DAJ CYNK

Internet dla każdego - pierwsze gminy otrzymały dofinansowanie na darmowe Wi-Fi

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6681

Internet dla każdego, wręczenie pierwszych bonów, darmowe Wi-Fi

Pierwsze gminy otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu „Internet dla każdego”. Wiśniewo i Łomianki z województwa mazowieckiego oraz Wiślica z województwa świętokrzyskiego dostały po 64368 zł i na udostępnienie mieszkańcom bezpłatnego i powszechnego Internetu w przestrzeni publicznej.

- Na cały projekt „Internet dla każdego” przeznaczamy w sumie 120 milionów zł. Mogą w nim startować gminy z całej Polski.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Zobacz: Rozporządzenie ministra środowiska może utrudnić inwestycje telekomunikacyjne - mamy stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w tej sprawie
Zobacz: Minister cyfryzacji o 5G: kluczowe jest bezpieczeństwo

Prosty konkurs

Aby w danej okolicy pojawił się hotspot z darmowym Wi-Fi, gmina może wziąć udział w konkursie organizowanym przez resort cyfryzacji z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Konkurs jest nietypowy, ponieważ nie stawia przed uczestnikami żadnego zadania. Wystarczy wziąć w nim udział - wszystkie potrzebne dokumenty można znaleźć pod tym adresem.

- Nasza inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci. W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura.

- dodał minister

Zobacz: Wi-Fi w Pendolino? Nie ma się czym chwalić, w USA darmowe Wi-Fi chcą wpowadzić... linie lotnicze
Zobacz: Wi-Fi ma 20 lat. Oto przyszłość jaka czeka sieci bezprzewodowe

Kilkadziesiąt tysięcy dla każdej gminy

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (w formie bonu) w maksymalnej wysokości 64368 zł, z przeznaczeniem na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Środki pokryją tylko koszty instalacji hotspotów - za utrzymanie infrastruktury oraz przepustowości odpowiada już sama gmina. Konkurs umożliwia wyposażenie uczestników w przynajmniej 10 punktów z Wi-Fi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Zobacz: Startuje certyfikacja Wi-Fi 6. Nowy standard to nowe możliwości
Zobacz: Netgear Nighthawk M2 - przydatny gadżet Wi-Fi podczas wakacyjnych podróży

Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, dzięki tej inicjatywie na terenie Polski może się pojawić 19 tys. nowych punktów z bezpłatnym Wi-Fi.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu