DAJ CYNK

To koniec aukcji 5G

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Aukcja 5G koniec

20 maja 2020 roku Prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie w sprawie unieważnienie aukcji na częstotliwości radiowe z pasma 3,6 GHz, przeznaczone do świadczenia usług komórkowych w technologii 5G.

W związku z przepisami art. 118d ust. 1a oraz 1b ustawy prawo telekomunikacyjne („PT”), wprowadzonymi do PT z dniem 16 maja 2020 r. na mocy ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875), w dniu 20 maja 2020 r. Prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz ogłoszonej w dniu 6 marca 2020 r.

- brzmi komunikat opublikowany na stronie UKE

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: zmiany w Prawie telekomunikacyjnym i unieważnienie aukcji 5G
Zobacz: Operator sieci Plus złożył ofertę w aukcji 5G

Decyzja o wstrzymaniu ogłoszonego w marcu postępowania aukcyjnego ma związek z przepisami tak zwanej "tarczy antykryzysowej 3.0". Te same przepisy wygaszają kadencję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego, co ma nastąpić w ciągu 14 dni od wejścia nowego prawa w życie, a więc jeszcze w maju tego roku. Zapowiadane odwołanie prezesa UKE wywołało zaniepokojenie ze strony komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona.

- Jestem głęboko zaniepokojony planowanymi zmianami warunków powoływania i odwoływania prezesa UKE, które de facto doprowadziłyby do zakończenia mandatu obecnego szefa niezależnego krajowego urzędu regulacyjnego na rok i pół przed końcem kadencji, na którą został nominowany.

Niezależność krajowych organów regulacyjnych w sektorze łączności elektronicznej jest kluczową zasadą prawa UE. Ma to na celu zapewnienie skutecznego i bezstronnego podejmowania decyzji na zliberalizowanym rynku, a także przewidywalności decyzji. W tym celu prawo UE przewiduje zaostrzone wymogi, dotyczące niezależności politycznej krajowych organów regulacyjnych. Wymogi te obejmują obowiązek ustanowienia na początku, tj. przed mianowaniem, zasad dotyczących powodów odwołania szefów krajowych organów regulacyjnych oraz ich ochronę przed arbitralnym zwolnieniem.

- napisał Thierry Breton w liście do ministra cyfryzacji

Zobacz: Tarcza antykryzysowa 3.0 to okazja, by podmienić prezesa UKE
Zobacz: Prezes UKE w sprawie aukcji 5G odcina się od projektu rządu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE, SatKurier, Interia Biznes

Przewiń w dół do następnego wpisu