DAJ CYNK

MC: Internet rzeczy to przyszłość polskiej gospodarki

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7700

Według niektórych szacunków w 2020 roku do sieci internetowej podłączonych będzie nawet 50 mld urządzeń. Według Ministerstwa Cyfryzacji to perspektywa, która może stać się jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Trzeba to tylko dobrze wykorzystać.

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) zorganizowało konferencję „Internet Rzeczy - Polska Przyszłości”, w której uczestniczył między innymi minister Marek Zagórski.Podczas wydarzenia starano się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak Polska powinna wykorzystać w przyszłości boom związany z Internetem rzeczy (IoT - Tnternet of Things).

Zobacz: Mobilny Internet rządzi. Wkurzają kable, limity i słaby zasięg

Na progu zmiany

- Jesteśmy obecnie w wyjątkowym momencie. Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, czy technologia 5G zmienią naszą gospodarkę. Chcemy z tego skorzystać. Chcemy tworzyć Polskę przyszłości. Naszym zadaniem i wyzwaniem jest to, aby ten moment dobrze wykorzystać.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

W dyskusji na temat Polski przyszłości wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele nauki, biznesu i administracji. Podczas spotkania poruszano różne tematy. "Polskie miasta zarządzane IoT (Internet Rzeczy) – czy zmiecie nas tornado danych?", „IoT – na tym da się zarobić” oraz „Zbudujmy idealne miasto/wieś – inteligentna Polska 2025” to niektóre z nich. W trakcie konferencji odbyła się także debata oksfordzka – pojedynek entuzjastów i sceptyków sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamami

Jednym z najważniejszych punktów konferencji była prezentacja raportu „IoT w polskiej gospodarce”,  przygotowana przez członków Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy, która w sierpniu 2018 roku powstała w Ministerstwie Cyfryzacji. W pracach Grupy uczestniczyli między innymi przedsiębiorcy, przedstawiciele branżowych izb gospodarczych, środowisk naukowych, związków i zrzeszeń pracodawców oraz organizacji społecznych.

Sto stron

W raporcie liczącym sobie ponad 100 stron znalazł się opis aktualnego stanu prawnego i otoczenia biznesowego branży IoT, a także szereg rekomendacji w tym zakresie. W dokumencie wskazano sektory, w których stosowanie technologii IoT może przynieść wymierne korzyści dla obywateli, przedsiębiorców, samorządów i państw, a także przyczynić się do poprawy jakości życia w naszym kraju.

Ministerstwo Cyfryzacji: 5G przyspieszy rozwój Internetu rzeczy z pożytkiem dla biznesu i inteligentnych miast

- Naszym raportem chcemy pokazać potencjał Internetu rzeczy, zwłaszcza z punktu widzenia biznesu. Ale to nie wszystko – opisujemy w nim także ograniczenia i utrudnienia, z jakimi trzeba się zmagać przy takich projektach. Polska chce się włączyć w światowy trend rozwoju, dlatego warto najpierw przeanalizować, a później usunąć potencjalne przeszkody na tej drodze.

- powiedział dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi MC

Nad raportem pracowało w sumie 80 ekspertów. Zaproponowali oni 56 zmian w prawie oraz 23 projekty związane z branżą IoT.

- Kolejny raz udowodnili państwo, że w dziedzinie rozwoju kraju i stymulowania innowacyjności gospodarki nawet bezpośredni konkurenci mają wspólny interes. A co najważniejsze – że priorytety działania rządu mogą pozostawać w harmonii z oczekiwaniami obywateli i przedsiębiorców.

- powiedział szef resortu cyfryzacji do autorów raportu

Zobacz: Nowelizacja Megaustawy trafiła do Sejmu. Wkrótce pierwsze czytanie w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

Współpraca GovTech

W trakcie wtorkowej konferencji minister cyfryzacji Marek Zagórski, Ambasador Królestwa Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska podpisali polsko - brytyjskie memorandum „Digital Government”, dotyczące między innymi adaptacji w Polsce sprawdzonego brytyjskiego rozwiązania - Digital MarketPlace. Celem memorandum jest stworzenie wspólnego europejskiego ekosystemu rozwoju innowacji.

- Podpisywany dokument jest jak dotąd najbardziej kompleksowym porozumieniem tego typu w Europie.

- podkreślił Marek Zagórski

Zobacz: Krótka Opowieść o Społeczeństwie 5.0, czyli jak żyć i funkcjonować w dobie gospodarki 4.0 i sieci 5G - wnioski z publikacji

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu