DAJ CYNK

Kiedy pełne 5G w Polsce? Gospodarka zyska na tym około 77 mld zł

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9795

Kiedy 5G w Polsce? Gospodarka zyska ponad 77 mld zł

Polscy operatorzy budują już 5G, ale o prawdziwej dostępności tej sieci będziemy mogli mówić dopiero w przyszłości. Zdaniem Ericssona dojdzie do tego jednak dość szybko: w Polsce w 2023 roku już 90% populacji i 58% terytorium kraju znajdzie się w zasięgu 5G. 

Z raportu Analysys Mason, zrealizowanego we współpracy z firmą Ericsson i Qualcommem, wynika również, że inwestycja w 5G przyniesie Polsce w ciągu dekady korzyści rzędu 4,2 mld euro, a do 2040 roku krajowa gospodarka zyska na wdrożeniu sieci piątej generacji blisko 17 mld euro, czyli około 77 mld zł.

Raport podkreśla, że średnia częstotliwość 5G (3,5 GHz), która jest niezbędna do zapewnienia znaczących zmian gospodarczych, szczególnie w cyfryzacji przemysłu, obejmie 31% populacji kraju do 2025 roku.  W ciągu kolejnych 5 lat w zasięgu sieci 3,5 GHz znajdzie się już 3/4 Polaków i blisko połowa terytorium naszego kraju.   

Zobacz: Rumunia wykluczy Huawei i Chiny z 5G, rząd w Bukareszcie przyjął ustawę

Jak przekonuje Ericsson przytaczając raport Analysys Mason, największe wpływy do krajowej gospodarki wygenerują dzięki 5G inteligentne fabryki i górnictwo, odpowiednio 3,4 mld euro i 3,6 mld euro.

Natomiast pokrycie siecią 5G obszarów wiejskich przyniesie zyski rzędu 8,6 mld euro, głównie w wyniku rozwoju rolnictwa oraz zapewnieniu szerokopasmowego internetu w miejscach do tej pory trudnodostępnych dla tradycyjnej infrastruktury sieciowej. Będzie to wymagało dodatkowych inwestycji w wysokości około 1 mld euro, z czego 0,3 mld euro pochodzić powinno z dotacji publicznych. 

Gospodarki 27 badanych w raporcie krajów UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, dzięki cyfrowej transformacji 5G mogą zyskać w sumie 250 mld euro

Pełen raport Analysys Mason znajduje się tu:

  • https://www.ericsson.com/en/about-us/company-facts/ericsson-europe/gir 

Zobacz: Czy antena 5G na mojej ulicy wysyła śmiercionośne fale? Za trzy miesiące sprawdzisz PEM w swoim otoczeniu
Zobacz: Prolifics Testing: Polacy są sceptyczni wobec 5G 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ericsson

Źródło tekstu: Ericsson

Przewiń w dół do następnego wpisu