DAJ CYNK

Francja: 5G w paśmie 3,5 GHz nie szkodzi zdrowiu, można budować

Mieszko

Prawo, finanse, statystyki

Francja: 5G w paśmie 3,5 GHz nie szkodzi zdrowiu, można budować

Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa Higieny Pracy (ANSES) opublikowała raport, w którym stwierdza, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do wdrożenia 5G w paśmie częstotliwości 3,5 GHz. Naukowcy agencji uważają, że zgromadzone do tej pory badania nie dają podstaw do twierdzeń o możliwym szkodliwym wpływie technologii na ludzi i środowisko – podaje Instytutu Łączności – PIB w serwisie Cyfryzacja KPRM.

W październiku 2020 roku rząd Francji umożliwił czterem operatorom uruchomienie usług 5G w paśmie 3,5 GHz. Wcześniej wdrożenie nowej technologii odbywało się w zakresie 700 MHz – 2,1 GHz, a więc w tych pasmach częstotliwości, które były typowo wykorzystywane w standardach 2G, 3G czy 4G. 

Mimo badań na działających już antenach 5G ANSES doszła do wniosku, że zebrane do tej pory dane mogą być niereprezentatywne. Dlatego naukowcy agencji przeprowadzili dodatkowe badania w celu ustalenia, czy ekspozycja na nową technologię może nas narazić na różnego rodzaju skutki biologiczne. 

Specjaliści z ANSES przedłożyli raport, w którym stwierdzają, iż nie ma dowodów naukowych uzasadniających twierdzenia, że nowa technologia zagraża ludziom i środowisku naturalnemu. Do podobnych konkluzji doszła inna francuska agencja – Krajowa Agencja ds. Częstotliwości (ANFR).

Zobacz: Rumunia wykluczy Huawei i Chiny z 5G, rząd w Bukareszcie przyjął ustawę

We Francji powstanie też 5G w paśmie 26 GHz

Francuski rząd planuje również uruchomienie standardu 5G w paśmie 26 GHz. Przed przekazaniem operatorom tej częstotliwości przeprowadzone zostały restrykcyjne badania w rozszerzonym paśmie częstotliwości – od 18 GHz do 100 GHz. Miało to na celu rozwianie wątpliwości czy również w tym zakresie istnieją jakiekolwiek powody do obaw. 

ANSES stwierdziła, iż głębokość wnikania fal w tym zakresie częstotliwości jest podobna. Badano głównie wpływ PEM na skórę, oczy, błony śluzowe, ośrodkowy układ nerwowy i komórki z różnych tkanek ludzkich lub zwierzęcych (skóry, neuronów, rogówki itp.). 

Zobacz: Francuska lewica: moratorium na 5G! Macron: jesteście jak Amisze...

ANSES starała się ocenić prawdopodobną ekspozycję w paśmie 26 GHz. Francuscy naukowcy stwierdzili, że ta częstotliwość różni się od innych pasm znacznie mniejszą głębokością wnikania fal w ciało, rzędu milimetra. W konsekwencji implikuje to niskie poziomy ekspozycji na pole elektromagnetyczne emitowane przez anteny 5G. Jednak agencja nie poprzestaje na tym i stwierdza, iż potrzebne są dalsze badania w celu definitywnego rozstrzygnięcia, czy działanie 5G w paśmie 26 GHz może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

We Francji, w odniesieniu do stacji bazowych telefonii komórkowej, w miejscach stałego zamieszkania, obowiązuje wymaganie dotyczące norm PEM zakładające nieprzekraczalny poziom natężenia tzw. pola równoważnego 900 MHz, który wynosi 5 V/m.

Zobacz: Kiedy pełne 5G w Polsce? Gospodarka zyska na tym około 77 mld zł
Zobacz: Startuje system SI2PEM. Za trzy miesiące sprawdzisz PEM w swoim otoczeniu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM, Instytutu Łączności – PIB

Przewiń w dół do następnego wpisu