DAJ CYNK

Orange uruchamia sieć 5G w Rumunii. Nie, to nie są testy...

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9205

Orange uruchamia sieć 5G w Rumunii

Rumuński oddział sieci Orange uruchomił komercyjną ofertę sieci 5G - jest to pierwszy kraj należący do Grupy Orange, w którym doszło do takiego wdrożenia. Sieć 5G początkowo dostępna będzie w trzech głównych miastach Rumunii - Bukareszcie, Kluż-Napoce i Iasi. Kolejne miasta dołączą do nich w 2020 r. i kolejnych.

Kiedy w Polsce my ekscytujemy się dopiero testami pierwszych zalążków sieci 5G, Pomarańczowi w Kraju Drakuli uruchomili już komercyjną ofertę w formie dostępnej dla klientów. Korzystając z 5G w Orange, mogą oni liczyć na maksymalne prędkości pobierania danych dochodzące do 1,2 Gbps przy średniej prędkości pobierania 600 Mbps. 

Zobacz: 5G w Lublinie - sprawdziliśmy możliwości Orange [wideo]
Zobacz: 5G w sieci Orange - testujemy prędkość, zasięg i użyteczność

Operator przygotował jednocześnie kompletny pakiet usług zgodnych z 5G, tak by użytkownicy sieci mogli korzystać z nowej sieci bez żadnych ograniczeń. Klienci Orange w ofercie 5G otrzymują więc nieograniczony dostępem do Internetu, ponad 9 GB mobilnego roamingu w UE, nieograniczone połączenia głosowe i SMS-y, w tym także w roamingu. Ponadto otrzymają również w pakiecie pełen dostęp do serwisu streamingowego Deezer, a także do mobilnej telewizji Family HD Go. Za całość, w umowie na dwa lata, przyjdzie im płacić miesięcznie równowartość 25 euro, czyli około 107 zł.

Zobacz: W Chinach oficjalnie wystartowała sieć 5G
Zobacz: Będzie krajowy operator 5G. Memorandum nie podpisał tylko Play

Ponadto wyłącznie w ofercie Orange klienci mogą kupić smartfon Samsung Galaxy S10 5G dostępny w miesięcznych ratach po 47 euro (ok. 200 zł). Co ciekawe, wzajemna umowa Orange Romania z Samsungiem zakłada obustronną wyłączność, co oznacza, że nie tylko Galaxy S10 5G będzie na wyłączność w Orange, ale także dostęp do oferty 5G w tej sieci został zablokowany dla urządzeń innych marek - podaje serwis Telecoms.com. Użytkownik, który kupi smartfon 5G innego producenta, nie będzie mógł zalogować się do sieci 5G Pomarańczowych. Nie powinno to być jednak dla klientów w Rumunii istotnym ograniczeniem, ponieważ  Samsung ma tam blisko 55% rynku smartfonów.

Sieć 5G w rumuńskim Orange działa na 115 MHz w paśmie 3,4-3,6 GHz. Operator rozwija także ofertę Fixed Wireless Access (FWA) 5G, czyli stałego bezprzewodowego dostępu do internetu za pomocą sieci piątej generacji.

Zobacz: Węgry kolejnym krajem z 5G Huaweia
ZobaczNiemcy nie wykluczają Huawei z budowy sieci 5G, ale przed chińską firmą ostrzega tamtejszy wywiad

Komercyjne usługi 5G w Rumunii dostępną są także od czerwca w sieciach Vodafone (Kluż-Napoka i Mamaja) oraz DIGI (Bukareszt).

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: Orange, Telecoms.com

Przewiń w dół do następnego wpisu