DAJ CYNK

Huawei nie szpieguje dla chińskiego rządu - powiedział założyciel firmy

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4175

Od lewej: Xi Jinping, prezydent Chin oraz Ren Zhengfei, założyciel i prezes Huaweia
Ren Zhengfei, założyciel i prezes Huaweia, wypowiedział się pierwszy raz od czasu wybuchu afery szpiegowskiej z udziałem dyrektora polskiego oddziału firmy. Ren stwierdził, że jego firma nigdy nie szpiegowała na rzecz chińskich władz, a on sam tęskni za córką, która została zatrzymana w Kanadzie.

Jak donosi serwis Financial Time, Ren Zhengfei zaprzeczył informacjom, jakoby założona przez niego firma szpiegowała inne kraje w imieniu chińskiego rządu. Według jego słów Huawei nigdy nie został poproszony o dostarczenie jakichkolwiek informacji o swoich klientach. Ponadto, jak dodał Ren, w Chinach nie ma żadnych przepisów, które obligowałyby firmy takie jak Huawei do instalowania tylnych drzwi w telefonach.

- Wciąż kocham swój kraj, wspieram partię komunistyczną, ale nigdy nie zrobię nic, by zaszkodzić jakiemukolwiek krajowi na świecie - powiedział  Ren Zhengfei, założyciel Huaweia.

Szef Huaweia potwierdził, że kierowanej przez niego firmie nie zależy na oczyszczeniu swojego dobrego imienia w Stanach Zjednoczonych. Zamiast tego chińska firma skoncentruje się na rynkach, na których jest mile widziana. Według kierownictwa Huaweia, firma zawarła 30 umów na budowę sieci 5G w różnych krajach.

Ren Zhengfei założył firmę Huawei w 1987 roku i nadal ma w niej 1,14% udziałów. Jak powiedział podczas konferencji w chińskim mieście Shenzhen, gdzie mieści się siedziba główna Huaweia, bardzo tęskni za swoją córką. Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huaweia, przebywa obecnie w Kanadzie i czeka na ewentualną ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. W USA ma odpowiadać za rzekome oszustwa bankowe, które umożliwiły chińskiej firmie prowadzenie interesów z Iranem i Syrią, wbrew nałożonym na nie sankcjom.

Zobacz: Jaka przyszłość przed Huawei w Polsce? Eksperci: utrata wizerunku, spadek cen, a nawet rządowa blokada
Zobacz: Huawei zwalnia dyrektora oskarżonego o szpiegostwo
Zobacz: Czy Polska zrezygnuje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G? Jeszcze za wcześnie na taką decyzję, ale sprawa jest badana
Zobacz: [Aktualizacja III] Dyrektor Huawei Polska i były pracownik UKE zatrzymani przez ABW pod zarzutem współpracy z obcym wywiadem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Reuters

Źródło tekstu: Financial Times

Przewiń w dół do następnego wpisu