DAJ CYNK

Szczepienie na koronawirusa to oszustwo. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Xyrcon

Bezpieczeństwo

fałszywy SMS o szczepionce na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed kolejnym wyłudzeniem, wykorzystującym obawy przed koronawirusem z Wuhan. Oszuści podszywają się pod polski rząd i informują o dostępności szczepionki przeciwko COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia pokazało przykładowy SMS z fałszywą informacją. Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości pochodzące rzekomo od rządu RP. SMS mówi o obowiązkowych szczepieniach na koronawirusa. Szczepienia zaczynają się rzekomo 20 marca, a obywatel może zapłacić 10 zł, by nie czekać w kolejce.

W tym tekście nie ma oczywiście ani słowa prawdy. Jedynie link do płatności nie był kłamstwem i naprawdę można było wysłać komuś 10 zł za nic. Domena przetwarzająca płatność nieudolnie udaje adres Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz: Rząd i telekomy w końcu biorą się za oszustów. Koniec wyłudzeń „na koronawirusa”
Zobacz: Biedronka nie ma dla ciebie bonu. To oszuści chcą wyłudzić twoje dane

Prawdopodobnie ostrzeżenie Ministerstwa Zdrowia jest nieco opóźnione, gdyż pod tym adresem nie znajduje się żadna strona. Jeśli jednak otrzymasz podobny SMS, pod żadnym pozorem nie płać oszustom.

W chwili pisania tego artykułu szczepionka na koronawirusa z Wuhan jeszcze nie jest dostępna. Trwają prace nad odpowiednim preparatem. Firma Moderna przeprowadza właśnie testy w USA i szykuje się do masowej produkcji, jeśli się powiodą.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Zdrowia

Źródło tekstu: Ministerstwo Zdrowia, Time

Przewiń w dół do następnego wpisu