DAJ CYNK

Niemcy kolejnym krajem, który chce odsunąć Huaweia od swojej sieci 5G

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Niemcy to kolejny kraj, który rozważa, czy naśladować Stany Zjednoczone w temacie podejścia do firmy Huawei i wierzyć w ostrzeżenia administracji Donalda Trumpa.

Jak informuje Reuters, niemiecki rząd debatuje nad możliwości pójścia w ślady Australii i Stanów Zjednoczonych, i odsunięciem Huaweia od budowy sieci 5G. Obawy naszych zachodnich sąsiadów powstały w wyniku ostrzeżeń amerykańskich władz, które informują sojuszników o możliwości stworzenia przez Huaweia tzw. backdoorów w swoich urządzeniach obsługujących sieć, co ma być furtką dla chińskiego rządu do szpiegowania innych państw.

Zobacz: Huawei nie szpieguje dla chińskiego rządu - powiedział założyciel firmy

Niemcy nie chcą jednak stawiać wprost zakazu dla chińskiego giganta. Zamiast tego rozważane jest wprowadzenie wymogów i norm bezpieczeństwa, których Huawei nie byłby w stanie spełnić, co automatycznie odsunęłoby firmę od budowy sieci 5G. To wymagałoby, w ostateczności, wprowadzenie zmian w niemieckim prawie telekomunikacyjnym.

Zobacz: The Wall Street Journal: amerykański Departament Sprawiedliwości prowadzi sprawę karną przeciwko firmie Huawei

Analitycy przewidują, że Europa jest obecnie polem bitwy pomiędzy Pekinem, a Waszyngtonem. Ostrzeganie państw sojuszniczych przed zagrożeniem płynącym ze strony Huaweia jest częścią tej międzykontynentalnej rozgrywki.

Zobacz: [Aktualizacja III] Dyrektor Huawei Polska i były pracownik UKE zatrzymani przez ABW pod zarzutem współpracy z obcym wywiadem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Reuters; wł