DAJ CYNK

W Chinach oficjalnie wystartowała sieć 5G

Michał Świech

Wydarzenia

Trzej najwięksi chińscy operatorzy dzisiaj oficjalnie zainaugurowali swoje usługi 5G. Ale to dopiero początek ambicji Państwa Środka w tym temacie.

Chiński klient może cieszyć się 5G już za ok. 65 złotych miesięcznie, bo tylko 128 juanów kosztuje najtańszy abonament z dostępem do tej sieci. Za tę kwotę  klient dostanie 30 GB danych do wykorzystania. Najdroższa oferta kosztuje aż 599 juanów (ok. 324 złotych), jednak tutaj mieszkaniec Chin dostanie aż 300 GB Internetu. Co ciekawe, ceny za pakiety z 4G są na podobnym poziomie. Nie ma zatem żadnego odczucia by 5G była produktem premium. Obecnie takie miasta jak Pekin, Kanton czy Szanghaj już są w całości pokryte odpowiednią infrastrukturą, ale rząd planuje w najbliższym czasie postawić 50 tysięcy stacji bazowych. Władze Chin zamierzają w przyszłym roku przebić obecnego lidera w dostępie do 5G czyli Koreę Południową. W Kraju Spokojnego Poranka obecnie z 5G korzysta 3% społeczeństwa, natomiast za rok w Państwie Środka ma być to 7% ludności czyli... 110 milionów ludzi.

Na pewno pomogą w tym debiutujące urządzenia z wersjami obsługującymi 5G. Pojawił się Mate 30, a już niedługo będzie Nova 6 czy Honor V30.

Będzie krajowy operator 5G. Memorandum nie podpisał tylko Play
Sześć modeli Huawei Nova 5 to za mało, nadchodzi Huawei Nova 6 5G
Honor V30 Pro z łącznością 5G zadebiutuje w listopadzie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters, wł