5G nie szkodzi - naukowcy obalają mity pseudonaukowców [wideo]

Technologia 5G to przyszłość telekomunikacji - temu ciężko zaprzeczyć. Jednak z różnych stron płyną ostrzeżenia, że fale elektromagnetyczne wykorzystywane przez sieci komórkowe, w szczególności te o najwyższych częstotliwościach, szkodzą ludziom, na przykład zwiększając zachorowalność na choroby nowotworowe. Wciąż jednak brakuje naukowych dowodów na to, że osoby anty-5G mają rację.

Marian Szutiak (msnet)
47
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
5G nie szkodzi - naukowcy obalają mity pseudonaukowców [wideo]

Ciągle jesteśmy narażeni na działanie promieniowania. Dociera ono do nas z kosmosu, ale także z samej Ziemi. Jego źródłem jest woda oraz żywność. Radioaktywne jest też nasze ciało. W całym spektrum promieniowania wyróżniamy między innymi fale radiowe i mikrofale, które mają swoje naturalne źródła, jak również te stworzone przez człowieka. Do tych ostatnich zaliczyć możemy między innymi stacje radiowe i telewizyjne, Wi-Fi oraz telefonię komórkową.

Dalsza część tekstu pod wideo

Firmy technologiczne oraz operatorzy telekomunikacyjni pracują nad tym, by sieci komórkowe przenieść na wyższy poziom, do 5G. Im bardziej jednak postępuje wdrażanie nowej technologii, tym słyszymy z różnych stron więcej głosów jej przeciwników. Twierdzą oni, że 5G szkodzi ludziom i wywołuje choroby, z nowotworami włącznie. Co więcej, szkodliwa jest cała telefonia komórkowa, wykorzystująca "zabójcze" promieniowanie elektromagnetyczne. Czy rzeczywiście 5G spowoduje wzrost liczby zachorowań na raka, jak twierdzą przeciwnicy tej technologii?

Telewizja CNBC stworzyła kilkunastominutowy film, w którym teorie mówiące, że 5G szkodzi, poddane są konfrontacji z faktami naukowymi. Z jednej strony mamy osoby takie jak Joel Moskowitz, które są zaniepokojone i widzą telefony komórkowe jako ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Moskowitz w jednym ze swoich wystąpień powołał się na badania chińskie, które rzekomo wykazały zmiany w ludzkim mózgu pod wpływem fal radiowych z sieci komórkowych. Niektórzy, jak Camilla Rees uważają, że promieniowanie z zakresu fal radiowych to dla bezpieczeństwa publicznego większe zagrożenie niż zmiany klimatu.

Przeciwnikom telefonii komórkowej, w tym 5G, brakuje jednak naukowych argumentów. Twórcy filmu, który zamieszczamy poniżej wskazują, że większość z nas nie jest radiologami, onkologami ani fizykami medycznymi. Skąd więc wiemy, co się z nami dzieje pod wpływem promieniowania wykorzystywanego przez 5G?

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem od 1971 roku ma program, w ramach którego powoływane są grupy ekspertów do zbadania, czy dany czynnik może powodować raka oraz określenia, jakie jest ryzyko z tym związane. W 2011 roku jedna z grup stwierdziła, że promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu fal radiowych, wykorzystywane przez telefony komórkowe, jest prawdopodobnie rakotwórcze. Wyniki kilku badań wskazywały na możliwy związek pomiędzy PEM i zachorowalnością na choroby nowotworowe, jednak cała reszta badań takiego związku nie wykazała. Tymczasem przeciwnicy 5G twierdzą, że dowodów na taki związek jest bardzo dużo.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu, w którym jest więcej argumentów za tym, że osoby anty-5G nie mają racji.