DAJ CYNK

Wojciech Cejrowski ofiarą pseudonaukowej dezinformacji. 15 lat więzienia za maszt 5G w Izraelu to mit

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Wojciech Cejrowski 5G Izrael

Podróżnik Wojciech Cejrowski to bardzo barwna postać znana ze swoich kontrowersyjnych poglądów w wielu sprawach. W rozmowie z radiem Wnet.fm przytoczył kłamstwo powtarzane jak mantrę w dyskusji na temat sieci 5G - w Izraelu za budowę masztu sieci 5G grozi 15 lat więzienia. To oczywiście kłamstwo.

Wojciech Cejrowski powiela Fake Newsy

Technologia 5G jest w kilku krajach zakazana. To jest wysokie stężenie fal, które mogła wpływać na fale mózgowe i rozwalać ludziom organizm. Mówi się, że jak dobrze nasteruje się te fale, to można wpływać na ludzkie emocje, bo słyszy je mózg ludzki. Nie są obojętne dla człowieka. W Izraelu grozi 15 lat więzienia za wybudowanie takiego masztu. Może weźmiemy z nich przykład?

- powiedział Wojciech Cejrowski

Głównie dzięki kontrowersyjnym poglądom i chętnym zabieraniu głosu w dyskusjach publicznych, wypowiedzi znanego podróżnika są bardzo popularne. To bardzo niebezpieczne, szczególnie kiedy sięga on po fałszywe teorie rozpowszechniane przez pseudonaukowe środowiska i aktywistów, którzy próbują zrobić wątpliwą karierę szerząc nieprawdziwe informacje.

Zobacz: Megaustawa w ogniu dezinformacji. Głosowanie w senacie przesunięte
Zobacz: Powstała Biała Księga Ministerstwa Cyfryzacji - Pole Elektromagnetyczne a człowiek
Zobacz: 5G oznacza szybszą i bardziej skuteczną pracę służb ratunkowych

Mity powtarzane jak mantra od wielu miesięcy

Od wielu miesięcy w dyskusji na temat sieci 5G każdy szanujący się przeciwnik tej generacji sieci komórkowej musi powtórzyć jeden z trzech koronnych argumentów (poza kontrolą umysłu, depopulacją i nowotworami):

  • w Europie trwa masowa wycinka drzew, które tłumią sygnał sieci 5G,
  • za X pokoleń (w miejscu X padają naprawdę różne liczby), tylko co Y kobieta (w miejscu Y również) będzie płodna,
  • w Izraelu za postawienie masztu sieci 5G grozi 15 lat więzienia.

Każdy z tych argumentów jest oczywiście całkowitą bzdurą. Wycinka każdego pojedynczego drzewa jest tutaj uznawana za "masową", a tłumienia sygnału częstotliwości, które już niedługo będą również w Polsce używane do uruchomienia sieci 5G, nie zauważyłem (niedługo będziecie mogli o tym przeczytać). Płodność kobiet to jeden z pierwszych argumentów jakie powstały przeciwko sieci 5G i pochodzi od brytyjskiego doktora, który miał stwierdzić to na podstawie przeprowadzonych badań w latach... 70-tych. Oczywiście w myśl teorii, że nad siecią 5G pracowali już Niemcy w czasie II Wojny Światowej, a jej wynalezienie ma przypadać właśnie na lata 70-te.

Zobacz: Krzyczą, że 5G zabija i twierdzą, że mają dowody. Podsumowanie krakowskiego zlotu przeciwników 5G

Co do Izraela, to tutaj wystarczy powiedzieć, że aktualnie trwa tam przetarg na częstotliwości sieci 5G, a państwo nie tylko nikogo nie ma zamiaru karać więzieniem za budowę nadajników. Co więcej, przewiduje dotacje do budowy sieci piątej generacji, w łącznej kwocie ok 140 mln dolarów. Wyniki przetargu mają być ogłoszone do końca roku, a komercyjne wdrożenie sieci 5G ruszy w 2020 roku i potrwa do końca roku 2023. Izraelskie Ministerstwo Komunikacji powiedziało, że sieć 5G jest niezbędna do rozwoju zdrowia, rolnictwa i edukacji, a także inteligentnych miast i autonomicznych pojazdów.

Zobacz: Izrael ogłasza przetarg częstotliwości 5G i wsparcie dla operatorów

Ciekawostką jest to, że ta informacja jest w niektórych środowiskach uznawana za nieprawdziwą, bo strona internetowa miejscowego regulatora informowała o tym w języku angielskim, a nie w... hebrajskim.

Zobacz: Ruszyły komercyjne testy sieci 5G Orange i Ericssona. Pierwsze pomiary prędkości robią wrażenie

Media społecznościowe walczą z fake newsami i pseudonauka

Na szczęście coraz więcej stron i grup propagujących pseudonaukowe teorie i fałszywe informacje jest ograniczanych przez media społecznościowe. Tego typu akcje od dłuższego czasu widać na Instagramie i YouTubie, a ostatnio również na polskim Facebooku. W ostatnich dniach serwis, na początku tylko na tydzień, zablokował stronę stowarzyszenia zaciekle walczącego ze wszystkim, co jest związane z sieciami komórkowymi. Miejmy nadzieję, że tego typu ostrzegawcze blokady to tylko początek.

Zobacz: Instagram walczy z antyszczepionkowcami. Będzie blokować hasztagi rozpowszechniające fake newsy
Zobacz: Chińczycy burzą maszty z inwigilującymi kamerami. To okazja do tworzenia nowych fake newsów
Zobacz: Pseudonauka w Budżecie Obywatelskim 2020 - elektrosmog, szkodliwe PEM i zły Internet

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wnet.fm; africanwirelesscomms; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu