UKE kończy pierwszy etap porządkowania pasma 2100 MHz. Co to znaczy?

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o zakończeniu pierwszego etapu działań dotyczących uporządkowania pasma 2100 MHz. Czterej operatorzy otrzymali decyzje reshufflingowe.

Marian Szutiak (msnet)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
UKE kończy pierwszy etap porządkowania pasma 2100 MHz. Co to znaczy?

Pod koniec 2021 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął proces, którego efektem ma być zapewnienie ładu w gospodarce częstotliwościami oraz zwiększenia efektywności wykorzystywanych częstotliwości w paśmie 2100 MHz przez czterech operatorów komórkowych w Polsce. Proces ten umożliwi dopełnienie posiadanych przez nich zasobów w sparowanych blokach FDD z 14,8 do 15 MHz. Jednocześnie, wraz z procesem reorganizacji pasma, prowadzone będą postępowania w sprawie dokonania rezerwacji bloków z pasma 2100 MHz, kończących się na przełomie lat 2022 i 2023, na kolejny 15-letni okres.

Dalsza część tekstu pod wideo

Reshuffling pasma 2100 MHz

Pierwszym etapem porządkowania pasma 2100 MHz jest reshuffling. W jego wyniku zmienią się zakresy częstotliwości zasobów radiowych używanych przez operatorów sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile. Poszczególne bloki o szerokości 14,8 MHz oraz 5 MHz zostaną tak poprzesuwane, że każdy z większych bloków będzie miał po obu stronach wolne pasma o szerokości 100 kHz. Taki układ pozwoli na powiększenie na jednym z kolejnych etapów całego procesu szerokości dużych bloków częstotliwości do 15 MHz. Szczegóły na grafikach poniżej.

UKE kończy pierwszy etap porządkowania pasma 2100 MHz. Co to znaczy?
UKE kończy pierwszy etap porządkowania pasma 2100 MHz. Co to znaczy?

Nowa aranżacja pasma 2100 MHz wejdzie w życie 31 maja 2022 roku. Do tego czasu operatorzy powinni przygotować się do sprawnej rekonfiguracji swojej sieci, a UKE do wydania ponad 30 tysięcy decyzji w sprawie pozwoleń radiowych oraz zmiany wpisów do rejestru urządzeń – zmieni się zakres pasma używany przez wszystkie stacje bazowe każdego z operatorów. Te działanie stanowić będą drugi etap całego procesu.

Co dalej?

Po zakończeniu reshufflingu rozpocznie się proces konsultacji decyzji w sprawie dokonania rezerwacji zasobów z pasma 2100 MHz na kolejny okres. Według Prezesa UKE proces ten potrwa minimum 30 dni, a decyzje będą mogły być wydane w maju 2022 roku. Gdy powyższe etapy zostaną zrealizowane, otworzy się możliwość dopełnienia posiadanych przez operatorów zasobów w blokach FDD z 14,8 do 15 MHz. Decyzję o tym wyda Urząd Komunikacji Elektronicznej na podstawie wniosków telekomów.

Po wydaniu decyzji dokonujących rezerwacji z pasma 2100 MHz na kolejny okres oraz po dopełnieniu posiadanych przez operatorów zasobów w blokach do 15 MHz, niezbędne będzie powtórzenie działań z etapu drugiego, czyli wydanie ponad 30 tysięcy decyzji w sprawie pozwoleń radiowych oraz zmiany wpisów do rejestru urządzeń.