Minister cyfryzacji Marek Zagórski jest pomysłodawcą Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Jej sygnatariuszami są Rzecznik Praw Dziecka oraz przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych.
Podpisanie Deklaracja współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie jest elementem kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Celem tej inicjatywy jest ochrona dzieci przed cyberprzemocą, jak również podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym zakresie. W ramach prowadzonej kampanii udostępniane są materiały edukacyjne i poradniki, w których rodzice i opiekunowie znajdą mogą znaleźć praktyczne informacje o tym, jak wspierać dziecko w sieci, identyfikować zagrożenia online i im zapobiegać.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski zwrócił uwagę na to, że stała obecność dzieci w Internecie powoduje przeniesienie się tam negatywnych zjawisk, takich na przykład jak przemoc rówieśnicza. Dzieci są na nią narażone bez przerwy, przez całą dobę, a rodzice nie zdają sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Z badań NASK wynika, że 84% dorosłych uważa, że ich dzieci nigdy nie były ofiarami agresji słownej w sieci.
Zobacz: Edukacja to klucz do walki z patostreamem
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamami
- Nasza współpraca pozwoli wypracować odpowiednie działania służące ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami oraz negatywnymi zjawiskami i zachowaniami w Internecie.
- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji
Badanie zostało przeprowadzone wśród nastolatków i rodziców w czerwcu 2019 roku przez Dział Badań Rynku i Opinii Thinkstat NASK PIB. Oto wybrane wyniki:
Zobacz: Rośnie liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez Internet
Zobacz: Kontroluj dziecko tą aplikacją. Google proponuje Family Link
- Dostawcy treści i usług świadczonych w Internecie, w tym media, odgrywają istotną rolę w tworzeniu podstaw dla bezpiecznego korzystania z sieci. Dlatego zaprosiliśmy Państwa do podpisania naszej Deklaracji. Z kolei administracja publiczna powinna stwarzać zainteresowanym podmiotom warunki do podejmowania aktywności na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.
- powiedział szef resortu cyfryzacji
Podpisana Deklaracja stanowi potwierdzenie konieczności podjęcia wspólnych działań gwarantujących ochronę przed szkodliwymi treściami w następujących obszarach:
Zobacz: Fake newsy, hejt i sexting otaczają młodzież w Internecie
Zobacz: Po "rodzicach poszkodowanych dzieci" przyszedł czas na "zadowolonych ministrantów". Fałszywe wpisy zalewają Internet
- Zachęcamy przedstawicieli kolejnych instytucji, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych do przyłączania się do naszej deklaracji. Można to zrobić w dowolnym momencie. Deklaracja jest dostępna także na stronie www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci.
- dodał Marek Zagórski
Z treścią Deklaracji współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie można się zapoznać pod tym adresem.
Zobacz: Rozporządzenie ministra środowiska może utrudnić inwestycje telekomunikacyjne - mamy stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w tej sprawie
Zobacz: Internet dla każdego - pierwsze gminy otrzymały dofinansowanie na darmowe Wi-Fi
Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji
O to ostatnie bym się nie martwił. Wystarczy, że zobowiążą hosting do udostępnienia danych właścicie ...
@ marcin19883 . Trochę Ciebie poniosło. Android rzeczywiście jest systemem operacyjnym o otwartym ko ...
Wystarczy porównać gdzie są tworzone kopie zapasowe Signala o Telegramu i wszystko staje się jasne. ...
To Ziobro jeszcze pracuje w rządzie? Myślałem, że go zwolnili.
Pierwotna idea była szczytna, ale wykonanie? Jeśli to wejdzie w życie (czego nie byłbym pewien, przy ...
[KARTA] T-mobile VS Orange
Sieć 5G - cz. 2. (od 2020 r.)
[NetWorkS! Orange/T-Mobile] Modernizacja, rozbudowa, konfiguracja sieci - cz. 2.
[FAKT Mobile] - Dyskusja ogólna
[KARTA]Jaką ofertę prepaid ??