DAJ CYNK

Nie potrafimy przewidzieć wszystkich korzyści sieci 5G - pisze w felietonie Minister Cyfryzacji Marek Zagórski

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8404

Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji krótko odniósł się w felietonie dla Forsal.pl do zbliżającego się wprowadzenia sieci 5G w Polsce.

Minister słusznie zauważa, że dane są podstawą nowoczesnej gospodarki. Firmpy przetwarzają ich coraz większej ilości i coraz częściej używają do tego rozwiązań chmurowych. Sieć 5G, która pozwala na przesyłanie dużych ilości danych przy niemal niezauważalnym opóźnieniu, będzie ku temu idealnym narzędziem.

Zobacz: Partnerstwo Orange i Google. Pomarańczowy operator poszerza ofertę usług chmury publicznej dla biznesu

Marek Zagórski pisze również o korzyściach, jakie sieć 5G przyniesie zwykłym ludziom. Urządzenia Internetu Rzeczy, inteligentne miasta, to tylko część z nich. Dodaje również, że:

Nie potrafimy przewidzieć wszystkich korzyści, które przyniesie technologia 5G. Można to porównać do czasów, gdy internet dopiero raczkował i nikt nie był w stanie wyobrazić sobie zmiany jakościowej, jaką spowodował.

Sieć 5G nie jest wprowadzana w Polsce z dnia na dzień. Strategia dla 5G została przygotowana już w 2016 roku, przy wsparciu przedsiębiorców i naukowców. To we współpracy z nimi powstał również Narodowy Plan Szerokopasmowy i harmonogram budowy sieci 5G w oparciu o wytyczne Komisji Europejskiej. Obecnie trwają przygotowania nad tzw. Megaustawą, czyli zbiorem zmian w przepisach, które pozwolą na budowę i zarządzanie siecią nowej generacji.

Zobacz: Trwają prace nad Megaustawą. Co dalej z normami PEM i 5G?

Minister Cyfryzacji dodaje też, że wszystko odbywa się w ramach obowiązujących przepisów. Monitoring rozwoju sieci dostępny dla wszystkich z nas ułatwi powstający system SI2PEM, za pomocą którego każdy obywatel będzie mógł sprawdzić aktualne natężenie pola elektromagnetycznego w swojej okolicy.

Zobacz: Protest przeciwko sieci 5G w Polsce był smutny. Teorie o szkodliwym PEM wybrzmiały w sejmie
Zobacz: System informacji o natężeniach pól elektromagnetycznych wystartuje w 2020 roku. Umowa na finansowanie podpisana

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Forsal; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu