DAJ CYNK

Startuje certyfikacja Wi-Fi 6. Nowy standard to nowe możliwości

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5763

Wi-Fi 6

Wi-Fi Allance od dzisiaj startuje z certyfikacja urządzeń w ramach standardu Wi-Fi 6. Najnowsza wersja protokołu przesyłu danych to oczywiście większa prędkość, ale to nie jedyna jego zaleta. Co jeszcze potrafi Wi-Fi 6, znane też jako Wi-Fi ax?

Uproszczone nazewnictwo

Zanim przejdziemy do możliwości Wi-Fi 6, warto zwrócić uwagę na zupełnie nowe nazewnictwo standardów Wi-Fi. Do tej pory najszybszym wersjami było Wi-Fi n, następnie Wi-Fi ac oraz najnowsze Wi-Fi ax. Teraz są to kolejno Wi-F 4, Wi-Fi 5 oraz Wi-Fi 6. Kosmetyczna zmiana, ale powinna ułatwić zorientowanie się w standardach mniej zaawansowanym użytkownikom.

Zobacz: Huawei P30 i P30 Pro z obsługą VoLTE i Wi-Fi Calling w Orange

Wyższa prędkość, więcej połączeń

Nowy standard oznacza, jak łatwo się domyślić, szybszy przesył danych. W Wi-Fi 6 jest to od 3,5 Gb/s, do maksymalnie 9,6 Gb/s. Oczywiście dla jednego urządzenia to zdecydowanie za dużo do codziennego użytku, ale nowy standard jest przygotowany do obsługi wielu urządzeń.

Pomoże w tym technologia MU-MIMO (8x8), co pozwala na wyposażenie routera w osiem anten i równoległą komunikację z ośmioma różnymi urządzeniami. Do tego szybki transfer danych będzie możliwy dzięki OFDMA. To technologia, dzięki której możliwe jest podzielenie kanałów komunikacji na maksymalnie 72 mniejsze sub-kanały. Dzięki temu wiele urządzeń pracujących na tym samym kanale, co dzisiaj często ma miejsce w blokach, pracuje niezależnie, bez zakłócania swojej pracy, co pozwala uniknąć spadków prędkości.

Warto też wspomnieć o tym, że urządzenia pracujące w Wi-Fi 6 będą mogły korzystać z bardzo szerokich kanałów, o szerokości 160 MHz. Podobnie jak w przypadku sieci komórkowych można to porównać do sytuacji na drodze. Im szersze jest droga, tym więcej samochodów może po niej jechać w tym samym czasie. Tak samo jest z przesyłem danych.

Zobacz: Wojciech Cejrowski ofiarą pseudonaukowej dezinformacji. 15 lat więzienia za maszt 5G w Izraelu to mit

To teraz wszyscy do sklepów?! Spokojnie, nie ma takiej potrzeby

Wi-Fi 6 jest oczywiście wstecznie kompatybilne, więc nowe routery będą bez problemu współpracować ze starszymi urządzeniami. W takim razie można już szykować się do zakupu nowego sprzętu? Niekoniecznie. Chyba, że faktycznie macie dostęp do łącza internetowego wspomnianej prędkości 3,5 Gb/s lub lepszej. Jeśli nie, obecnie dostępne routery z Wi-Fi 5, a do domowego użytku dobry sprzęt z Wi-Fi 4, w zupełności wystarczą. Wi-Fi 6 w pełni rozwinie swoje skrzydła przy zaawansowanej sieci 5G. A na to przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka ładnych lat.

Póki co wśród dostępnych na rynku urządzeń z Wi-Fi 6 wyróżnić należy Samsunga Galaxy Note10 oraz Note10+. Oprócz tego na liście znajdują się następujące chipy oraz urządzenia w nie wyposażone:

 •     Broadcom BCM4375,
 •     Broadcom BCM43698,
 •     Broadcom BCM43684,
 •     Cypress CYW 89650 Auto-Grade Wi-Fi 6 Certified,
 •     Intel Wi-Fi 6 (Gig+) AX200,
 •     Intel Home Wi-Fi Chipset WAV600,
 •     Marvell 88W9064 (4x4) Wi-Fi 6 Dual-Band STA,
 •     Marvell 88W9064 (4x4) + 88W9068 (8x8) Wi-Fi 6 Concurrent Dual-Band AP,
 •     Qualcomm Networking Pro 1200 Platform,
 •     Qualcomm FastConnect 6800 Wi-Fi 6 Mobile Connectivity Subsystem,
 •     Ruckus R750 Wi-Fi 6 Access Point.

Zobacz: Samsung Galaxy Note10 - test telefonu prawie doskonałego
Zobacz: Ruszyły komercyjne testy sieci 5G Orange i Ericssona. Pierwsze pomiary prędkości robią wrażenie
Zobacz: Mamy zdjęcia całej serii Huawei Mate 30. Smartfony są naprawdę efektowne
Zobacz: PineTime to smartwatch z systemem Linux. Ma kosztować mniej niż 100 zł

Źródło tekstu: Wi-Fi Allance; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu