UKE: decyzja o terminie aukcji 5G jeszcze nie zapadła

Kiedy ruszy aukcja częstotliwości na „prawdziwe 5G”? Tego wciąż nie wiadomo, a UKE nadal prowadzi analizę rynku. Decyzja o terminie ogłoszenia aukcji 5G dotąd nie zapadła. Urząd przekonuje, że robi wszystko, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie, jeszcze w 2020 r.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
UKE: decyzja o terminie aukcji 5G jeszcze nie zapadła

Im więcej czasu upływa od odwołania poprzedniej aukcji 5G, tym więcej mnoży się pytań o wznowienie postępowania. Według ostatnich deklaracji, płynących z Ministerstwa Cyfryzacji, aukcja mogłaby ruszyć po wakacjach, a do dystrybucji pasm doszłoby w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wakacje się skończyły, a temat ucichł, więc żeby wyjaśnić choć część tych wątpliwości, Polska Agencja Prasowa zadała pytanie Urzędowi Komunikacji Elektronicznej dotyczące dystrybucji pasma 3,6 GHz

Dalsza część tekstu pod wideo

Kiedy ruszy aukcja 5G w 3,6 GHz?

PAP zapytał UKE, czy wskazywany wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji termin postępowania jest realny, a także, czy wyznaczono już datę rozpoczęcia konsultacji publicznych dotyczących warunków aukcji. Przed anulowaną aukcją ogłoszone były dwie rundy takich konsultacji, a zainteresowani mieli za każdym razem miesiąc na zgłaszanie uwag.

UKE odpowiedział, że wciąż trwa analiza rynku, a decyzja o dacie rozpoczęcia konsultacji publicznych dotyczących nowej dokumentacji aukcyjnej jeszcze nie zapadła.

Decyzja zostanie podjęta przez Prezesa UKE, po opracowaniu i uzgodnieniu z Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług. W związku z brakiem decyzji odnośnie planowanej daty rozpoczęcia konsultacji nie możemy wskazać również planowanego terminu ogłoszenia aukcji (tj. rozpoczęcia procedury) – odpowiedział Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Z odpowiedzi UKE wynika także, że podejmowane są działania, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie i rozpocząć je jeszcze w 2020 r. Dowodem na to ma być m.in. „rozpoczęcie z rynkiem dyskusji na temat wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa”, jak to ujął UKE.

UKE przekonuje ponadto, że przed ogłoszeniem konsultacji konieczne jest opracowanie wymagań dotyczących bezpieczeństwa infrastruktury telekomunikacyjnej i usług. W tej sprawie UKE posługuje się wytycznymi Europejskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Sieci i Informacji. Te wymagania muszą być jeszcze zaopiniowane przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa, co dodatkowo przeciągnie całą procedurę. Projekt takich wymagań UKE wysłał do operatorów 21 lipca, a 31 lipca upłynął termin składanie stanowisk. Obecnie trwa ich analiza przez UKE.