DAJ CYNK

Norwegia rozważa rezygnacje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G. Portugalia jest innego zdania

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4522

Huawei poinformował o podpisaniu umowy z portugalskim operatorem w sprawie rozbudowy sieci 5G. Tymczasem na drugim końcu kontynentu Norwegowie rozważają rezygnację z usług chińskiej firmy.

Norwegia to kolejny kraj, który boi się o swoje bezpieczeństwo

Tak wynika ze słów norweskiego ministra sprawiedliwości, który powiedział, że tamtejszy rząd chce zadbać o bezpieczeństwo sieci komórkowych. Norwegowie, podobnie jak np. Amerykanie, obawiają się szpiegostwa ze strony Chin, za pośrednictwem Huaweia. Na pytanie, czy rząd rozważa podjęcie konkretnych działań w tej sprawie odpowiedział twierdząco. Norwegia chce wycofać urządzenia Huaweia z miejscowych sieci komórkowych.

Zobacz: Huawei publikuje oświadczenie dotyczące sieci 5G i cyberbezpieczeństwa

W Norwegii dwaj najwięksi operatorzy - Telenor i Telia korzystają z urządzeń Huaweia przy testach i budowie sieci 5G. Telenor swój pierwszy kontrakt z chińskim gigantem podpisał w 2009 roku.

Huawei podkreśla, że Norwegowie mają wysokie wymagania w kwestii bezpieczeństwa sieci i jego firma zrobi wszystko, włącznie z dodatkowymi testami i weryfikacją sprzętu, aby udowodnić, że jej produkty są w pełni bezpieczne.

Tymczasem rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaapelował do chińskich firm, aby w pełni przestrzegały praw krajów, w którym prowadzą swoją działalność. Z kolei do państw zaapelował o danie chińskim firmom równych szans na swoich rynkach.

Zobacz: Huawei nie jest jednak dla Czechów tak niebiezpieczny, jak twierdził tamtejszy Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego

Portugalia się nie boi

Obawy Norwegów zbiegły się z komunikatem Hauweia o nawiązaniu współpracy z operatorem Alice Portugal. Obie firmy podpisały strategiczne partnerstwo, którego celem jest wsparcie rozwoju sieci 5G na krajowym rynku. Dzięki temu operator będzie mógł komercyjnie wdrożyć sieć nowej generacji jeszcze w 2019 roku. Alice Portugal będzię wykorzystywać rozwiązania Huawei jako naturalną ewolucję już istniejącej sieci 4G w Portugalii.

Cieszymy się, że możemy współpracować z Huawei w celu dalszego rozwoju usług 5G w Portugalii. Huawei jest zaufanym partnerem Altice od wielu lat. Z niecierpliwością czekamy więc na wspólne odkrywanie tej rewolucyjnej, nowej technologii z korzyścią zarówno dla naszych klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych, oraz na rozwój nowych modeli biznesowych i usług

- powiedział Alexandre Fonseca, dyrektor zarządzający Altice Portugal.

 

 

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Reuters; Huawei; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu