Wraz z postępującym nieustannie rozwojem usług mobilnych, rośnie też liczba ataków na użytkowników telefonów. Jedna z najchętniej stosowanych przez cyberprzestępców sztuczek to „SMS od kuriera”. Kliknięcie często skutkowało wyczyszczeniem konta.
CERT Orange Polska, czyli dział zajmujący się u operatora sprawami bezpieczeństwa, wydał już 6. raport na temat cyberzagrożeń, na jakie narażeni są polscy użytkownicy sieci. Z dokumentu podsumowującego rok 2019 wynika, że rośnie liczba ataków dokonywanych na urządzenia mobilne.
Zobacz: Play: CERT ostrzega przed fałszywymi powiadomieniami o długu
Ponad 40% wszystkich ataków w sieci Orange w ubiegłym roku to próby wykradania od klientów danych logowania do kont bankowych. Coraz częściej linki do fałszywych stron z płatnościami online otrzymujemy SMS-em.
Z raportu wynika, że rośnie popularność smishingu, czyli ataków phishingowych za pomocą SMS-ów. Wiadomości np. o rzekomej niedopłacie za usługę skłaniają do szybkiego kliknięcia w załączony link. Ten z reguły przekierowuje do fałszywej strony banku lub bramki do płatności internetowych. Zalogowanie się na takiej stronie grozi utratą pieniędzy z konta.
Większość odbiorców takich wiadomości reaguje na nie szybko i instynktownie, co zwiększa skuteczność oszustw – aż 80% próbuje wejść na stronę phishingową w ciągu 15 minut od otrzymania SMS-a, a duża część zaledwie w ciągu minuty czy dwóch.
Zobacz: Szczepienie na koronawirusa to oszustwo. Ministerstwo Zdrowia ostrzega
Zobacz: Rząd i telekomy w końcu biorą się za oszustów. Koniec wyłudzeń „na koronawirusa”
Raport CERT Orange wymienia kilka przykładów najczęściej stosowanych sztuczek:
Inne oszustwa przez SMS, wykorzystujące podobne mechanizmy, to: aktywacja usługi premium, egzekucja komornicza, wsparcie techniczne lub zarządzanie usługą, a także okolicznościowe, o nietypowym charakterze. Wszystkie kończyły się podobnie – próbą wyłudzenia danych bankowych.
Zobacz: Chroń się przed wyłudzeniami na BLIK-a. Oto jak nie wpaść w pułapkę
Zagrożenia w sieci mobilnej stanowią już ponad 40% wszystkich. W porównaniu z ubiegłym rokiem ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie. Wciąż zdecydowana większość (97%) dotyczy smartfonów i tabletów z Androidem, choć biorąc pod uwagę duży wzrost całkowitej liczby zagrożeń mobilnych, liczba ta na urządzenia Apple również wyraźnie się zwiększyła, bo o ponad 70%.
Zobacz: Perfidne oszustwo, na które trzeba uważać. Zdjęcia rękawiczek ochronnych
Zobacz: Netflix rozdaje darmowy dostęp! A nie, to nowe oszustwo...
Źródło zdjęć: CERT Orange Polska
Źródło tekstu: CERT Orange Polska