DAJ CYNK

O PEMach na Narodowym - potężna dawka wiedzy o PEM i sieci 5G

orson_dzi Arkadiusz Dziermański

Wydarzenia

Ciekawostki z WRC-19 - Internet z samolotu i dziwne żądania Rosji

WRC-19 konferencja

O tegorocznej Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej opowiadał dr. Haim Mazar, ekspert ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny). Konferencje WRC są organizowane co 3-4 lata i są w stanie zmienić przepisy dotyczących częstotliwości radiowych. Można wręcz powiedzieć, że to niepodzielny organ wykonawczy. WRC może dokonać przeglądu częstotliwości i je dowolnie zmienić lub przenieść, przydzielić dowolne częstotliwości na świecie, dokonać przeglądu i ocenić działalność regulatorów rynku oraz ustalić kierunek badań na kolejne lata. Co ciekawe, wstępna agenda kolejnych konferencji jest ustalana z wyprzedzeniem 4-6 lat, ale jej ostateczny kształt zatwierdza ITU z 2-letnim wyprzedzeniem. Podczas tegorocznej WRC obecnych było 3540 delegatów z 165 krajów.

Zobacz: GSMA udostępnia częstotliwości fal milimetrowych dla 5G. Tylko kto z nich skorzysta?

To pokazuje z jakim wyprzedzeniem planowana jest przyszłość technologii. Choć Haim Mazar przyznał, że 25 lat temu podczas WRC padło pytanie - jaka będzie przyszłość telefonii komórkowej. Najpoważniej zastanawiano się nad... SMS-ami. Raczej mało kto myślał wtedy o przesyłaniu filmów nagranych w kosmicznych rozdzielczościach, takich jak 4K.

W kontekście sieci 5G, ważną decyzją podczas tegorocznej konferencji było udostępnienie pasm 26 GHz, 40 GHz oraz 66 GHz. Jak powiedział dr Mazar, szczególnie interesująca jest ostatnia częstotliwość, bo to ona posłuży do radiolokacji, czyli np. umożliwi działanie samochodów autonomicznych.

Oczywiście WRC nie zajmuje się wyłącznie sieciami komórkowymi. W końcu fale radiowe to również np. telewizji. I to okazał się bardzo ciekawy temat, bo telewizja wywołuje wiele ciekawych dyskusji. Sam dr Mazar uważa, że:

Zawsze pytam po co telewizji tyle częstotliwości? Mamy bardzo dobre pokrycie satelitarne, mamy telewizję kablową. Szczególnie, że nadajniki telewizyjne nadają z ogromną mocą.

Izrael zawsze mówi, że oni chcą mieć kontrolę nad sygnałem telewizyjnym. Nie chcą polegać na sygnale satelitarnym.

Rosja z kolei podczas tegorocznej WRC wyszła z propozycją, aby wszystkie częstotliwości używane do emisji telewizji naziemnej w Rosji były całkowicie niedostępne dla ITU. Czyli np. pasmo 700 MHz, na którym w Polsce za kilka lat ma działać sieć 5G. Jak łatwo się domyślić, nie spotkało się to z aprobatą pozostałych delegatów i wniosek został bardzo szybko odrzucony. 

Zobacz: 5G: jest porozumienie z Rosją w sprawie pasma 700 MHz

5G samolot

W trakcie wystąpienia dr Mazar poruszył też temat systemu HAPS (nie mylić z HAARP!). Są to tzw. satelity atmosferyczne lub pseudo-satelity, nazywane też latającymi stacjami bazowymi. Co ciekawe, konferencje WRC o HAPS rozmawiały już w roku 2005. Następnie w 2007, 2012 i 2015... I cały czas nie widać ostatecznego rozwiązania. Wiele wskazuje na to, że ITU w końcu ugnie się pod naciskiem dużych korporacji, takich jak Facebook, które za pomocą HAPS chciałyby dostarczać Internet do miejsc będących całkowicie odciętych od sieci. Obecna technologia już pozwala na stworzenie np. samolotów, które przez długi czas mogłyby być zawieszone nad danym obszarem i dostarczać w ten sposób Internet. Dr Mazar wierzy, że do użytku systemy HAPS wejdą w ciągu 2-3 lat.

Zobacz: 5G z samolotu, który nie musi lądować? To tańsze niż satelity

Historia dezinformacji ruchów Stop5G

Dr. hab. Urszula Soler oraz Mariusz Busiło z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zajęli się ciekawym tematem jakim jest dezinformacja ruchów Stop5G. Podstawą ich wystąpienia był raport Disinformation Index przygotowany kilka miesięcy temu. Raport opisuje środowiska protestujące przeciwko sieciom 5G na całym świecie, nazywając je podręcznikowym przykładem manipulacji społecznych. Idealnie pokazuje przy tym, że są to środowiska identyczne bez względu na kraj pochodzenia. Propagują te same, fałszywe treści oraz przejawiają te same poglądy i zachowania. Prelegenci postanowili bardziej skupić się na polskich realiach tego problemu.

5G dezinformacja

W zasadzie całą historię dezinformacji na temat sieci 5G znajdziecie w naszych materiałach (linki na końcu apapitu). Relacjach z protestów, konferencji, ataków na ustawy... Manipulację ułatwia łatwy dostęp do treści cyfrowych, w tym mediów społecznościowych, czy serwisu YouTube. W narracji ruchów Stop5G dominują niezależne kanały informacyjne, co jest podkreślane na każdym kroku. Tak aby zaznaczyć, że wszystkie inne źródła informacji są opłacane przez tych złych. Adresatami tych treści są osoby, które mają permanentny kompleks niższości. Które czują się zdradzone, oszukane, prześladowane i odsunięte od społeczeństwa. Po drugiej stronie stawia się zdrajców, oszustów, spiskowców, skorumpowanych dziennikarzy, urzędników i lekarzy. Cały czas jest przy tym gra na emocjach, ciągłe próby organizowania się, tworzenia list poparcia, pisanie petycji i listów do decydentów. Z kolei przekazywane informacje są często tłumaczone z innych języków, aby pokazać ich powagę, często z wieloma błędami w tłumaczeniu. Zawierają też wiele liczb, danych i niezrozumiałych dla większości odbiorców terminów i sformułowań. I co ciekawe, środowiska protestujące charakteryzuje też bardzo skrajny antysemityzm.

Osoby i organizacje lub kraje przewodzące ruchom Stop5G są dzieleni na cztery grupy, w zależności od ich motywacji. Są to motywacje scentralizowane lub zdecentralizowane, polityczne oraz finansowe. Do tego oczywiście nie brakuje łączenia każdej z nich.

Narracje związane z dezinformacją na temat sieci 5G mają różne podłoże. Wyróżnia się pięć głównych wątków z masą pobocznych odnóg i połączeń z innymi teoriami spiskowymi oraz grupami protestującymi:

  • big goverment - rządy światowe, NWO, kontrola populacji, antysemityzm,
  • zdrowotny - promieniowanie, antyszczepionkowcy, big pharma, GMO,
  • środowiskowy - kontrolowanie pogody, wycinanie drzew, płaska Ziemia, chemtrails, masowe wymieranie zwierząt,
  • ekonomiczny - kontrola prywatności, globalne migracje, autonomizacja miejsc pracy i wyparcie ludzi przez roboty,
  • związany z bezpieczeństwem - zła Rosja, Chiny, Huawei, cyberbezpieczeństwo.

W Polsce za miejsce początków ruchów Stop5G można uznać Kraków. Gdzie w 2016 roku po raz pierwszy wymyślono pojęcie elektrosmogu. Później, było już z górki. Nie będę powtarzać tego, co już wielokrotnie opisywaliśmy, więc dla zainteresowanych polecam poniższe odnośniki wraz ze znajdującymi się w nich materiałami wideo.

Zobacz: Byliśmy na proteście przeciwko 5G. Protestujących nie trzeba się bać - wystarczy dać im mówić
Zobacz: Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G
Zobacz: Krzyczą, że 5G zabija i twierdzą, że mają dowody. Podsumowanie krakowskiego zlotu przeciwników 5G
Zobacz: Zrobieni w 5G, czyli jak dać się oszukać w Internecie
Zobacz: Debata i protest przeciwko sieci 5G - czego możemy się spodziewać?
Zobacz: Protest przeciwko sieci 5G w Polsce był smutny. Teorie o szkodliwym PEM wybrzmiały w sejmie
Zobacz: Działania lobby anty 5G przestają być śmieszne. Nieuchronnie zbliżamy się do gróźb karalnych
Zobacz: Tematy PEM i 5G znowu w sejmie. I niestety ponownie było śmiesznie
Zobacz: Megaustawa w ogniu dezinformacji. Głosowanie w senacie przesunięte

Na koniec mała ciekawostka, podczas konferencji byli obecni przedstawiciele polskich ruchów anty-5G. Choć przedstawiają się jako eksperci, podczas wykładów sprawiali wrażenie, że nie rozumieją ani słowa. Ich obecność ograniczała się do okazyjnego nagrywania materiałów na swoje media społecznościowe oraz zadawaniu bardzo wyniośle brzmiących, ale niezbyt pasujących pytań. I oczywiście bardzo głośnych protestów podczas powyższego wystąpienia.

Koniecznie obejrzyj całą konferencję

Streszczenie dwóch dni wykładów to nie jest prosta rzecz. Postarałem się wybrać dla Was tylko kilka ciekawych tematów. Dla osób szukających wiedzy zdecydowanie polecam nagrania z konferencji, gdzie znajdziecie też wszystkie slajdy z prezentacji w nieco lepszej jakości oraz zapisy do kolejnej edycji, która zapewne ponownie odbędzie się w grudniu 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News