DAJ CYNK

Huawei wraca. Marka z dużym wzrostem

Michał Świech

Prawo, finanse, statystyki

Huawei się odradza

Huawei się odradza. Marka rośnie tam, gdzie jest to dla niej najważniejsze. Wzrosty są naprawdę imponujące.

Huawei kiedyś był największym producentem smartfonów na świecie i czołowym w niektórych krajach europejskich. Potem jednak zmuszony był skupić się na innych obszarach działalności, ale nie znaczy to, ze zapomniał o telefonach. Huawei dalej obecny jest w Polsce, ale skupiony jest głównie na Chinach. Tam brak usług Google to żaden problem. Brak 5G już tak.

Huawei rośnie w swojej ojczyźnie

Właśnie w Chinach Huawei zanotował duży wzrost. W drugim kwartale 2023 marka zanotowała 11,3% udziału w rynku. To wzrost z 6,9%. Jeszcze okazalej wygląda to wtedy, kiedy uświadomimy sobie, że udział Huaweia w rynku wzrósł o 58%.

A jak radzą sobie inni? Prawie wszyscy spadają. Prowadzi Vivo (17,7% rynku, spadek z 19,8%). Drugi jest Apple (17,2%, wzrost z 15,5%). Brązowy medal dalej ma Oppo. Zanotował on spadek z 18% do 17,2%. Z drugiego miejsca na czwarte spadł Honor. Marka miała 18,3%, teraz ma 15%. Dopiero piąty jest Xiaomi (spadek z 14,9% na 14%). Potem właśnie jest odradzający się niczym feniks Huawei. Daleko za nim jest Realme z 2,7%. Cała reszta razem to 4,9%. Tak wynika z danych Counterpoint.

Rynek chiński jest kluczowy dla Huaweia. Jest on olbrzymi, a jednocześnie nie trzeba tam usług Google. Problem z 5G według przecieków ma być rozwiązany jeszcze w tym roku. 

Zobacz: Huawei może świętować. Shenzhen przejdzie na HarmonyOS i EulerOS
Zobacz: Huawei Mate 60 następnym telefonem Huaweia. Znamy pierwsze przecieki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: shutterstock

Źródło tekstu: counterpoint, wł