DAJ CYNK

Czy Polska zrezygnuje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G? Jeszcze za wcześnie na taką decyzję, ale sprawa jest badana

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4884

Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji przekonuje w rozmowie z Money.pl, że jest jeszcze za wcześnie na deklaracje w sprawie ewentualnego wykluczenia firmy Huawei z polskiego rynku. Zrobiły tak USA, Nowa Zelandia, Japonia, a ostrzeżenia wydały Czechy i Francja.

Kolejne państwa ostrzegają przed firmą Huawei, a czasem wręcz zakazują używania sprzętu tej firmy, jak zrobiły między innymi Stany Zjednoczone. Czy Polska dołączy do tych krajów? Serwis Money.pl zapytał o to Karola Okońskiego, wiceministra cyfryzacji i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jak powiedział wiceminister, sprawa jest w toku, ponieważ istnieje ryzyko. Ministerstwo Cyfryzacji chce w najbliższym czasie wydać jakąś rekomendacje w tej sprawie.

- Dokładna forma, czy tryb komunikatu - na ile będzie to ostrzeżenie, a na ile polecenie - podlega wciąż analizie. Nie chcemy działać pochopnie. Chcemy, by była to nasza autonomiczna decyzja. Sprawę analizujemy, absolutnie jej nie bagatelizujemy - powiedział Karol Okoński. - Wymieniamy się informacjami z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej. Idealnie byłoby, by nasze podejście było spójne i skoordynowane.

Jak podkreślił wiceminister cyfryzacji, problem wykorzystania urządzeń Huaweia w administracji publicznej oraz przez działających w Polsce operatorów telekomunikacyjnych przy budowie sieci 5G jest obecnie tematem dyskusji, która prowadzona jest z udziałem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Oczywiście, sprawdzamy na ile sprzęt Huaweia był zamawiany i jest wykorzystywany w administracji publicznej, firmach skarbu państwa, czy zwłaszcza tych należących do infrastruktury krytycznej. Kryterium jest szerokie, ale o szczegółach mówić nie mogę. Jednak mogę zapewnić, że takie kwerendy są robione, by ocenić skalę zjawiska. To również będzie jedna z przesłanek dalszego działania - dodał Karol Okoński.

Zobacz: [Aktualizacja III] Dyrektor Huawei Polska i były pracownik UKE zatrzymani przez ABW pod zarzutem współpracy z obcym wywiadem
Zobacz: Norwegia rozważa rezygnacje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G. Portugalia jest innego zdania
Zobacz: Donald Trump chce całkowicie zakazać używania urządzeń Huawei i ZTE

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Mobile World 24

Źródło tekstu: Money.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu