DAJ CYNK

Nowelizacja megaustawy została przyjęta przez rząd - informuje Ministerstwo Cyfryzacji

Dodane przez: msnet

Rada Ministrów RP przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, czyli tak zwaną nowelizację megaustawy. Dzięki niej ma być łatwiej i taniej dotrzeć z szybkim Internetem tam, gdzie obecnie jest to nieopłacalne lub niemożliwe.

Celem megaustawy jest przede wszystkim likwidacja barier administracyjno-prawnych, które hamują rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, dzięki nowelizacji wszyscy będziemy mogli się cieszyć lepszym zasięgiem i dostępem do szerokopasmowego Internetu. Rozbudowa nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej to nie tylko walka z wykluczeniem cyfrowym, ale także tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju biznesu i nowych inwestycji, a co za tym idzie - rozwój naszego kraju.

Zobacz: Trwają prace nad Megaustawą. Co dalej z normami PEM i 5G?
Zobacz: Projekt Megaustawy już gotowy. Zakłada zwiększenie norm PEM i stworzenie funduszu szerokopasmowego

Co zmieni megaustawa?

  • Megaustawa likwiduje szereg barier administracyjnych, między innymi obniżając koszty inwestycji telekomunikacyjnych. Po długich konsultacjach, strona publiczna zdecydowała się obniżyć pobierane od operatorów opłaty o 90%. Dzięki temu nawet najrzadziej zaludnione, a co za tym idzie najtrudniejsze inwestycyjnie tereny, będą miały dostęp do najnowocześniejszej sieci.

  • Powołany zostanie Fundusz Szerokopasmowy z rocznym budżetem wynoszącym około 140 mln zł. Dzięki Funduszowi państwo będzie mogło dofinansować budowę i rozwój sieci telekomunikacyjnej. Staje się ona dziś kolejnym filarem infrastruktury nowoczesnego państwa, tak jak kiedyś drogi i elektryczność.

  • Megaustawa wprowadza tak zwane umowy inwestycyjne samorządów. Dzięki temu narzędziu gospodarze lokalnych wspólnot będą mogli w większym stopniu wpływać na pobudzenie lokalnych inwestycji. Obywatele będą mieli możliwość uzyskania dofinansowania ze środków samorządów na przyłączenie do sieci ich domów i mieszkań.

  • Polepszy się zasięg usług telekomunikacyjnych w uzdrowiskach, parkach narodowych, rezerwatach przyrody.

  • Dzięki megaustawie obywatele będą mieli pewność, że przepisy w zakresie natężenia pola elektromagnetycznego są przestrzegane. Temu mają służyć nie tylko przepisy zwiększające poziom kontroli, sprawozdawczości i przejrzystości działań operatorów, ale także budowany obecnie system SI2PEM. To darmowa aplikacja, dzięki której każdy będzie mógł sprawdzić natężenie pola koło domu albo miejsca pracy.

  • Prezes UKE będzie mógł zawierać z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi tak zwane umowy zasięgowe, zobowiązujące operatorów do zapewnienia odpowiedniej jakości usług mobilnych nawet na obszarach trudnych geograficznie.

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że przyjęte rozwiązania wpisują się przede wszystkim w założenia „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)” oraz zalecenia komunikatu Komisji Europejskiej „Łączność dla konkurencyjnego jednolitego rynku cyfrowego: w kierunku europejskiego społeczeństwa gigabitowego”. W tym ostatnim chodzi między innymi o upowszechnienie do 2025 roku dostępu do szerokopasmowego Internetu o znacznie większej szybkości niż obecnie.

Zobacz: Protest przeciwko sieci 5G w Polsce był smutny. Teorie o szkodliwym PEM wybrzmiały w sejmie
Zobacz: Nie potrafimy przewidzieć wszystkich korzyści sieci 5G - pisze w felietonie Minister Cyfryzacji Marek Zagórski

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu