DAJ CYNK

Raport: wdrożenia 5G – reszta świata goni Amerykę

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4265

Raport: wdrożenia 5G – reszta świata goni Amerykę

Branża telekomunikacyjna spodziewa się pierwszych komercyjnych zastosowań sieci 5G w latach 2020-2021. Na pełne wdrożenie nowej technologii potrzeba będzie jednak kilku lat. W tym aspekcie Ameryka Północna będzie nadawać tempo, a Europa i reszta świata – nadrabiać zaległości.

Takie wnioski płyną z raportu „Operatorzy dzielą się nadziejami i obawami branży: od kosztów energii po transformację związaną z przetwarzaniem brzegowym”, przygotowanego przez 451 Research oraz firmę Vertiv. Opracowanie powstało na podstawie ankiet przeprowadzonych w firmach telekomunikacyjnych po obu stronach Oceanu.

Zobacz: T-Mobile w Stanach Zjednoczonych startuje z ofertą 5G. Zasięg obejmie 200 mln klientów
Zobacz: Z 5G na Brooklyn... Verizon startuje z piątą generacją w Nowym Jorku

Wprowadzanie rozwiązań 5G w Ameryce Płn. napędzane jest przez tzw. „wielką czwórkę” telekomów: AT&T, Verizon, Sprint oraz T-Mobile. Głównie dzięki ich działaniom region będzie miał największy odsetek wczesnych wdrożeń 5G na świecie. Natomiast prawie połowa północnoamerykańskich firm telekomunikacyjnych przewiduje, że całkowite wdrożenie nowego standardu sieci będzie miało tam miejsce już w latach 2025-2027.

Respondenci z pozostałych regionów (z wyłączeniem Afryki i Bliskiego Wschodu) nie spodziewają się tego przed 2028 rokiem - wskazuje tak trzy czwarte (78%) z nich. 

Zobacz: Mimo wojny handlowej z Chinami, Amerykanie wydają coraz więcej na chińskie aplikacje
Zobacz: Już 260 amerykańskich firm chce współpracować z Huaweiem. Trump ma na to pozwolić

Przedstawiciele branży telco z Ameryki martwią się o efektywność energetyczną, mniej o bezpieczeństwo

Prawie połowa uczestników badania z całego świata (49%) wskazała efektywność energetyczną jako czynnik najważniejszy dla osiągnięcia celów operacyjnych i rentowności związanej z wdrożeniami 5G. W tej sprawie widać odmienne podejście firm telekomunikacyjnych z Ameryki Północnej i Europy: efektywność energetyczną uważa za najważniejszy czynnik 68% operatorów zza oceanu oraz 33% europejskich.

Zobacz: Chiny mają już 5G, wiec czas na 6G
Zobacz: Orange uruchamia sieć 5G w Rumunii. Nie, to nie są testy...

Amerykanie w porównaniu z ankietowanymi z pozostałych regionów wykazali natomiast najmniejsze obawy związane z zarządzaniem bezpieczeństwem. Nie wyrazili zainteresowania przeprowadzaniem testów bezpieczeństwa sieci. To ciekawe w kontekście wojny handlowej toczonej przez rząd USA z firmą Huawei. Globalnie 52% respondentów stwierdziło, że jest to poważny problem, ale zgodziło się z tym tylko 26% dostawców usług telekomunikacyjnych z Ameryki Północnej.

Modernizacja sieci największym wyzwaniem

Największe wyzwania związane z wdrożeniem infrastruktury 5G są tak samo widziane po obu stronach Atlantyku. Operatorzy byli zgodni, że modernizacja sieci jest konieczna w celu zapewnienia jej odporności, koniecznej do świadczenia zaawansowanych usług komercyjnych. Zmiany powinny nastąpić głównie w infrastrukturze dostępowej oraz warstwie agregacji łączy. Najwyższy odsetek takich odpowiedzi padł wśród europejskich telekomów (83%). 

Z kolei największą różnicę między Ameryką a starym kontynentem widać było w podejściu wobec dodania pasma dosyłowego lub nowych łączy do stacji bazowych 5G. Jako wyzwanie wskazało to 68% operatorów zza oceanu i tylko 17% (najmniejszy odsetek spośród wszystkich regionów) z Europy.

Zobacz: Węgry kolejnym krajem z 5G Huaweia
Zobacz: W Chinach oficjalnie wystartowała sieć 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Vertiv

Tagi: 5g
Przewiń w dół do następnego wpisu