System informacji o natężeniach pól elektromagnetycznych wystartuje w 2020 roku. Umowa na finansowanie podpisana
W Ministerstwie Cyfryzacji podpisano dziś umowę na finansowanie projektu Systemu Informacyjnego o Instalacjach Wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (SI2PEM).

Umowę na finansowanie i budowę projektu SI2PEM o wartości 11,2 mln zł podpisali dziś w Ministerstwie Cyfryzacji Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności oraz Maciej Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Obecny na konferencji minister cyfryzacji, Marek Zagórski przekonywał, że system ma być dostępny przede wszystkim dla obywateli, by mogli sprawdzać poziom promieniowania elektromagnetycznego w swojej okolicy.
.@ZagorskiMarek Zanim dojdziemy do etapu, w którym będziemy harmonizować poziomy natężenia pola elektromagnetycznego, tworzymy narzędzie, które pozwoli na lepsze projektowanie sieci, ale także na lepsze ich monitorowanie. #SI2PEM @IL_PIB @CPPC_GOV pic.twitter.com/6UAr4svg3D
— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) 12 marca 2019
Zobacz: Projekt Megaustawy już gotowy. Zakłada zwiększenie norm PEM i stworzenie funduszu szerokopasmowego



Prototyp systemu SI2PEM zostanie udostępniony do pierwszych testów już w listopadzie tego roku. Start wersji produkcyjnej zaplanowano na sierpień 2020 roku. Usługa będzie oferowana za darmo w formie strony internetowej. W ostatnich trzech latach przeprowadzono łącznie 141 tys. pomiarów z 5,4 tys. stacji bazowych, ale docelowo system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie nadajniki.
Jak tłumaczyła Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, obecnie obowiązujący w Polsce radziecki system norm promieniowania elektromagnetycznego pochodzi z 1984 roku, czyli sprzed ery telefonów komórkowych. Nasz kraj znajduje się w gronie państw o najbardziej restrykcyjnych normach wartości granicznych PEM (w porównaniu do innych krajów UE są one 100-krotnie niższe). Konieczne jest ich dostosowanie do obecnych standardów, ze względu na zapychające się sieci mobilne.
Na przełomie kwietnia i maja Ministerstwo Cyfryzacji zamierza udostępnić białą księgę, która w przejrzysty sposób ma wyjaśniać obywatelom tematykę promieniowania elektromagnetycznego i rozwiewać wszelkie wątpliwości oraz kontrowersje. Warto odnotować, że ustaleniem nowej normy PEM zajmie się minister zdrowia.