DAJ CYNK

GSMA udostępnia częstotliwości fal milimetrowych dla 5G. Tylko kto z nich skorzysta?

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 17934

5G fale milimetrowe

Podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-19) przyjęto traktat o udostępnieniu częstotliwości fal milimetrowych z zakresu 26 GHz, 40 GHz i 66 GHz dla sieci 5G. Pozostaje pytanie - kto z nich skorzysta, skoro z budową sieci 5G wiele krajów nie może sobie poradzić na podstawowych pasmach. Dodatkowo brakuje pomysłów na wykorzystanie wyższych częstotliwości.

Sieć 5G to ogromny potencjał biznesowy. I nie chodzi tutaj o to, że operatorzy nagle zaczną więcej zarabiać na abonamentach, a producenci na smartfonach. Co często za argument biorą przeciwnicy sieci komórkowych. Sieć 5G to przede wszystkim szybki przesył danych bez opóźnień, z czego może na wiele sposobów skorzystać m.in. sektor biznesowy, medyczny oraz przemysłowy. O ile oczywiście będą w stanie odpowiednio ją wykorzystać.

Zobacz: Orange podsumowuje testy 5G w Warszawie

Do tego niezbędne będą tzw. fale milimetrowe, czyli 5G działające na wysokich częstotliwościach - 26 GHz, 40 GHz oraz 66 GHz. To właśnie one otworzą możliwości tworzenia autonomicznych pojazdów, ale również rozrywki w wirtualnej rzeczywistości, możliwość sterowania robotami przemysłowymi lub przeprowadzania zdalnych operacji chirurgicznych.

Zobacz: Bułgaria szykuje się do wdrożenia 5G. Aukcja potrzebnych częstotliwości ruszy w 2Q2020

Zdaniem GSMA gdyby rynek nie dostał dostępu do odpowiednich częstotliwości fal milimetrowych, wzrost gospodarczy spowodowany wdrożeniem sieci 5G w perspektywie najbliższych 15 lat byłby zagrożony. A ten jest szacowany na 565 mld dolarów.

Tegoroczna Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna (WRC-19) to kolejny krok w wykorzystaniu fal milimetrowych dzięki przyjęciu traktatu o udostępnieniu nowych częstotliwości dla budowy sieci 5G.

WRC-19 zbliżyła przemysł mobilny do uczynienia z sieci 5G czegoś, co każdy będzie mógł doświadczyć. Kraje osiągnęły właściwą równowagę, otwierając przełomowe możliwości dla 5G, chroniąc jednocześnie istniejące usługi radiowe na całym świecie. Celem branży mobilnej uczestniczącej w WRC-19 było zidentyfikowanie wystarczającej ilości widma 5G, aby zapewnić długotrwałe korzyści społeczno-ekonomiczne. Konferencja zapewniła również otwartą drogę do przyszłego sukcesu 5G w programie WRC-23

- powiedział Mats Granryd, dyrektor generalny GSMA

Tak jak podczas WRC-19 zajmowano się częstotliwościami wysokimi, tak podczas WRC-23 w 2023 roku tematem Konferencji będą częstotliwości niskie, poniżej 1 GHz. To właśnie one pozwolą na pokrycie siecią 5G terenów słabo zurbanizowanych.

Zobacz: Play również podpisze memorandum w sprawie wspólnego operatora 5G w Polsce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: telecomtv; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu