DAJ CYNK

Będzie krajowy operator 5G. Memorandum nie podpisał tylko Play

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 45468

5G na częstotliwościach z zakresu 700 MHz będzie budować w Polsce operator #POLSKIE5G z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Na własną rękę operatorzy zajmą się tylko wyższymi częstotliwościami.

Memorandum nie podpisał tylko Play

Pod dzisiejszym memorandum w sprawie opracowania modelu biznesowego dla spółki #POLSKIE5G pojawiły się podpisy przedstawicieli Orange, Polkomtela, T-Mobile, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Exatela. W całości uczestniczył minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Chociaż na liście sygnatariuszy zabrakło przedstawiciela P4, operatora sieci Play, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, wspomina na swoim Twitterze też o udziale sieci Play. Zapytaliśmy biuro prasowe Play o nieobecność P4 w dokumencie - jak się okazało, jest tylko chwilowa:

P4 od początku uczestniczy w rozmowach dotyczących projektu wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz. Jesteśmy otwarci na aktywny udział w pracach analitycznych nad wypracowaniem koncepcji oraz modelu współpracy, czego wyrazem była nasza dzisiejsza obecność w Ministerstwie Cyfryzacji. P4 podpisze Memorandum po otrzymaniu niezbędnych zgód korporacyjnych.

 - przekazała TELEPOLIS.PL Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego sieci Play

#POLSKIE5G w rękach Skarbu Państwa

5G będzie w Polsce budowane w oparciu o 3 zakresy częstotliwości. Te z zakresu 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz rozdysponowane zostaną w dotychczasowym modelu, czyli na drodze postępowań prowadzonych przez prezesa UKE. Z kolei budową jednolitej infrastruktury dla pasma 700 MHz zająć ma się spółka #POLSKIE5G.

W obrębie tej spółki Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa będzie przedsiębiorcą dominującym. Jak czytamy w memorandum:

Założeniem Stron jest, aby Skarb Państwa zapewnił pasmo 700 MHz oraz dostęp do infrastruktury pasywnej na własnych nieruchomościach, a podmioty prywatne infrastrukturę pasywną i aktywną (aport lub długoletnie dzierżawy) oraz ewentualne środki finansowe.

Ile zapłacisz, tyle pojemności sieci dostaniesz

Wielkość udostępnianych zasobów dla danej sieci komórkowej zależeć będzie od wielkości wkładu finansowego w spółkę #POLSKIE5G. Przy czym operatorzy MNO będą dążyć do tego, by wkłady i udziały w spółce #POLSKIE5G były równe.

Do budowy ogólnopolskiej sieci 5G posłużyć ma w maksymalnym dostępnym stopniu istniejąca już infrastruktura telekomunikacyjna - zarówno prywatna operatorów, jak i publiczna. 

Celem wspólnego przedsięwzięcia ma być zapewnienie ogólnopolskiej dostępności usług 5G w wybranych pasmach, bezpieczeństwa technologii i niskich cen usług dzięki synergiom wspólnej infrastruktury

- komentuje na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

Kawałek 5G na potrzeby sektora publicznego

Skarb Państwa, w myśl memorandum, wskaże operatora całej sieci, który jednocześnie świadczyć będzie usługi na potrzeby sektora publicznego. Chodzi tutaj jedynie o świadczenia w zakresie Bezprzewodowej Sieci Łączności Specjalnej dla sektora obronnego, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, infrastruktury krytycznej oraz systemów łączności kluczowych z punktu widzenia interesu publicznego.

Jednocześnie podpisany dzisiaj dokument zakazuje świadczenia przez #POLSKIE5G usług komercyjnych, które byłyby konkurencyjne względem usług operatorów komórkowych.

Zobacz: Megaustawa już obowiązuje. I wiecie co - nie wprowadziła sieci 5G

Plan działań do końca roku

Strony memorandum do 30 grudnia 2019 roku opracować mają model biznesowy przedsięwzięcia. Samo podpisanie memorandum nie jest przy tym jeszcze zobowiązaniem do udziału w tworzeniu spółki #POLSKIE5G, ani też nie niesie obowiązku finansowania jej.

Faktyczne udziały operatorów w spółce i przysługującą im z tego tytułu pojemność sieci poznamy dopiero po zakończeniu prac nad opracowaniem modelu biznesowego - w ciągu 30 dni od ich zakończenia. O ile operatorzy nie skorzystają z praw do przedłużenia tego terminu, o dalszych losach spółki #POLSKIE5G dowiemy się więc najpóźniej pod koniec stycznia 2020 roku.

Co dalej? Model biznesowy przed wdrożeniem go w życie zatwierdzić muszą jeszcze Prezes Rady Ministrów oraz Minister Cyfryzacji.

Co nam da wspólna sieć 5G?

Spodziewać możemy się najszybszego wdrożenia sieci nowej generacji w historii polskiego rynku. Ideą jest pokrycie zasięgiem 5G blisko 100% terytorium kraju. Wspólne prace pozwolą na zbudowanie sieci bez przesadnego zwiększania norm PEM, a ujednolicony system bezpieczeństwa zapewnić ma najwyższy możliwy poziom cyberbezpieczeństwa.

To także istotna optymalizacja kosztowa, za sprawą m.in. wykorzystania istniejącej infrastruktury. A to dla klienta końcowego oznaczać może mniejsze koszty usług detalicznych.

Zobacz: Orange: Lublin to kolejne miasto, w którym ruszą testy pomarańczowego 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu