Sieć Orange przedstawiła informacje na temat wpływu pandemii koronawirusa na jej działalność oraz perspektywy finansowe spółki. Operator obniża zakładane wcześniej prognozy dotyczące wzrostu.
Operator przedstawił raport dla inwestorów, w którym informuje, jaki wpływ na działalność będzie miała trwająca epidemia koronawirusa. W ocenie spółki jej podstawowa działalność pozostaje odporna na skutki pandemii. Większość wpływów i zysków Orange Polska pochodzi z usług abonamentowych, co zapewnia stabilność. Operator obserwuje zwiększony ruch głosowy i przesył danych w swoich sieciach komórkowych i stacjonarnych. Przekonuje, że dzięki infrastrukturze światłowodowej w warstwie szkieletowej i dostępowej, sieci te działają bez zakłóceń i dobrze radzą sobie z większym ruchem.
Zobacz: Dane lokalizacyjne od operatorów na żądanie premiera, czyli Tarcza Antykryzysowa 2.0
Mimo tych optymistycznych prognoz operator musiał też przyznać, że kryzys istotnie wpływa na jego działalność. Około 45% punktów sprzedaży zostało zamkniętych, a w tych, które są nadal otwarte, ruch klientów jest znacząco mniejszy. W kanałach online i telesprzedaży jest widoczny zwiększony ruch klientów, ale ten wzrost nie zrównoważy spadku ruchu w fizycznych punktach sprzedaży (w 2019 roku, na te punkty przypadało blisko 50% całkowitego wolumenu sprzedanych usług). Wpływa to niekorzystnie na sprzedaż nowych usług oraz sprzedaż sprzętu i akcesoriów, z drugiej strony operator obserwuje i przewiduje spadek rezygnacji klientów z usług.
Zobacz: Polsce grozi paraliż sieci telekomunikacyjnych – alarmuje PIIT
Zobacz: Światłowód Orange: UKE określił nowe stawki za utrzymanie łącza
Spowodowany przez pandemię kryzys, w tym zamknięcie granic, niekorzystnie wpłynie na przychody z usług roamingu międzynarodowego. Orange Polska szacuje, że w drugim kwartale bieżącego roku może stracić przychody rzędu 30-50 mln zł z tego źródła. Na finansach niekorzystne odbije się także osłabienie złotego względem euro i dolara.
Z tych powodów zarząd Orange Polska ocenił, że mało prawdopodobny jest oczekiwany wcześniej wzrost przychodów w roku 2020. Jednocześnie operator nie widzi podstaw do zmiany prognozy wzrostu wskaźnika EBITDAaL w 2020 roku, jednak liczy się z tym, że sytuacja może ulec zmianie.
Zobacz: Wyniki Orange Polska za 2019 rok: wzrost przychodów, EBITDAaL w górę, więcej klientów światłowodu i usług mobilnych
Zobacz: Smishing, czyli ataki przez SMS, są coraz większym zagrożeniem. Raport CERT Orange
Źródło tekstu: Orange
Oj chłopie chłopie. Ty nie wiesz co to są duże rachunki za prąd. Ja mam też wszystko na prąd, nie po ...
CN475zł.. w PL 1400 conajmniej.. i to nie żart po wycenie moty g53 ( CN 450 PL1200 )
ppseudoproducent huahuahahaha nie ma zadnych dóbr osobistych by pisac ze coś mu się "niszczy"
Wyśmienity clickbait milordzie.
Może w związku z tym Play w końcu pójdzie po rozum do głowy i umożliwi samodzielną wymianę karty SIM ...