DAJ CYNK

Donald Trump chce całkowicie zakazać używania urządzeń Huawei i ZTE

27.12.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5448

Ważne 0

0

Reuters, powołując się na trzy niezależne źródła informuje, że Stany Zjednoczone chcą od nowego roku zakazać firmom korzystania z urządzeń Huaweia i ZTE.

Donald Trump ma poważnie rozważać wprowadzenie od nowego roku całkowitego zakazu używania urządzeń Huaweia i ZTE przez amerykańskie firmy. Byłby to ostatni krok do całkowitego pozbycia się chińskich producentów z amerykańskiego rynku. Zdaniem Stanów Zjednoczonych, zarówno Huawei jak i ZTE szpiegują Amerykanów na zlecenie chińskiego rządu.

Wprowadzenie zakazu ma być rozważane od ośmiu miesięcy i miałby on nakazywać Departamentowi Handlu blokowanie wszelkich prób zakupu zakazanych urządzeń. Choć w projektach zakazu nie pada konkretna nazwa firm, a mowa jest jedynie o zagranicznych firmach telekomunikacyjnych, to od urzędników ma być wymagana taka interpretacja przepisów, aby blokowany był zakup wyłącznie urządzeń Huawei i ZTE.

Zarządzenie wykonawcze miałoby się powoływać na ustawę IEEPA (International Emergency Economic Powers Act), która daje prezydentowi prawo do regulowania handlu w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Choć w przypadku innych krajów oskarżenia Huaweia o szpiegostwo nie są jednoznaczne, co pokazują ostatnie deklaracje Czech, tak w przypadku Stanów Zjednoczonych możemy mówić o otwartej wojnie handlowej z Chinami. A to nie jedyne pole, na którym toczą się walki. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że w latach 2006-2018 chińscy hakerzy wykradli dane 100 tys. amerykańskich marynarzy.

Huawei nie jest jednak dla Czechów tak niebiezpieczny, jak twierdził tamtejszy Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego
Huawei publikuje oświadczenie dotyczące sieci 5G i cyberbezpieczeństwa
Huawei i ZTE szpiegują - ostrzega czeski urząd ds. bezpieczeństwa cybernetycznego

 

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Reuters; wł

Komentarze
Zaloguj się