DAJ CYNK

Patotreści w sieci ogląda co trzeci nastolatek w wieku 13-15 lat. Najczęściej z ciekawości

30.05.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5376

Ważne 0

0

Przeważającej większości nastolatków znane jest zjawisko patotreści. Jak wynika z raportu opracowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, przy wsparciu Orange Polska, oglądał je co trzeci badany w wieku 13 - 15 lat.

Najbardziej znanym przykładem patotreści w internecie jest patostreaming, czyli transmisje wideo na żywo, zazwyczaj kipiące od przemocy słownej i fizycznej oraz wulgarnego języka. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw obywatelskich, przy wsparciu Orange Polska, podjęła się zbadania skali tego zjawiska oraz jego konsekwencji, czego efektem jest raport Patotreści w internecie.

Zobacz: YouTube Kids w Polsce - chroń dzieci przed patostreamami

Wyniki badania nie napawają optymizmem. O patotreściach w internecie słyszało 84 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat, a więcej niż co trzeci ankietowany je oglądał (37 proc.). Najczęściej robią to z ciekawości (75 proc.), nudy (29 proc.), chęci rozrywki (24 proc.), jak również chęci bycia na czasie (10 proc.). Niestety młodsi oglądają tego typu treści częściej od starszych. Większość robi to średnio 5 razy w miesiącu. Aż 43 proc. respondentów ma z nimi kontakt co najmniej raz w tygodniu.

Dla zdecydowanej większości (88 proc.) oglądanie patotreści w internecie okazuje się doświadczeniem niepokojącym. Co więcej, młodzi postrzegają je jako mocno szkodliwe i zachęcające do naśladowania patologicznych zachowań (87 proc.). Aż 18 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że niektórzy patostreamerzy im imponują, aczkolwiek 82 proc. uważa, że patotreści powinny być w sieci zakazane.

Zobacz: Okno otwarte w Cyfrowym Polsacie - 5 kanałów dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka

Jak mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:

Patotreści to poważne zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Z jednej strony kontakt z wulgarnymi, pełnymi przemocy treściami może przestraszać, odczulać na krzywdę ludzką i promować szkodliwe wzorce zachowania. Z drugiej, w dobie kiedy dla młodych ludzi popularność w sieci jest ważną wartością, często marzeniem i celem, funkcjo­nowanie patologicznych nadawców, wraz z ich popularnością i doniesieniami o wysokich zarobkach może zachęcać do takiej formy aktywności online.

Do wyników badania odniósł się również dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich:

Patotreści stały się zjawiskiem na tyle rozpowszechnionym i popularnym, że walka z nimi musi mieć charakter kompleksowy. Tu nie wystarczy aktywność pojedynczych osób czy instytucji - musimy organizować prawdziwie pospolite ruszenie. Jednocześnie zmieniać prawo, prowadzić edukację, aktywizować rodziców, współdziałać ze środowiskiem nadawców internetu. I przede wszystkim mieć dobrą komunikację z młodzieżą.

Źródło zdjęć: informacja prasowa

Źródło tekstu: informacja prasowa

Komentarze
Zaloguj się