DAJ CYNK

Kanada powinna zakazać dostaw sprzętu Huawei do budowy sieci 5G. Tak twierdzi były szef tamtejszego wywiadu

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3504

W artykule opublikowanym przez gazetę The Globe And Mail negatywne stanowisko dotyczące firmy Huawei i sprzętu tego producenta używanego do budowy sieci 5G w Kanadzie wyraził były szef tamtejszego wywiadu, Richard Fadden.

Jak donosi agencja Reuters, chiński ambasador w Kanadzie zagroził rządowi w Ottawie poważnymi reperkusjami, jeśli ten zdecyduje się na wprowadzenie blokady na dostawy sprzętu Huawei do budowy sieci 5G. Sprawa jest echem grudniowego zatrzymania w Vancouver dyrektor finansowej i wiceprezes Huawei, Meng Wanzhou, będącej jednocześnie córką założyciela firmy. USA zarzucają jej naruszenie sankcji wobec Iranu i zapowiadają wniosek o ekstradycję.

Z apelem o zignorowanie gróźb ze strony Chińczyków wystąpił z kolei Richard Fadden. W latach 2009 - 2013 stał on na czele Kanadyjskiej Tajnej Służby Wywiadowczej. W artykule opublikowanym na łamach dziennika The Globe And Mail stanowczo namawia kanadyjskie władze do zablokowania dostaw sprzętu Huawei służącego do budowy tamtejszej sieci 5G. W jego opinii Kanada powinna przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoich obywateli.

Zobacz: Niemcy kolejnym krajem, który chce odsunąć Huaweia od swojej sieci 5G
Zobacz: Huawei nie szpieguje dla chińskiego rządu - powiedział założyciel firmy
Zobacz: Czy Polska zrezygnuje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G? Jeszcze za wcześnie na taką decyzję, ale sprawa jest badana

Swoje obawy związane z blokadą Huawei przy budowie sieci 5G wyrazili przedstawiciele kanadyjskiego operatora telekomunikacyjnego Telus. W ich opinii takie posunięcie może spowodować poważne opóźnienia we wdrażaniu technologii. Z kolei kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale zapewniał, że rząd pozostaje otwarty na innych dostawców sprzętu.

Debatę nad możliwością pójścia w ślady Australii i Stanów Zjednoczonych, i odsunięciem Huaweia od budowy sieci 5G prowadzą również Niemcy. Obawy naszych zachodnich sąsiadów powstały w wyniku ostrzeżeń amerykańskich władz, które informują sojuszników o możliwości stworzenia przez Huaweia tzw. backdoorów w swoich urządzeniach obsługujących sieć, co ma być furtką dla chińskiego rządu do szpiegowania innych państw.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters, The Globe and Mail

Przewiń w dół do następnego wpisu