DAJ CYNK

Podpisano Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5170

Podpisanie Deklaracji Współpracy na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci

Minister cyfryzacji Marek Zagórski jest pomysłodawcą Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Jej sygnatariuszami są Rzecznik Praw Dziecka oraz przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych.

Podpisanie Deklaracja współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie jest elementem kampanii Nie zagub dziecka w sieci, realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Celem tej inicjatywy jest ochrona dzieci przed cyberprzemocą, jak również podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym zakresie. W ramach prowadzonej kampanii udostępniane są materiały edukacyjne i poradniki, w których rodzice i opiekunowie znajdą mogą znaleźć praktyczne informacje o tym, jak wspierać dziecko w sieci, identyfikować zagrożenia online i im zapobiegać.

Patostream – stop!

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zwrócił uwagę na to, że stała obecność dzieci w Internecie powoduje przeniesienie się tam negatywnych zjawisk, takich na przykład jak przemoc rówieśnicza. Dzieci są na nią narażone bez przerwy, przez całą dobę, a rodzice nie zdają sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Z badań NASK wynika, że 84% dorosłych uważa, że ich dzieci nigdy nie były ofiarami agresji słownej w sieci.

Zobacz: Edukacja to klucz do walki z patostreamem
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamami

- Nasza współpraca pozwoli wypracować odpowiednie działania służące ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami oraz negatywnymi zjawiskami i zachowaniami w Internecie.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Badanie zostało przeprowadzone wśród nastolatków i rodziców w czerwcu 2019 roku przez Dział Badań Rynku i Opinii Thinkstat NASK PIB. Oto wybrane wyniki:

 • 48,4% nastolatków deklaruje, że w ostatnich sześciu miesiącach natrafiło w Internecie na patostream.
 • 2-3 razy w miesiącu - średnio tak często respondenci trafiają na patostreamy w Internecie. Częściej kontakt z takimi treściami mają nastolatki – widzą takie treści raz w tygodniu.
 • Badani najczęściej trafiają na patostreamy: w serwisach z materiałami video (56,4%), w artykułach na portalach internetowych (32,2%), we wpisach znajomych w mediach społecznościowych (24,8%) i poprzez przekaz ustny od znajomych (21,1%).
 • Zdaniem większości badanych patostreamy można łatwo znaleźć w Internecie (uważa tak 64,9% badanych), w tym 69,3% rodziców i 89% nastolatków.
 • Zdecydowana większość badanych uważa, że patostreamy powinny być blokowane i usuwane z sieci (86,5%), w tym 89,9% rodziców i 84,4% nastolatków.

Zobacz: Rośnie liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez Internet
Zobacz: Kontroluj dziecko tą aplikacją. Google proponuje Family Link

Razem możemy więcej

- Dostawcy treści i usług świadczonych w Internecie, w tym media, odgrywają istotną rolę w tworzeniu podstaw dla bezpiecznego korzystania z sieci. Dlatego zaprosiliśmy Państwa do podpisania naszej Deklaracji. Z kolei administracja publiczna powinna stwarzać zainteresowanym podmiotom warunki do podejmowania aktywności na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

- powiedział szef resortu cyfryzacji

Podpisana Deklaracja stanowi potwierdzenie konieczności podjęcia wspólnych działań gwarantujących ochronę przed szkodliwymi treściami w następujących obszarach:

 • prawnym, w tym legislacyjnym – w zakresie wypracowania rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści,
 • organizacyjnym – na rzecz promowania wartościowych treści w Internecie oraz propagowania rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z Internetu,
 • technicznym – w zakresie usprawnienia wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług świadczonych w Internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści w celu bezzwłocznego informowania o zagrożeniach oraz rozwijania skutecznych narzędzi reagowania na występujące zagrożenia w sieci.

Zobacz: Fake newsy, hejt i sexting otaczają młodzież w Internecie
Zobacz: Po "rodzicach poszkodowanych dzieci" przyszedł czas na "zadowolonych ministrantów". Fałszywe wpisy zalewają Internet

Deklarację podpisali:

 1. Marek Zagórski - minister cyfryzacji,
 2. Mikołaj Pawlak - Rzecznik Praw Dziecka,
 3. Insp. Sławomir Szumilas – zastępca dyrektora Biura do Walki z Cyberprzestępczością, Komenda Główna Policji,
 4. Bartłomiej Klinger - zastępca dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych, NASK,
 5. Paweł Czuryło – zastępca redaktora naczelnego, Interia,
 6. Witold Drożdż - członek zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych, Orange,
 7. Jean Marc Harion – prezes zarządu, P4 Polska,
 8. Bogna Janke, Salon24,
 9. Aneta Jaskólska – członek zarządu, Polkomtel,
 10. Michał Karnowski – członek zarządu, Grupa Medialna Fratria,
 11. Andrzej Kozłowski – Cyberdefence24,
 12. Dorota Kuprianowicz-Legutko – członek zarządu, T-Mobile Polska S.A.,
 13. Ewa Lampart – dyrektor generalna Grupy Super Express, Grupa ZPR Media,
 14. Piotr Marczuk – dyrektor ds. polityki korporacyjnej, Microsoft,
 15. Marzena Paczuska – Tętnik – członek zarządu, TVP S.A.,
 16. Joanna Pawlak – prezes zarządu. Wirtualna Polska Media S.A.,
 17. Michał Szułdrzuński – zastępca redaktora naczelnego, Rzeczpospolita,
 18. Marek Tejchman – zastępca redaktora naczelnego, Dziennik Gazeta Prawna.

- Zachęcamy przedstawicieli kolejnych instytucji, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych do przyłączania się do naszej deklaracji. Można to zrobić w dowolnym momencie. Deklaracja jest dostępna także na stronie www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci.

 - dodał Marek Zagórski

Z treścią Deklaracji współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie można się zapoznać pod tym adresem.

Zobacz: Rozporządzenie ministra środowiska może utrudnić inwestycje telekomunikacyjne - mamy stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w tej sprawie
Zobacz: Internet dla każdego - pierwsze gminy otrzymały dofinansowanie na darmowe Wi-Fi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu