DAJ CYNK

Chiny mają już 5G, wiec czas na 6G

orson_dzi

Wydarzenia

sieć 6g badania chiny

Chiny oficjalnie mają już sieć 5G, która wystartowała z ogromnym rozmachem. Ale to tylko przystanek w rozwoju technologii sieci komórkowych. W kolejce czeka 6G, a chiński rząd już rozpoczął pierwsze prace badawcze.

Powołanie krajowej grupy badawczej, które zajmie się badaniami nad siecią 6G zostało ogłoszone 3 listopada. W jej składzie znalazło się 37 naukowców i ekspertów z różnych środowisk - naukowych, uniwersyteckich, ale również firm prywatnych. Cel jest jasny, bycie liderem w definiowaniu kierunku rozwoju sieci szóstej generacji.

Zobacz: W Chinach oficjalnie wystartowała sieć 5G

Chiny nie są pierwszym krajem, który rozpoczyna prace nad siecią 6G. Np. już lutym 2019 roku ogłosił to fiński uniwersytet Oulu. Finowie zaprezentowali wówczas bardzo ciekawą koncepcję dalszego rozwoju technologii oraz pomysły jej wykorzystania.

Zobacz: Fiński Uniwersytet Oulu zaczyna prace nad siecią 6G. Tak wygląda przyszłość

Musimy jednak pamiętać, że cały czas mówimy tutaj o początkach badań. Są to na razie początkowe koncepcje i do faktycznego stworzenia podstaw, jak również pierwszych działających systemów łączności, musi minąć jeszcze wiele lat. Mówimy tutaj o bardzo odległych terminach i perspektywie najbliższych 10-15 lat.

Zobacz: Podwyższenie norm PEM w Polsce - w przyszłym tygodniu ruszą konsultacje
Zobacz: 5G: jest porozumienie z Rosją w sprawie pasma 700 MHz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: stdaily.com; wł