłączenie tego miasta do oferty. Użytkownicy mogą już co prawda korzystać z 5G w stolicy, ale muszą się liczyć z tymczasowymi ograniczeniami prędkości pobierania danych. Operator zakłada, że jego sieć w Finlandii osiągnie pełną wydajność w 2020 roku, co pozwoli na pobieranie danych z prędkością od 500 Mbps nawet do 10 Gbps. 

Poza smartfonem ZTE Axon 10 Pro 5G fiński operator chce wprowadzić do swojej oferty urządzenia Huawei i OnePlus.

Źródło zdjęć: Elisa

Źródło tekstu: Elisa

Komentarze
Zaloguj się