Nowelizacja Megaustawy trafiła do Sejmu. Wkrótce pierwsze czytanie w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

Przed nowelizacją megaustawy kolejny etap na jej drodze do wejścia w życie, czyli przyjęcie przez polski parlament. 28 maja tego roku projekt wpłynął do Sejmu, a 3 czerwca został skierowany do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Marian Szutiak (msnet)
17
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nowelizacja Megaustawy trafiła do Sejmu. Wkrótce pierwsze czytanie w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

W pierwszej połowie maja 2019 roku Rada Ministrów RP przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, czyli tak zwaną nowelizację megaustawy. Celem zmian jest likwidacja barier administracyjno-prawnych, które hamują rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Związane są one między innymi z obowiązującymi w Polsce normami promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal radiowych i mikrofal, z których ma korzystać technologia 5G.

Dalsza część tekstu pod wideo

Część społeczeństwa jest przeciwna wdrażaniu sieci 5G w Polsce, dopatrując się w telefonii komórkowej, a w tej technologii w szczególności, zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi. Fale elektromagnetyczne z zakresów częstotliwości, z których będzie korzystało 5G, ma według przeciwników tej technologii zwiększać zachorowalność między innymi na choroby nowotworowe. 5G to także narzędzie do kontroli umysłów, jak twierdzą niektórzy. Brak jest jednak jednoznacznych, naukowych podstaw do tego, by przyznać im rację.

Pełną treść projektu nowelizacji megaustawy, który trafił do Sejmu wraz z uzasadnieniem znajdziecie w tym dokumencie (pdf).