DAJ CYNK

Bułgaria szykuje się do wdrożenia 5G. Aukcja potrzebnych częstotliwości ruszy w 2Q2020

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4372

Bułgaria, Sofia, 5G

W drugim kwartale 2020 roku w Bułgarii ma wystartować aukcji pasm częstotliwości radiowych potrzebnych do uruchomienia sieci 5G. Do rozdysponowania będą bloki z zakresu 700-800 MHz oraz 3,4-3,6 GHz, choć nie wszystkie jednocześnie.

Bułgaria zmierza w kierunku stworzenia warunków do pomyślnego uruchomienia sieci 5G, ale wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami - podaje Investor.bg. Jednym z nich jest przydzielenie zasobów radiowych na potrzeby telefonii komórkowej najnowszej generacji. Bułgaria nie przydzieliła jeszcze części widma potrzebnego do tego celu, ponieważ są one w posiadaniu tamtejszego Ministerstwa Obrony. Procedura alokacji zasobów radiowych ma się rozpocząć w drugim kwartale 2020 roku.

Zobacz: Orange uruchamia sieć 5G w Rumunii. Nie, to nie są testy...
Zobacz: Chiny mają już 5G, wiec czas na 6G
Zobacz: UKE: aukcja 5G w czterech blokach po 80 MHz

Jak powiedział Ivan Dimitrov, przewodniczący bułgarskiej Komisji ds. Regulacji Komunikacji, jest to rozsądna opcja optymalizacji ceny. Odnosi się to do opłat, które będą musiały zapłacić telekomy, za przydział częstotliwości. Ich obniżenie ma zasadnicze znaczenie dla firm z sektora telekomunikacyjnego w Bułgarii, ponieważ inwestycje potrzebne do uruchomienia sieci 5G będą znacznie wyższe niż w przypadku poprzednich generacji. Jak podkreślił Atanas Dobrev, dyrektor generalny Vivacom, 5G wymaga od 2 do 3 razy więcej widma częstotliwości oraz sprzętu kosztującego 4 razy więcej. Potrzeba też większej liczby stacji bazowych. Inwestycje na 5G nie zwrócą się zbyt szybko, ale w końcu się zwrócą.

Zobacz: Zmiany norm PEM. Ruszają konsultacje społeczne
Zobacz: Stanowisko Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w sprawie harmonizacji norm PEM
Zobacz: Co oznacza zmiana norm PEM? Rozmawaliśmy z przedstawicielami Ministerstw

Bułgarskie 5G będzie korzystało z pasm częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, a później zostaną dodane częstotliwości z zakresu 700-800 MHz. Te ostatnie zapewnią większy zasięg sieci nowej generacji poza obszarami silnie zurbanizowanymi.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Investor.bg

Przewiń w dół do następnego wpisu