DAJ CYNK

Play będzie walczyć o 5G Ready do końca. Czy fiolet wygra z różem?

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Na wniosek T-Mobile Polska sąd zdecydował o zabezpieczeniu w postaci zakazu informowania o 5G Ready przez sieć Play. Na rozstrzygnięcie magentowo-fioletowego sporu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, tymczasem zapytaliśmy obu operatorów o komentarz w sprawie i otrzymaliśmy odpowiedzi.

Play na początku marca 2019 roku wprowadził markę "5G Ready", pod którą w rzeczywistości kryje się technologia LTE-Advanced. Nowa nazwa, nawiązująca do kolejnej generacji sieci komórkowych miała sugerować klientom, że Fioletowi są gotowi na jej wprowadzenie u siebie. To jednak nie spodobało się konkurentom. T-Mobile Polska złożył do sądu pozew przeciwko P4 (operator sieci Play) twierdząc, że posługiwanie się hasłem 5G Ready jest przejawem nieuczciwej konkurencji i wprowadza w błąd konsumentów.

T-Mobile osiągnął pierwszy sukces w sporze z Play. Sąd, na wniosek magentowego operatora, zastosował zabezpieczenie w postaci zakazu informowania o 5G Ready. Play powinien się dostosować do decyzji sądu do czasu, aż ten rozstrzygnie, kto ma rację.

Zobacz: [Aktualizacja II] Katastrofa w Play. T-Mobile bliski zakazania 5G Ready
Zobacz: 5G Ready to nie 5G - tłumaczy rzecznik prasowy Orange Polska [wideo]
Zobacz: T-Mobile nie podziela entuzjazmu Play w sprawie 5G Ready

Poprosiliśmy obu operatorów o komentarz, ale wczoraj udało nam się uzyskać jedynie potwierdzenie, że sprawa jest w toku. Dzisiaj T-Mobile zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczenie o takiej treści:

Potwierdzamy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, na wniosek T‑Mobile, zastosował zabezpieczenie procesowe w postaci nakazu zaprzestania emisji i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie materiałów reklamowych sieci Play z wykorzystaniem frazy 5G Ready lub innej, sugerującej, że operator dysponuje siecią w technologii 5G.

Cenimy kreatywne podejście do działań marketingowych, ale nie godzimy się z sytuacją, gdy kreatywność zaczyna rozmijać się z prawdą, a komunikacja realizowana przez konkurenta może wprowadzać klientów w błąd. Z uwagi na szybkie tempo wdrażania innowacji i nowych technologii nawet zorientowany w nich klient po obejrzeniu reklam P4 Sp. z o.o może odnieść wrażenie o dostępności technologii 5G w sieci tego operatora.

Ustanowienie zabezpieczenia procesowego jest niezwykle istotne dla rynku telekomunikacyjnego, bowiem blokuje wprowadzanie klientów w błąd.

Poprosiliśmy więc ponownie Marcina Gruszkę, rzecznika sieci Play, o komentarz. Tym razem odpowiedź była bardziej wyczerpująca. Pełną jej treść prezentujemy poniżej (pisownia oryginalna):

Nadal czekamy na dokumenty z sądu, a tymczasem podkreślamy, że PLAY od początku uruchomienia kampanii jasno informuje co to oznacza, że nasza sieć jest 5G READY. Jest to zaawansowana sieć LTE-A, która działa z użyciem nowoczesnych technik radiowych wdrożonych jednocześnie po raz pierwszy w Polsce przez PLAY: MIMO 4x4, Agregacja częstotliwości, Modulacja 256QAM, Synchronizacja czasu oraz Cloud Air. Play jako jedyny operator w kraju oferuje klientom technologie synchronizacji czasu oraz Cloud Air w wersji dynamicznej.
 
Nie jesteśmy zaskoczeni, że konkurenci podważają naszą komunikację 5G Ready, która wyraźnie pokazuje zalety naszej sieci. Wykorzystujemy 5G READY, aby komunikować zaawansowanie technologiczne sieci PLAY, dzięki której nasi klienci mogą już teraz korzystać z dwukrotnie wyższej prędkości internetu w zasięgu 5G Ready niż do tej pory. Pozwala to na jeszcze szybsze pobieranie plików, błyskawiczne dzielenie się zdjęciami i filmami z bliskimi oraz płynne oglądanie treści video w wysokiej rozdzielczości.  Już dziś 15% sieci własnej jest 5G READY co umożliwia korzystanie z szybszych prędkości internetu mobilnego ponad 11% populacji. 
 
O jakości sieci PLAY świadczy fakt, że pod koniec 2018 r. PLAY został liderem szybkości wśród operatorów mobilnych wg. rankingu ogólnego speedtest.pl (czyli testów wykonywanych na wszystkich urządzeniach: smartfonach, tabletach, komputerach). Od początku 2018r. do marca 2019r. prędkość w sieci PLAY wzrosła z 14 do ponad 19 Mb/s, wykazując największą dynamikę wzrostu wśród operatorów mobilnych.
 
Dynamicznie się rozwijamy, udostępniając już dziś najlepszą technologię i jakość mobilnego internetu naszym klientom, przygotowując się do wdrożenia 5G. Jesteśmy przekonani, że konsumenci powinni być rzetelnie i na bieżąco informowani o postępach.

Zobacz: Lutowe wyniki Speedtestu. Play z 5G Ready rośnie w siłę, Inea ze spadkiem prędkości, ale cały czas na czele
Zobacz: Play podsumowuje testy Play Now TV i prezentuje nowe rozwiązania

Teraz wszystko w rękach sądu. Tymczasem zachęcam do wzięcia udziału w naszej ankiecie, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił.

Ankieta
80%
17%
4%

Wszystkich głosujących: 5698

Źródło ankiety: [Aktualizacja II] Katastrofa w Play. T-Mobile bliski zakazania 5G Ready

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Play, T-Mobile, wł