Megaustawa podpisana przez prezydenta. Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej powinna być teraz łatwiejsza

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Nowa megaustawa ułatwi budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, co będzie miało niebanalne znaczenie podczas wdrażania sieci 5G.

Marian Szutiak (msnet)
47
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Megaustawa podpisana przez prezydenta. Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej powinna być teraz łatwiejsza

Zakończyła się długa droga legislacyjna pod tytułem "nowelizacja megaustawy". Po przejściu przez polski parlament, ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Nowe prawo powinno ułatwić budowę sieci telekomunikacyjnych, między innymi poprzez uregulowanie kwestii związanych z płatnościami za zajęcie pasa drogowego przez inwestycje telekomów, a także ułatwienia w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarach takich jak parki narodowe, rezerwaty i uzdrowiska.

Dalsza część tekstu pod wideo

- Celem ustawy jest usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych, które stanowią przeszkodę w budowie sieci szerokopasmowych. Jak wskazano w uzasadnieniu do  ustawy, zniwelowanie obciążeń administracyjno-prawnych, proceduralnych i finansowych jest warunkiem realizacji przez Polskę celów zawartych w Narodowym Planie Szerokopasmowym oraz zobowiązań w zakresie zapewnienia dostępu do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.

- czytamy w informacji na temat podpisanej przez prezydenta ustawy

Istotną, z punktu widzenia wdrażania sieci 5G w Polsce, jest zmiana organu wydającego rozporządzenia określające dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku. W miejsce ministra właściwego do spraw środowiska, w nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska wskazano tu ministra właściwego do spraw zdrowia. Podpisanie zmian w megaustawie nie oznacza, że nagle w Polsce wzrosną normy PEM. Na to musimy jeszcze poczekać.

Dla przypomnienia - maksymalny dopuszczalny poziom PEM dla zakresu promieniowania obejmującego fale radiowe w Polsce to 0,1 W/m2. Tymczasem w sporej części państw Unii Europejskiej wielkość ta wynosi 10 W/m2 i do takiego poziomu chce dołączyć także nasz kraj. Co prawda w Szwajcarii, gdzie normy są takie jak u nas, udało się z powodzeniem wdrożyć technologię 5G, jednak kluczem jest sposób prowadzenia pomiarów. Polskie prawo jest o wiele bardziej restrykcyjne w tym zakresie.

Ustawa podpisana przez prezydenta powinna wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.