DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje walkę z nielegalnymi tresciami w Internecie. Nowa misja Adama Andruszkiewicza

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4591

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o działaniu witryny DyżurNet. W walkę z patologią w Internecie będzie zaangażowany nowy wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Misją portalu dyżurnet.pl jest walka z nielegalnymi treściami w Internecie. Nawoływanie do popełnienia przestępstwa, groźby karalne, cyberprzemoc, seksualne wykorzystywanie dzieci - to tylko część z tematów, które powinny być zgłaszane za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej, mailowo na adres: dyzurnet@dyzurnet.pl lub telefonicznie pod numerem 801615005.

W 2018 roku do zespołu Dyzurnet.pl trafiło 13 239 zgłoszeń. Najwięcej – 10 784 - dotyczyło treści potencjalnie przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. 209 zgłoszeń – rasizmu i ksenofobii, 1647 – uwodzenia dzieci, propagowania pedofilskiej aktywności, zgłoszenia szantażu na tle seksualnym, patostreamów, wulgarnych i obraźliwych treści.

Zespół ekspertów NASK działający w DyżurNet, obok treści nielegalnych wyodrębnia też treści szkodliwe. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, są to treści wywołujące u odbiorcy negatywne, promują niebezpieczne dla zdrowia i życia zachowania. Można tu zakwalifikować szeroko pojęte patostreamy.

Zobacz: Bird Box challenge zmienia politykę serwisu YouTube. Film Netflixa wywołał niebezpieczną modę

Walką z patologią w Internecie zajął się wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. W ubiegłym tygodniu zwołał on spotkanie z przedstawicielami Facebooka i YouTube'a oraz służb w sprawie patostreamów. O współpracę poproszony został też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, pomimo, delikatnie mówiąc, zupełnie odmiennych poglądów z Andruszkiewiczem. Patostreamy, zdaniem obu, są problemem ponad podziałami politycznymi.

Zdaniem wiceministra cyfryzacji problemem patostreamingu nie zajmujemy się w Polsce skutecznie. Prokuratura umarza sprawy z tym związane, a media społecznościowe nie ograniczają dostępu do niebezpiecznych treści, a nawet je promują. Adam Andruszkiewicz zapowiedział też kampanię edukacyjną w tym zakresie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu