DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamami

25.06.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7170

Ważne 1

0

23% nastolatków miało do czynienia z tak zwanymi patostreamami, czyli materiałami wideo zawierającymi treści obsceniczne, wulgarne i epatujące przemocą. Według wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza trzeba na to zjawisko odpowiednio reagować.

- To zjawisko nabiera na sile. Co rusz docierają do nas kolejne informacje o patostreamerach. Dlatego nie możemy pozostawać bezczynni. Musimy to zwalczać i starać się minimalizować.

- powiedział Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji

Państwowy Instytut Badawczy NASK przygotował raport z najnowszego badania „Nastolatki 3.0”, z którego wynika, że większość młodych ludzi (65,9%) patostreamów nie ogląda. Jednak co piąty badany przeciwnie – ma z nimi do czynienia w sieci. Najczęściej nastolatkowie sięgają po takie materiały z ciekawości.

Zobacz: Patotreści w sieci ogląda co trzeci nastolatek w wieku 13-15 lat. Najczęściej z ciekawości

- To bardzo niepokojące i wymaga reakcji. Musimy tu zewrzeć szyki. Bezpieczeństwo naszych najmłodszych w sieci dla wszystkich jest chyba absolutnym priorytetem.

- podkreślił wiceminister

Osoby mające kilkanaście lat spędzają w sieci coraz więcej czasu, a wiele z nich praktycznie nie umie funkcjonować bez Internetu. Według badań, dzieci i młodzież spędzają tam średnio ponad 4 godziny dziennie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat czas ten wydłużył się o ponad pół godziny.

- Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu, a oprócz pozytywnych treści mogą się tam zetknąć również z negatywnymi zjawiskami, takimi jak przemoc, próby wykorzystania czy właśnie patostreamy. Kluczowa jest tutaj edukacja. Zarówno dzieci jak i ich rodzice czy opiekunowie powinni wiedzieć jak należy reagować w tego typu sytuacjach i do kogo można się zwrócić o pomoc czy zgłosić takie treści.

- dodał Adam Andruszkiewicz

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje walkę z nielegalnymi tresciami w Internecie. Nowa misja Adama Andruszkiewicza

Jedną z instytucji, które mogą pomóc, jest Dyżurnet. Za pośrednictwem anonimowego formularza na stronie www.dyzurnet.pl można zgłaszać wszelkie treści, które mogą zagrażać najmłodszym. Każdy przypadek jest uważnie analizowany przez specjalistów, którzy w razie potrzeby natychmiast reagują lub zgłaszają sprawę odpowiednim służbom, takim na przykład jak policja.

Wiceminister cyfryzacji podkreśla, że w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, jest prościej znaleźć informacje, jak należy sobie radzić z negatywnymi zjawiskami, z którymi można się spotkać w sieci. O wiele trudniej jest z tym w mniejszych ośrodkach.

- Dlatego chcemy w najbliższym czasie odwiedzić wszystkie województwa, by razem ze specjalistami spotkać się tam z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo najmłodszych i razem z nimi spróbować dotrzeć z tą wiedzą i do młodzieży, i do ich rodziców.

- powiedział wiceminister cyfryzacji

Adam Andruszkiewicz podkreśla, że we współpracy ze wszystkimi, którzy będą się tylko chcieli włączyć do akcji, rozpocznie działania informacyjne i edukacyjne. Wszystko po to, by minimalizować zagrożenia takie jak patostreamy.

Zobacz: Adam Andruszkiewicz został wiceministrem cyfryzacji, odpowiedzialnym między innymi za sprawy związane z Facebookiem i sieciami 5G

Jak można z nimi walczyć? NASK przygotowuje właśnie ogólnopolskie badanie wśród nastolatków oraz ich rodziców, w którym chce dokonać dokładniejszej analizy tego zjawiska. Chce też zbadać świadomość użytkowników Internetu wobec tego zagrożenia.

- Na pewno stawiamy koordynację działań. W zakresie bezpieczeństwa w sieci chcemy pracować wspólnie z innymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi i dziennikarzami.

- podsumował Adam Andruszkiewicz

Przyłączenie do akcji już zapowiedział senator Łukasz Mikołajczyk, szef Senackiego Zespołu Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu