DAJ CYNK

Megaustawa podpisana przez prezydenta. Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej powinna być teraz łatwiejsza

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Nowa megaustawa ułatwi budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, co będzie miało niebanalne znaczenie podczas wdrażania sieci 5G.

Zakończyła się długa droga legislacyjna pod tytułem "nowelizacja megaustawy". Po przejściu przez polski parlament, ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Nowe prawo powinno ułatwić budowę sieci telekomunikacyjnych, między innymi poprzez uregulowanie kwestii związanych z płatnościami za zajęcie pasa drogowego przez inwestycje telekomów, a także ułatwienia w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarach takich jak parki narodowe, rezerwaty i uzdrowiska.

Zobacz: Nowelizacja megaustawy została przyjęta przez rząd - informuje Ministerstwo Cyfryzacji
Zobacz: Nowelizacja megaustawy przeszła przez Sejm. Jeszcze Senat i podpis prezydenta
Zobacz: Megaustawa z poprawkami. Teraz Ustawa trafi ponownie do sejmu

- Celem ustawy jest usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych, które stanowią przeszkodę w budowie sieci szerokopasmowych. Jak wskazano w uzasadnieniu do  ustawy, zniwelowanie obciążeń administracyjno-prawnych, proceduralnych i finansowych jest warunkiem realizacji przez Polskę celów zawartych w Narodowym Planie Szerokopasmowym oraz zobowiązań w zakresie zapewnienia dostępu do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.

- czytamy w informacji na temat podpisanej przez prezydenta ustawy

Zobacz: Informacja o ustawie z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw

Istotną, z punktu widzenia wdrażania sieci 5G w Polsce, jest zmiana organu wydającego rozporządzenia określające dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku. W miejsce ministra właściwego do spraw środowiska, w nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska wskazano tu ministra właściwego do spraw zdrowia. Podpisanie zmian w megaustawie nie oznacza, że nagle w Polsce wzrosną normy PEM. Na to musimy jeszcze poczekać.

Zobacz: Aukcja 5G pomysłem UKE. Zmiany norm PEM ciągle bez konkretnej daty
Zobacz: PiS chce kontrolować sieć 5G. Niezrozumiały pomysł partii rządzącej

Dla przypomnienia - maksymalny dopuszczalny poziom PEM dla zakresu promieniowania obejmującego fale radiowe w Polsce to 0,1 W/m2. Tymczasem w sporej części państw Unii Europejskiej wielkość ta wynosi 10 W/m2 i do takiego poziomu chce dołączyć także nasz kraj. Co prawda w Szwajcarii, gdzie normy są takie jak u nas, udało się z powodzeniem wdrożyć technologię 5G, jednak kluczem jest sposób prowadzenia pomiarów. Polskie prawo jest o wiele bardziej restrykcyjne w tym zakresie.

Zobacz: NIK: pomiary emisji PEM w Polsce są nieprawidłowe lub nie istnieją. Winne są urzędy i złe przepisy
Zobacz: Prezes UKE o normach PEM - bez ich zmiany nie będzie 5G, ani Internetu LTE

Ustawa podpisana przez prezydenta powinna wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: prezydent.pl, Gazeta Prawna

Przewiń w dół do następnego wpisu