DAJ CYNK

5G oznacza szybszą i bardziej skuteczną pracę służb ratunkowych

13.09.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 8537

Ważne 1

1

5G oznacza szybszą i bardziej skuteczną pracę służb ratunkowych

Przeciwnicy 5G oskarżają tę technologię o szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, jednak ich twierdzenia nie wytrzymują zderzenia z faktami. Jest za to coraz więcej przesłanek wskazujących na to, że 5G może wyraźnie przyczynić się do poprawy zdrowia i bezpieczeństwa ludności. Zyska na tym na przykład pogotowie ratunkowe.

Amerykański oddział sieci T-Mobile zaprezentował krótki film na YouTube, w którym przedstawia korzyści 5G w ratownictwie medyczny. To nie jest science-fiction, to rozwiązania, które będą wdrażane równolegle z siecią 5G i nie ma wątpliwości, że pomogą uratować niejedno życie ludzkie.

Zobacz: Nauka mówi jasno: powinniśmy się bardziej obawiać elektronicznych niań niż 5G
Zobacz: 5G z samolotu, który nie musi lądować? To tańsze niż satelity

Na wideo T-Mobile sanitariuszka pogotowia Mariana Beckham tłumaczy, jak 5G przyczyni się do zwiększenia skuteczności pracy zespołów ratunkowych. Jadące z interwencją karetki pogotowia dzięki szybkiej łączności 5G i podpięciu do miejskich systemów zarządzania ruchem ulicznym będą mogły na bieżąco sterować światłami ulicznymi i na przejściach dla pieszych, by utorować sobie drogę bez zagrożeń, jakie wiążą z przejazdem karetki przez miasto się dziś. 

Dzięki 5G załoga ambulansu będzie mogła już w trakcie transportu dokonać wstępnego badania pacjenta za pomocą specjalnej aparatury medycznej, w tym z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Informacje te będą natychmiast wysyłane do lekarza w szpitalu, który będzie mógł od razu wydać odpowiednie decyzje w sprawie dowożonego pacjenta i przygotować na miejscu procedury ratunkowe. 

Zobacz: Sieć 5G jest bezpieczna dla zdrowia, ale teorii spiskowych nie da się zatrzymać
Zobacz: Czy 5G będzie działać jak mikrofalówka? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przewodnik po 5G

Dzięki 5G do możliwe będzie także wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej - specjalne okulary zapewnią natychmiastowy wgląd do szpitalnej karty pacjenta bez konieczności przerywania akcji ratunkowej. Sanitariusze pozyskają w ten sposób informacje o historii medycznej pacjenta, o tym, jakie przyjmuje leki, na co choruje, jakie ma alergie itd.

Niezwykle przydatne będzie także sterowanie dronami z 5G. Dzięki zastosowaniu tej łączności opóźnienie między obrazem z kamery drona a tym, co widzi jego operator, będzie minimalne. To ułatwi precyzyjne sterowanie dronem i skuteczne wykorzystanie go w akcjach ratunkowych, gdzie stawką jest ludzkie życie. Medyczny dron 5G będzie mógł błyskawicznie dostarczyć leki do osoby, która ma zawał serca lub wstrząs anafilaktyczny. Dron może także dostarczyć szybką pomoc dla turysty, który utknął gdzieś w górach, gdzie nie dojedzie karetka. 

Zobacz: 5G w Polsce bez opóźnień. Fake newsy w tym nie przeszkodzą

Drony 5G pomogłyby także w monitorowaniu większych zagrożeń: wypadków czy katastrof. Dzięki nim łatwiej będzie dotrzeć do ofiar zdarzenia, by podać im wodę lub skierować tam naziemne służby. 

W sytuacji, gdy zagrożone jest ludzkie życie, czasami sekundy decydują o powodzeniu akcji ratowniczej. Wykorzystanie technologii 5G pozwoli zdobyć ten bezcenny czas.

Tagi: 5g
Przewiń w dół do następnego wpisu